Yeni Komünizm

İranlı Şair ve Siyasi Tutuklu Baktash Abtin’in Hayatı Tehlikede! 300’den Fazla Yazar Derhal Serbest Bırakılmayı Talep Ediyor!

Bilim ve Devrim

İran’daki Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması Acil Durum Kampanyasından Güncelleme:

20 Mart’ta İran’daki siyasi tutukluların serbest bırakılmasına yönelik “Bu bir acil durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altındadır” şeklinde bir acil durum çağrısı yapıldı. Bu bir abartı değildir ve harekete geçme ihtiyacı aciliyetini koruyor.

İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması İçin Acil Durum Kampanyası geçen hafta bir basın bildirisi yayınladı. ABD-İran Görüşmeleri Başlıyor. İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Sallantıda Kalmaya Devam Ediyor. Bu açıklamada yüksek profilli bazı siyasi tutuklulara yönelik artan tehditlerin altını çizildi.

Başvuru şu anda mahkumların davasına doğrudan bağlı olan kişiler tarafından -akrabaları ve avukatları, İranlı siyasi sürgünler ve 11 eski İranlı siyasi mahkum dahil olmak üzere- yaklaşık 200 kişi tarafından imzalandı. İmzacılar arasında Kutsal Kalp Rahiplerinden Peder Bob Bossie dahil olmak üzere dini topluluk üyeleri; Peder Claude Mostowik, MSC, Avustralya ve Rahip Dr. Robert L. Brashear, Emekli Papaz West Park Kilisesi; ve Santa Fe, New Mexico bölümü ve Veterans4Peace’in diğer dört üyesi de bulunuyor.

Şimdi Baktash Abtin’in hayatı -kendisi şair, belgesel film yapımcısı ve İran Yazarlar Derneği (IWA) üyesidir- pamuk ipliğine bağlı durumda. Geçen hafta koronavirüs pandemisi nedeniyle Evin Cezaevi hastanesine kaldırıldı. Dün, 300’den fazla İranlı “şair, bağımsız yazar ve kültür alanında öne çıkan kişi”, IWA’nın diğer üyeleri ile birlikte siyasi mahkumların “derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” için kahramanca imzalı bir mektup yayınladı.

Evin Hapishanesinde tutulanlar da dahil olmak üzere İran’daki tüm siyasi tutuklularının DERHAL serbest bırakılması gerekiyor. Medikal bir web sitesinin deyimiyle geçen hafta İran’daki -Evin’in bulunduğu İran’ın başkenti Tahran’daki- Covid-19 vakalarının “meteorik yükselişi” göz önüne alındığında, insanları hayatları şu an hiç olmadığı kadar tehdit altında

ABD’nin İran’a (ve İran’la ticaret yapan herkese) karşı felç eden ekonomik yaptırımları, İran’ın aşıya erişim ve ödeme yapma kabiliyetini ciddi şekilde engelleyerek bu korkunç Covid dalgasında büyük ve ölümcül bir rol oynadı.

Şimdi, İran ile ABD arasında, Avrupa güçlerinin aracı olarak hareket ettiği, 2015’te imzaladıkları nükleer anlaşma konusunda müzakereler başlasa bile, İran’ın siyasi tutukluları için, elindeki çifte vatandaşlar için bile gerekli hiçbir şey yapılmıyor. İran, uluslararası hukuku ve insan ahlakı standartlarını açıkça ihlal ediyor.

ABD’deki halkların, İran’daki siyasi tutukluların hayatlarını kurtarmak için şimdi harekete geçmek için özel bir sorumluluğu ve fırsatı var. Bu Acil Durum Başvurusunu imzalayın, dağıtın ve duyurun. Talepleri için savaşmanın başka yaratıcı ve cesur yollarını bulun:

İran İslam Cumhuriyeti’nden talep ediyoruz: TÜM SİYASİ TUTSAKLARI ŞİMDİ SERBEST BIRAKIN!

ABD hükümetine diyoruz ki: İRAN’A TEHDİT VE SAVAŞ GİRİŞİMLERİNE SON VERİN! ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRIN!

Detaylı bilgi için: Emergency Campaign to Free Iran’s Political Prisoners: Home (freeiranspoliticalprisonersnow.org)

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER