Yeni Komünizm

Irkçı Tulsa Katliamı Part 2: Bazı Önemli Sorular ve Kesin Cevaplar

BAsics

Editörün notu: Aşağıdaki yazı Bob Avakian’ın 2 Haziran 2021’de Tulsa Katliamına ilişkin yazdığı ikinci yazıdır. Joe Biden, Tulsa Katliamını anarak Tulsayı bu tarihte ziyaret eden ilk Amerikan başkanı olmuştur. Amerika’da hakim sınıflar kendi aralarında şiddetli bir kavganın içerisindedirler ve iki tarafta kendi koşullarında ‘’radikalleştikçe’’ bu diğer tarafı da somut adımlar atmaya itmektedir. Bugün Teksas’ta yaşanan kürtaj yasağı yasası da Biden’ın açıklamaları da hakim sınıflar arasındaki tutkalın bir arada tutulamaz halini yansıtmaktadır. Yazının çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.


Bu yıl, 1921 yılında, aralarında pek çok polisin de olduğu silahlı ırkçı beyaz çetelerin Oklahoma, Tulsa’da yüzlerce Siyahiyi öldürüp binlercesini terörize ettikleri, Siyahilerin kiliselerinin, hastanelerinin, evlerinin, okullarının, kütüphanelerinin ve iş yerlerinin bulunduğu mamur topluluklarını yaktıkları Tulsa Katliamı’nın 100. Yıldönümüyle beraber şu sorular gündeme geldi:

Bunun olduğu zamanda Cumhuriyetçi ya da Demokrat Parti’den kaç politikacı bu ırkçı katliamı kınamıştır?

Bu katliamın ışığında ve içerisinde yoğunlaştığı her şey dahilinde bu politikacılardan kaç tanesi şunu öne çıkarmayı bırakmışlardır: ‘’Burası dünyanın en yüce ülkesi’’?

Bu soruların cevapları barizdir.

Peki ya şimdi:

Bu ülkenin gerçekleri ve gerçek tarihi ile ilgili ortaya çıkartılan her şeyin ışığında hakim sınıfların politikacılarından kaç tanesi bu ülkenin ‘’dünyadaki en yüce ülke’’ olmadığını söylüyor?

Bunun cevabı da diğer sorularınki kadar barizdir.

Ve işte çıkartılması gereken kesin ve net sonuç: Bu sistem işlediği canavarca suçlardan ötürü suçludur. Ve bu sistem gibi onun temsilcileri, görevleri ve şunları söyleyen uygulayıcıları da dahil olmak üzere hepsi suçludur: ‘’Evet, ‘’orijinal günah’’ olan bir kölelik geçmişimiz var ve sistemik ırkçılık hala bir problem ama burası hala dünyanın en yüce ülkesidir ve ‘’daha da mükemmel bir birlik’’ için beraberce çalışıyoruz.’’

SAÇMALIK!

Sisteminiz her zaman insanlığa karşı canavarca suçlar ve kitlelere karşı dünyanın her yerinde savaş suçları işlemiştir ve şu anda da işlemeye devam etmektedir.

Ve de Tulsa Katliamı ile ilgili ilk yazıda (Irkçı Tulsa Katliamı: En Temel Ders) da söylediğim üzere: Bu sistem hakimiyetini sürdürdüğü müddetçe bunu yapmayı asla bırakmayacaktır-bırakamaz. Bu kesin bir şekilde kavranması ve harekete geçilmesi gereken bir derstir! [i]

Ve aynı yazıda şu ifade vardı:

Buradaki soru kapitalist-emperyalist sistemin gidip gitmemesi gerektiği sorusu değildir, ancak Tulsa Katliamı gibi olayların bir çeşit ‘’istisna’’ değil ‘’kural’’ olduğunu ve bunun sistemin yoğunlaşmış olarak sadece bu ülkede değil ama dünyanın her tarafında kitlelere nasıl davrandığı realitesinden bıkmış ve öfkelenmiş milyonlarca insanın devrimci mücadelesiyle ne kadar sıra süre içerisinde gideceğidir.[ii]


[i] http://yenikomunizm.com/irkci-tulsa-katliami-en-temel-ders/

[ii] http://yenikomunizm.com/irkci-tulsa-katliami-en-temel-ders/

Yeni Komünizm

"Enternasyonalizm - Önce Tüm Dünya Gelir" - Bob Avakian

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER