Yeni Komünizm

Uyanıkken Uyurgezer Olmak ve Trump/Pence Rejimi Kabusu

BAsics

“DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİNDE FAŞİZM TAMAMEN YERLEŞİRSE, BU DURUM İNSANLIĞIN KURTARILAMAYACAĞI BİR FELAKETE YOL AÇABİLİR.”

(“Vaziyet Budur Riskler Budur” metninden)

Adaletsizlikleri ve gezegenimizin tahribatını umursadığını, daha iyi bir dünya için çalıştıklarını iddia eden pek çok kişi halen Trump/Pence rejiminin faşizmini ve dünya için gerçekten de nasıl bir tehlike olduğunu saçma sapan bir şekilde rasyonalize etmeye çalışıyor ve bu rejime gerekli şekilde muhalefet etmiyor. Burada bu saçma rasyonalizasyonlardan birinden bahsedeceğim.

“Uyanık” olduğunu iddia eden pek çok insan, bu ülkede Siyahi halkın her zaman korkunç bir baskıya tabi kılındığını dolayısıyla Trump’ın diğer siyasetçilerden bir farkı olmadığını ve Trump’a karşı çıkmak, Trump/Pence rejimini defetmek için kitlesel bir şekilde mobilize olmak için bir ihtiyaç ve neden bulunmadığını iddia ediyor. Bu mantık, bu ülkenin kölelik üzerine kurulduğunu dolayısıyla kölelik geri getirilse de bir şey fark etmeyeceğini söylemekle aynı şeydir! İnsanların Trump’ın soykırımcı bir ırkçı olduğunu anlamaları gerekiyor. Evet, belki gerçek anlamıyla köleliği geri getirmeye çalışmayacak ancak kesinlikle bu ülkeyi aleni bir beyaz üstünlenmeciliğinin teşvik edildiği, kanunlar ve mahkeme kararlarıyla onaylandığı ve sistematik bir şekilde beyaz üstünlenmeci şiddet ile uygulandığı zamanlara geri gitmek niyetindedir.

Bu belirtilenler Trump’ın gerçekten neyi temsil ettiği ve Trump/Pence rejimi iktidarda kalmaya devam ederse olabilecek bütün korkunç sonuçları görmezden gelenlere yapılması gereken olabildiğince gerçek ve önemli bir ‘’uyanma çağrısı’’ niteliğindedir: Uyanık olduğunuzu sanıyorsunuz, ancak uyurgezer bir vaziyette bir kabusun içerisine doğru yürüyorsunuz.

Trump/Pence faşist rejimini defetmek acil olarak ihtiyaç duyulan bir durumdur. Bu durum yoğunlaşmış bir şekilde ileride ırkçı baskıya, polis terörüne, bütün adaletsizliklere ve baskılara olduğu kadar gezegenimizin yağmalanmasına karşı bütün mücadelelere devam edebilmemizin bir zemininin kalıp kalmayacağı sorusudur. Yoğunlaşmış bir şekilde, ileride insanlık için yaşamaya değecek bir gelecek olup olmayacağı sorusudur.

Bütün bunları umursayan herkes, Trump’ın halihazırda faşist bir darbe ile çalmakta olduğu seçimleri beklemeden hemen şimdi halihazırda sokakta olan kitlelere katılarak, RefuseFascism insiyatifinin çağrısına kulak vererek, Trump/Pence ŞİMDİ GİTSİN! talebiyle, her gün devam eden bir şekilde şiddet içermeyen kitlesel seferberliğe katılmalıdır.

Yeni Komünizm

Gerçek Bir Devrim ve Kökten Yeni Bir Toplum İçin Gerçek Kurtuluşa Giden Yolda Bilim, Strateji ve Önderlik

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER