Yeni Komünizm

Fred Hampton Cinayetinin 50. Yılı Üzerine: Yaşamaya ve Uğruna Ölmeye Değecek Şey Nedir?

BAsics

Editörün Notu: Bu yazı Revolution Club Chicago tarafından Kara Panter Partisi önderlerinden Fred Hampton’ın katledilmesinin 50. yılı üzerine hazırlanmıştır. 30 Kasım 2019 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/623/50th-anniversary-of-the-murder-of-fred-hampton-en.html


Fred Hampton, 4 Aralık 1969’da sabah saat 4:45’te vurularak öldürüldüğü zaman henüz 21 yaşındaydı. FBI ile birlikte çalışan Chicago polisleri ve devlet için çalışan muhbirler gece öncesinde yemeğine uyuşturucu (barbitürat) katmış, ardından da yatağında uyurken onu katletmişlerdi. Kara Panter Partisi’nin (Black Panther Party for Self-Defense) diğer üyeleriyle birlikte yaşadığı West Side apartman dairesine ateş açarak bir başka Panter lideri Mark Clark’ı da öldürmüşlerdi.

Kara Panter Partisi Chicago bölümünün devrimci lideri Fred Hampton, insanları özgürleştirici bir çizgiye hayatlarını adamaya yönlendiriyordu. İnsanlara halk için nasıl yaşanacağını ve halk için nasıl ölüneceğini göstermişti. Şöyle demişti; “Öldüğüm zaman son sözlerimin ‘ben bir devrimciyim’ olduğunu, dudaklarımdaki son sözlerin bu olduğunu unutmayın.” “Biz halkı seviyoruz.”

Fred Hampton ve 1960’lı yılların Kara Panter Partisi, Siyahi halka ve başkalarına karşı yüzlerce yıldır süren baskıya son vermek için hayatlarını adadılar. Kara Panter Partisi, yalnızca Panterlere katılmaya gelen binlerce Siyahiyi değil, aynı zamanda tüm uluslardan, ilham alan milyonlarca insanı, üniversite öğrencilerini, savaş karşıtı hareketteki diğerlerini, toplumun prangalarını atan ve kurtuluş perspektifi ile hareket eden her yerden insanı kapsayan, devrimci hareket için öncü bir güçtü. Fred, Chicago’da çetelerde yer alan insanları devrime kazanmayı çalışıyordu. Bütün toplum sarsılıyor ve gittikçe daha fazla insan radikalleşiyordu.

Tüm bu nedenlerden dolayı, hükümet yoğun şekilde Kara Panter Partisi’ni hedef aldı. FBI, Chicago’da bunu yapabilmek için Fred Hampton’a ve P Stone Nation’daki (büyük bir sokak çetesi) Jeff Fort’a sahte mektuplar gönderiyordu, birbirlerini öldürmelerini istiyorlardı, bu şekilde bölerek hareketi ele geçirmek istiyorlardı. Fred halkı asıl düşmanın kim olduğu konusunda netleşmeye yöneltiyordu ve bu mektuplar pek bir işe yaramamıştı. Polisler, muhbirlerini Kara Panter Partisi içine yerleştirdi ve Panterleri haydut ve tehlikeli olarak damgalamak için ellerinden gelen her şeyi yaptı; ayrıca bu muhbirleri devrimci liderleri kıstırmak ve katletmek için kullandılar. Bunlar, bugün devrim için savaşanların iyi şekilde öğrenmesi gereken acı derslerdir.

Fred Hampton polis tarafından vurulduğunda evinin kapısındaki mermi delikleri… Fotoğraf: Paul Sequeira.

Fred Hampton’ın ölümü dağdan ağırdı. Onun hayatı gerçekten önemli olan bir şeyle ilgiliydi, bu kendisinden daha yüksek, özgürleştirici olan bir şeyle ilgiliydi, bir şeyleri gerçekten değiştirmekle ilgiliydi. O zamanlar uğruna savaştığı devrim halen yapılmadı, ancak bunu gerçekleştirme çabaları gerçekte milyonlarca insanın düşüncelerini değiştirmesine yardımcı oldu.

Yaşamaya ve Uğruna Ölmeye Değecek Şey Nedir?

Bugün her zamankinden daha fazla devrime ihtiyacımız var. Şu an bu sistem, Siyahi halka ve Latinlere karşı soykırımın hızlandırılması, göçmenlerin toplama kamplarına yerleştirilmesi, kadınların ve LGBTQ bireylerin temel insan haklarının kaldırılması ve dünyaya yönelik bir nükleer tehdidin yoğunlaştırılmasıyla bir polis devletinin hazırlığını yapan faşist bir rejim üretti. Şu an gezegenin kendisi tüm insanlık için felaketin kenarında bulunuyor.

Fakat günümüzde insanlar tüm bunlara neden olan sistemin bakış açısıyla dolanıp duruyorlar: “para kazanmalıyım” “kendimi düşünmem gerekiyor” diyorlar, mülk sahibi olmaya çalışıyorlar buna kadınların mülk olarak görülmesi de dahil. Herkesin üzerinde olmaya çalışıyorlar, öldürüyorlar ve iyi bir gayeleri olmadan ölüyorlar. Milyonlarca insan insanlığı özgürleştirmesi için savaşmak yerine, hayatta kalmayı, intikamı, rahatlığı, “güvenli alanları” düşünüyor veya yalnızca “ben, ben, ben” diyor. Tüyden daha hafif harcanmış yaşamlar ve ölümler… Hiçbir anlamı yok ve daha da kötüsü bunu devam ettiriyorlar.

Bugün bütün bu saçmalıklardan kim kopacak ve insanlığı kurtarmak için savaşacak? Kimler yaşamlarını kendilerinden daha yüksek bir şey için, her şeyi değiştirebilecek bir mücadele için ortaya koyacak?

Bugün gerekli olan devrimci önderliğe sahibiz, bu önderlik nasıl bir devrime ihtiyacımız olduğuna, bunun nasıl yapılacağına ve gerekli olan bilime ilişkin yeni bir anlayış ortaya koymaktadır, bu yeni komünizmdir, içinde nasıl kazanacağımıza yönelik geliştirilen stratejiyi ve yeni bir topluma yönelik planı kapsar. Bugün bu çığır açan önder Bob Avakian’dır, kendisi zamanında Panterlerden ilham almış ve onlarla birlikte çalışma yürütmüştür, ayrıca nasıl ileri gidilebileceği ve başkalarının bunu görüp mücadele etmesi için onlara önderlik etme noktasında çalışmalarını kesintisiz sürdürmüştür. Ayrıca şu an bu önderliği benimseyen, devrimci önderlerin yetişmesi ve devrimci hareketin her yönden ŞİMDİ büyümesini sağlayan, böylece kazanmayı mümkün kılacak bir mücadele için koşulları hızlandıran kararlı bir çekirdeğe sahibiz.

Bu çekirdek şu an, ülke çapındaki GERÇEK Bir Devrim İçin Örgütlenin Turu‘nda yoğunlaşmaktadır ve Devrim İçin Dikkat Edilecek Noktalar doğrultusunda yaşamakta ve bunlar için mücadele etmektedir. Bu devrim için mücadeleye katkı sunmak isteyen herkes, bütün bu “ben, ben, ben”den kurtulmak ve gerçekten önemli olan bir şey için yaşamak ve hayatını adamak isteyen herkes bu Dikkat Noktaları doğrultusunda yaşamaya başlayabilir ve bunlar için mücadele edebilir (etmelidir); bununla birlikte Devrim Kulüplerinde örgütlenmeli ve devrim yapmak üzere hemen ŞİMDİ çalışmaya başlanmalıdır.

Bob Avakian şöyle demiştir:

“Eğer dünyayı gerçekten olduğu haliyle görme şansınız olsaydı, hayatınızda izleyecek kökten farklı yollarınız olurdu. Bu kıyasıya rekabet içine girer ve ilerlemeye çalışırken büyük oranda yutulurdunuz. Başınızı yemliğe sokar, diğerlerinden daha fazlasını alabilmek için umutsuzca ve olabildiğince yemeye çalışırdınız. Veya toplumun ve dünyanın yönünü tamamen değiştirecek birşeyler yapmaya çalışırdınız. Bunları yanyana koyduğunuzda hangisinin bir anlamı var, hangisi gerçekten değerli bir şeye katkı sunuyor? Yaşamınız ya bir şeye dair olacak – veya hiçbir şeyle ilgili olmayacaktır. Ve yaşamınızda, baskı ve sömürü ilişkilerine, bunların bütün sistemlerine ve onlarla birlikte gelen tüm gereksiz acı ve yıkımlara son vermek için toplumun ve dünyanın devrimci dönüşümüne elinizden geldiğince katkı sunmaktan daha büyük bir şey yoktur. Tarihsel açıdan halen çok erken evrelerinde bulunan komünist devrimin şu ana kadarki bütün ayrıntılarından ve hatta büyük başarısızlıklarından, bununla birlikte büyük kazanımlarından da gittikçe daha derin bir şekilde öğrenmiş bulunuyorum.”

Peki siz ne YAPACAKSINIZ?


Devrim İçin Dikkat Edilecek Noktalar

1. Bizler, insanlığın en yüksek çıkarlarını, devrimi ve komünizmi temsil etmek için mücadele yürütüyoruz. Devrimin kişisel amaçlar için kullanılmasına müsamaha gösteremeyiz.

2. Bizler, BÜTÜN zincirlerin kırılacağı bir dünya için mücadele yürütüyoruz. Kadınlar, erkekler ve farklı cinsiyetteki insanlar eşittir ve yoldaştır. Kadınlara yönelik fiziksel veya sözle tacize, kendilerine seks objeleri şeklinde davranılmasına veya insanların cinsiyetinden veya cinsel yönelimlerinden ötürü aşağılanmasına veya kendileriyle “dalga geçilmesine” müsamaha gösteremeyiz.

3. Bizler, sınırların olmayacağı, farklı halklar, kültürler ve diller arasında eşitlik olacağı bir dünya için mücadele yürütüyoruz. İnsanların ırkından, milletinden veya dilinden ötürü aşağılanmasına veya kendileriyle “dalga geçilmesine” müsamaha gösteremeyiz.

4. Bizler en fazla ezilenlerin yanındayız ve onların insanlığı kurtarma potansiyellerini – ve bizim de onlara önderlik etme sorumluluğumuz bulunduğunu asla görmezden gelemeyiz. Farklı kesimlerden insanı devrime kazanmak için çalışıyoruz ve insanlar arasında intikamcılığa müsamaha gösteremeyiz.

5. Bizler, başkalarının gözlemleri, içgörüleri ve eleştirilerini dinleyip bunlardan öğrenmeyi sürdürsek de, ne kadar rağbet görüp görmediğine bakmaksızın her zaman hakikati ararız ve hakikat için savaşırız.

6. Bizler, bu sistemi gerçekten devirmek ve bugün insanlar arasındaki yıkıcı, kısır çekişmelerin ötesinde tamamen daha iyi bir yol için ilerliyoruz. Ciddi olduğumuz için, bu aşamada şiddete başvurmuyoruz ve halka karşı ve halkın içindeki her tür şiddete karşı çıkıyoruz.

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER