Yeni Komünizm

Donald Trump & Andrew Jackson: Soykırımcı Irkçı Despotlardır

Bilim ve Devrim

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki yazısı 10 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/668/bob-avakian_donald-trump-and-andrew-jackson-racist-genocidal-tyrants-en.html


Trump’ın Beyaz Saray’da belirgin bir şekilde Andrew Jackson portresine sahip olması şaşırtıcı değil. İkisi arasında neredeyse mükemmel bir uyum var: Yaklaşık 200 yıl önce başkanlık yapmış olan Jackson, çok sayıda yerli halkı ABD’nin güneydoğusundaki sahip oldukları topraklardan koparmış gaddar bir köle sahibiydi; yerli halkı uzaktaki Oklahoma’ya doğru bir “gözyaşı yolunda” ölüm yürüyüşüne zorlamış; bu yürüyüş sırasında birçok çocuk ve yaşlı da dahil olmak üzere binlerce kişi korkunç şekilde hayatını kaybetmişti.

Ancak soykırımcı ırkçılıkla birlikte Jackson ve Trump arasında çok önemli bir paralellik daha var. Jackson, bu “Kızılderilileri uzaklaştırmanın”  yasadışı olduğuna karar verdiği zaman Yüksek Mahkeme’ye açıkça meydan okudu. Trump’ın şu anki stratejisi meydan okumak değil, Yüksek Mahkeme’yi aşırı sağcı ve düpedüz faşist yargıçlarla doldurmaktır, böylece Mahkeme yaklaşan seçimler de dahil olmak üzere önemli meselelerde lehine karar verebilecektir. Tıpkı kendinden önceki Jackson gibi, Trump da yasalara ve Anayasaya meydan okuyor. Oyları bastırıyor, tamamen yasal oylamayı “sahtekarlık” olarak suçluyor. Kendisine muhalefet edenleri sindirmek ve onlara saldırmak için faşist haydutları örgütleyip bunlara yol veriyor, ve seçimde kaybederse sonuçlara itiraz etmek için bir avukat ordusu hazırlıyor. Gerçek oylar her ne olursa olsun, sonuçlara Yüksek Mahkeme tarafından karar verilmesi ihtimaline karşı Trump kendi lehine karar verecek yargıçları buralara dolduruyor.

Bu nedenle, “anketler” Biden’ın şu anda “önemli savaş alanları” da dahil olmak üzere Trump’ın çok ilerisinde olduğunu gösterse bile -ve Trump’ın kendisine karşı oyları sindirme ve bastırma yönündeki tüm hamlelerine rağmen, gerçek oylar Biden’a gitse bile- yalnızca oy vermeye güvenmek ve Kasım ayını beklemek büyük olasılıkla bir felakete yol açacaktır. RefuseFascism.org’dan gelen şiddet içermeyen, sürekli seferberlikle sokaklara çıkmak ve giderek daha fazla sayıda kitleyle sokaklarda kalarak, Trump/Pence HEMEN ŞİMDİ GİTSİN! çağrısına şu an kulak asmanın çok önemli olmasının güçlü bir nedeni de budur.

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER