Yeni Komünizm

Donald Trump: SOYKIRIMCI IRKÇIDIR 1.Bölüm

BAsics

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki makalesi 31 Ağustos 2020 tarihinde revcom.us sitesinde yer almıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/663/bob-avakian-donald-trump-genocidal-racist-part-1-en.html


Soykırım, bir halkın tamamını ya da büyük bir kısmını katletmek demektir. Soykırım, Avrupalıların bir yandan topraklarını çalarken diğer yandan Amerika’daki yerli halklara yaptığı şeydir. Soykırım Hitler ve NAZİLERİN altı milyon Yahudiyi katletmesidir. Donald Trump soykırımcı bir ırkçıdır.

Donald Trump, Siyahilerden ve “Beyaz olmayan, İngilizce konuşmayan, Hristiyan Amerikalı olmayan” herkesten nefret ediyor. Eğer yapabilseydi birçoğunu katlederdi, geri kalanların çoğunu ömür boyu hapse atar ya da ülke dışına sürerdi.

Trump onlarca yıldır şiddetli bir ırkçılık saçıp haykıran biridir.

Trump’ı iyi tanıyan yeğeni Mary Trump, kendisi hakkında şunları söylemişti:

Donald’ın George Floyd’u öldüren polisi “nasıl kıskandığını hayal edebiliyorum”. Donald’ın dizinin Floyd’un boynunda olmasını arzuladığını hayal edebiliyorum. (vurgu eklenmiştir)

Bunu bir düşünün.

Siyahi, Melez ve Yerli halkların boyunlarına “dizini” daha da sıkıca bastırdığında Trump’ın ne yapacağını sanıyorsunuz?

Evet, köleliğin sona ermesinden sonra bile Siyahi halk bugüne dek sürekli olarak korkunç baskı ve teröre maruz kaldı. Ancak Trump’ın hedeflediği, soykırımcı ırkçılığın tamamen serbest bırakılmış düzenidir, bambaşka bir boyutta bir dehşettir. Halihazırda devam eden siyahilerin yavaş yavaş -toplu hapisler ve polis tarafından devam eden cinayetler yoluyla- soykırıma uğraması durumu mevcut. Trump ve rejimi iktidarda kalmayı başarırsa ve faşist programlarını daha eksiksiz bir şekilde sürdürürse, bu süreç çok daha hızlı ve çok daha eksiksiz bir soykırım haline dönüşebilir.

Ve 1 Ağustos tarihli açıklamamda da* söylediğim gibi zaman daralıyor; fakat Trump’ın (ve Pence’in) faşist rejiminde yoğunlaşan faşizmi yenmek ve bu korkunç durumdan olumlu bir şey çıkarmak için zaman geç değil, henüz çok geç değil. Bununla birlikte bu durum soykırımcı ırkçı faşizm ile, bu rejiminin neyi temsil ettiğiyle ve ne yapmayı amaçladığıyla tam olarak yüzleşmeyi ve bu rejimi iktidardan uzaklaştırmak için tüm uygun araçları kullanmayı gerektiriyor. Tüm kitlelerin seferber edilmesinin ötesinde, şu andan başlayarak binlerce kişinin sokağa çıkması ve sokaklarda kalması, bunun milyonlar haline gelmesi, bu faşist rejimin HEMEN ŞİMDİ! gitmesi gerektiği yönündeki birleştirici talebin güçlü bir şekilde öne sürülmesi gerekiyor!

Ve 1 Ağustos Bildirisi’nde de vurguladığım gibi, temel anlamıyla en başından itibaren soykırımcı ırkçılığa ve diğer korkunç baskı biçimlerine dayalı mevcut sisteme -ve şu an bu faşist rejimle birlikte bunu daha da canavarca seviyelere taşımak için hareket eden, sadece Siyahi halkın değil, insanlığın ezilen kitlelerinin ve en nihayetinde bir bütün olarak tüm insanlığın varlığına oldukça gerçek ve çok ciddi bir tehdit oluşturan mevcut sisteme- en nihayetinde son verebilmek için gerekli olan devrim doğrultusunda çok daha elverişli koşullar yaratmaya ve örgütlü güçleri inşa etmeye çalışmayı gerektirir.

Bu hiçbir şekilde şişirme veya abartı değil, karşı karşıya olduğumuz soğuk ve zorlu gerçekliktir. İnsanlığın geleceği adına bu gerçeklikle tam olarak yüzleşme temelinde hareket etmemizi ve gerçekten çok geç olmadan milyonlarca kişiyle bu gerçekliği değiştirmemiz gerekiyor.

(Bunun bir abartı olduğunu düşünüyorsanız ve eğer tehlike burada söylenenler kadar büyük değilse, o zaman Donald Trump’ın gerçekte kim olduğunu bilmiyorsunuz demektir. 2. bölümde ve bu makale dizisinin geri kalanında, Donald Trump’ın gerçekten de soykırımcı bir ırkçı olduğu ve faşist rejimi sadece Siyahilerin değil, insanlığın ezilen kitlelerinin ve tüm insanlığın varlığını tehdit ettiği gösterilecek, buna yönelik daha fazla kanıt ortaya konacaktır – ve bir kez daha tüm bu süreç karşısında acilen yapmamız gereken şeyler ele alınacaktır.)


*Bob Avakian’ın 1 Ağustos 2020 Bildirisi: Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç Üzerine.

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER