Yeni Komünizm

Pence Trump’ın Irkçılığını Savunuyor

Bilim ve Devrim

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki makalesi 16 Ekim 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için: https://revcom.us/a/669/bob-avakian-pence-defends-trumps-racism-en.html


Geçenlerde Kamala Harris ile yapılan tartışmada başkan yardımcısı ve Trump’ın sağ kolu Mike Pence, Trump’ın beyaz üstünlükçüleri açıkça desteklediği ve cesaretlendirdiği ortaya çıktığında bir kez daha gülünç bir yanıt verdi.

Charlottesville-Virginia’da 2017’de beyaz üstünlükçüler ırkçılık karşıtı protestoculara saldırdı ve onlardan birini, Heather Heyer’i katlettiler. Trump, bu beyaz üstünlükçülerden “çok iyi insanlar” olarak bahsetmişti. Mike Pence de dahil olmak üzere bazı Trumpçılar tarafından bu niçin savunuluyordu? Trump’ın NAZİ’ler ve KKK’dan bahsetmediği, yalnızca Charlottesville’deki Konfederasyon liderlerinin ve askerlerinin heykellerini savunanlardan bahsettiği söyleniyor. Bu heykeller tam olarak köleliğin ve beyaz üstünlüğün anıtlarıdır. Ve köleliğin ve beyaz üstünlüğünün anıtlarını savunan kişiler nedir? Açıkçası, onlar beyaz üstünlükçülerdir. Dolayısıyla, Pence’in tartıştığı şey basitçe şunu söylemek anlamına geliyor: “Trump, KKK ve NAZİ’ler gibi beyaz üstünlükçüleri savunmaz … O yalnızca Konfederasyonu seven beyaz üstünlükçüleri savunur!”

Trump açıkça beyaz üstünlükçüleri ve beyaz üstünlüğü yanlısı şiddeti destekliyor ve aktif olarak bunu teşvik ediyor. Ve bunu yapan kişi kimidir? Beyazların üstünlüğünü savunan biridir. Evet, Trump beyazların üstünlüğünü savunmaktadır ve aslında soykırımcı bir ırkçıdır.


*Trump’ın soykırımcı bir ırkçı olarak daha fazla teşhir eden makale için bkz:

http://yenikomunizm.com/wp-content/uploads/donaldtrump-soykirimci-irkcidir.pdf

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER