Yeni Komünizm

İranlı Siyasi Mahkumlar 28 Nisan’da Yargılanıyor! Keyfi Şekilde Gözaltına Alındılar ve Yasal Hakları Reddedildi!

BAsics

Acil Temyiz Başvurusu; Tüm Siyasi Mahkumların Derhal, Koşulsuz Serbest Bırakılmasını ve  Özgürlüğünü Talep Ediyor!

Açıklama 1997 Nobel Ödüllü Jody Williams, Gloria Steinem, eski mahkumlar ve akrabaları, 1.500’den fazla kişi tarafından imzalandı.


Aile üyeleri ve basında çıkan haberlere göre, İran İslam Cumhuriyeti 28 Nisan’da en az üç ve belki de daha fazla siyasi mahkum için yargılama yapacak.

Bu üç kişi, 66 yaşındaki Alman-İran çifte vatandaşı olan Nahid Taghavi; 64 yaşındaki İngiliz-İran çifte vatandaşı ve işçi aktivisti Mehran Raoof; ve 43 yaşındaki hemşire Bahareh Süleymani’den oluşuyor. Üçü de 16 Ekim 2020’de keyfi olarak gözaltına alındı ve hücre hapsi de dahil olmak üzere çeşitli istismar ve işkenceye maruz bırakıldılar ve yasal hakları reddedildi. (Süleymani kefaletle dışarı çıktı ama kardeşinin verdiği bilgiye göre 28 Nisan’da yargılanması yapılacak.)

İran’daki meşru olmayan yasal sürecin tipik bir örneği olarak, üçünün de dava dosyalarına erişimleri şimdiye kadar reddedildi. (Kızı Mariam Claren’ın yaptığı basın açıklamasına göre, Taghavi 13 Nisan’a kadar hakim önüne çıkarılmamıştı) Erişimin onaylanıp onaylanmayacağı ve ne zaman onaylanacağı şu an belli değil. Ayrıca, şu anda adı geçen sanıklardan herhangi birinin ve şu anda adı açıklanmayan diğerlerinin duruşma öncesinde avukatlarını bile görüp görmeyecekleri bilinmemekte.

İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması Acil Durum Kampanyası sözcüsü Dolly Veale, “Bu, adil ve tarafsız bir yargılamanın İran’daki siyasi tutukluların hiçbiri için açıkça garanti edilmediğini veya muhtemel olmadığını gösteriyor” dedi. “İran rejiminin mahkemeleri, sahte yargılamalar, uzun cezalar ve hatta infazlar için kullanılan işkenceli itiraflarla tanınıyor. Veale, “siyasi mahkumların hukuki danışmanlara erişimlerini engellemek veya onları ailelerinden ve avukatlardan uzaktaki hapishanelere nakletmek -üstelik şiddetli bir COVID salgını ortasında- hukuk ve insan ahlakı standartlarını ihlal etmektir” şeklinde açıklama yaptı.

Veale, “İslam Cumhuriyeti’nin siyasi tutuklularına yönelik muamelesi tamamen gayri meşru ve vicdanları dağlayan bir zulümdür” diyor. “Kampanyamız onların derhal, koşulsuz serbest bırakılmasını ve İran’ın tüm siyasi tutukluları için özgürlüklerini talep ediyor.”

İran’daki İnsan Hakları Merkezi (ICHRI), bazı mahkumların artık “ölüm değilse bile ağır ve kalıcı sağlık sonuçlarıyla” karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Merkez, Tip 2 diyabet hastası olan Taghavi’nin “böbrek yetmezliği, sinir hasarı, kalp krizi ve felç gelişme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu” bildirdi. Nisan ayında birkaç gündür açlık grevinde olan 64 yaşındaki Raoof’un sağlığı “hızla kötüleşti” Ve diğer kaynaklara göre Süleymani’nin ciğerleri COVID-19’dan zaten zarar görmüştüi ancak gözaltındayken tıbbi bakımdan mahrum bırakıldı.

Bu davalar öncesinde Uluslararası Af Örgütü, “İranlı otoritelere, her ikisi de yalnızca ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını barışçıl bir şekilde kullandıkları için tutuklu bulunan vicdan mahkumları olan #MehranRaoof ve #NahidTaghavi’yi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakma çağrılarını” yeniledi.

Acil Durum Kampanyası sözcüsü Veale şöyle diyor: “İran’ın siyasi mahkumlarının hayatları tehlikede ve adaleti savunan ve daha iyi bir dünya için can atan herkes onları kurtarmak için bir araya gelmeli!”

Veale, “Acil Durum Çağrısı. İran’daki Siyasi Mahkumlarının Yaşamları Tehlikede. Şimdi Harekete Geçmeliyiz” açıklamasını yaymanın zamanıdır” diye vurguluyor. “Temyizin İran hükümetini muhalefete zalimce muamelesi nedeniyle kınayan ve tüm siyasi mahkumlarını serbest bırakmasını talep eden, ayrıca ABD tehditlerine, savaş hamlelerine ve yaptırımlarına son verilmesi talebinini hem ABD’nin hem de tüm dünyanın önüne koymak kritik önem taşıyor.

Bu çağrı ve önceki açıklama 1997 Nobel Barış Ödülü sahibi Jody Williams, yazar ve feminist aktivist Gloria Steinem; MacArthur Fellow ve Obie ödüllü oyun yazarı Naomi Wallace; oyun yazarı ve romancı Kia Corthron; 10 eski siyasi mahkum; siyasi tutuklu Nahid Taghavi’nin kızı Mariam Claren; siyasi tutuklu Anoosheh Ashoori’nin kızı Elika Ashoori; eski siyasi tutuklu Kylie Moore-Gilbert; siyasi mahkum Mehran Raoof’u savunan sırasıyla İngiliz avukatı ve aktivist Mehri Jafari ve Satar Rahmani; ve sosyal adalet aktivistleri, sanatçılar, akademisyenler, inanç liderleri, tıp uzmanları ve halk da dahil olmak üzere 1.500’den fazla kişi tarafından imzalanmıştır.

*İletişim: press@freeiranspoliticalprisonersnow.org
*Twitter’da Acil Durum Kampanyasını takip edin @IranPrisonEmerg

Kaynak için: Iranian Political Prisoners Face Trials April 28 – Arbitrarily Detained, Denied Legal Rights (revcom.us)

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER