Yeni Komünizm

Orman Yangınları Çevresel Felaketin Habercisidir! Kapitalizm-Emperyalizmin Gezegeni Yok Etmesini Sadece Gerçek Bir Devrimle Durdurabiliriz!

BAsics

1- Doğayı, canlıları ve insanı tehdit eden orman yangınlarıyla karşı karşıyayız! Adana, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa ve Antalya’da sürmekte olan bu yangınlar binlerce hektar ormanı ve yeşil alanı küle çevirdi, binlerce hayvanın canını aldı ve yaşam alanlarından söküp attı, insan ölümlerine neden oldu ve şehir merkezlerini sararak insan ölümlerinde daha büyük felaketlere zemin hazırladı. Son birkaç gün içerisinde Türkiye’de 71 yangın çıktı ve 14’ü hala devam etmektedir!

2- Bu yangınlar “doğal” ya da “lokal” değildir. Yangının nedenleri dünya kapitalist-emperyalist sisteminde yatmaktadır. Geçtiğimiz son on yıllarda bariz bir şekilde kendini gösteren iklim değişikliği, dünyanın ısınması, yeşil alanların kurumasına yangınların oluşmasına sebebiyet veren temel faktördür. İklim değişikliğinin bir felaketin eşiğine gelmesi, kapitalist-emperyalizmin yapısı ve işleyişi sonucunda gerçekleşmektedir. Kapitalizm için doğa bir “çıktı” değildir; kar elde etmek için “ucuz” enerjiye dayanmak ve daha fazla karbon salınımına neden olmak, kapitalizmin vazgeçemeyeceği bir husustur. Bu ise Sibirya’dan Avustralya’ya, Kuzey Amerika’dan Yunanistan’a, Brezilya’dan Türkiye’ye kadar her yıl devasa yangınların çıkmasına neden olmaktadır. Yangınlar, bu acımasız sistemin işleyişinin “sıcak yüzüdür”.

3- 1000 odalı saray yapanlar, özel lüks uçaklara devasa para harcayanlar, uzay teknolojisine “gönül vermiş” bu ülkenin hâkim sınıfları, yangınlar karşısında bir yönetim krizi yaşamaktalar. Savaş sanayine, İHA ve SİHA’lara milyarlarca dolar yatırım yapan egemenler, onlarca orman yangınına 3 yangın söndürme uçağıyla “müdahale” etmektedirler. Bu durum hâkim sınıfların neye hangi değeri verdiklerini göstermekte ve onları “suçüstü” yakalamakta! Beri yandan ise evlerini, yaşam alanlarını ve doğayı korumak isteyen halktan insanlar ölümle yüz yüze kalmakta ve hatta yaşamlarını yitirmektedirler. Erdoğan’ın temsil ettiği İslamcı-Türkçü faşist rejimin anti-bilimsel, rasyonellik karşıtı ideolojisi, yönetimi boyunca iklim krizini görmezden gelmiştir. Bu rejim, yüzlerce HES yaptırdı, ormansızlaşmaya ve betonlaşmaya hız verdi, su kaynaklarını zehirledi ve yok etti. Ülkenin bütün kaynaklarını insanlığın hizmetine doğanın ve canlı türlerinin korunmasına değil, sermayeye ve özellikle de kendi sermayedarlarına peşkeş çekti! AKP-MHP iktidarı, yaşadığımız krizin pekiştirilmesinin baş aktörüdür ve kesinlikle suçludur!

4- Hâkim sınıflar yaşadıkları krizin yönetim sorununu aşmak için bilindik oyunu oynuyorlar; Türk şovenizmini sahaya sürüyorlar! AkTroller sosyal medya da ve medyada yangınların “teröristler” tarafından yapıldığını söylüyorlar. Ve böylece bir kez daha Türk şovenizmi alevlendiriliyor ve Kürtlere karşı düşmanlık kızıştırılıyor.

5- Hâkim sınıfların Kemalist klikleri ise orman yangınlarının nedenini bu sistemde aramanın ötesinde, AKP-MHP iktidarıyla ortaklaşıyor. Afgan göçmenlerinin gelişi ile yangınlar arasında paralellik kuruluyor ve Türk şovenizmi bir kez daha güçlendiriliyor. İster Kemalist olsun ister İslamcı; Türk hâkim sınıfları ve onların temsilcileri iklim krizinin nedenlerini gizlemekte ve topluma şovenizm aşılamakta ortaklaşıyorlar! Açıkçası Kemalistler, çözümün değil sorunun parçasıdırlar!

6- İnsanlık büyük bir krizle karşı karşıyadır: İklim Krizi! İklim krizi çevrenin talan edilmesinin bir sonucudur.

Bu konuda daha fazla görüş almak, gezegenin, üzerindeki canlıların ve insanlığın kurtuluşu için bu (http://yenikomunizm.com/gezegenimizim-yagmalanmasi-cevre-krizi-ve-gercek-devrimci-cozum/), bu (http://yenikomunizm.com/kuzey-kutbu-yaniyor-gronland-eriyor-sistem-insanligi-ve-dogayi-infaz-ediyor/)  ve bu (http://yenikomunizm.com/kapitalizm-emperyalizm-gezegeni-yok-ediyor-insanlik-yalnizca-devrimle-onu-gercekten-kurtarma-sansini-yakalar/)  makaleleri okumalıdırlar.

Dünyayı anlamak ve temellerinden değiştirmek için Bob Avakian’ın yıllar önce söylediği ve insanlığın içerisinden geçtiği bu varoluşsal krizle daha bariz anlaşılan şu söze kulak verelim; “İki seçeneğimiz var: ya bütün bunlarla yaşayacağız ve gelecek kuşakları da -ki eğer bir gelecekleri olacaksa- aynısına, hatta daha da beterine mahkum edeceğiz, veya devrim yapacağız!”

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı tüm gereksiz acılardan kurtulmak isteyen herkesin, Bob Avakian’ın mimarı ve önderi olduğu yeni komünizmi incelemesi ve bu temelde dünyayı değiştirmek için harekete geçmesi gerekmektedir!

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER