Yeni Komünizm

Açlık Grevindeki Siyasi Mahkumları Destekleyin – Tüm Siyasi Mahkumlar Şimdi Serbest Bırakılsın! ABD Saldırganlığı, Tehditler, Yaptırımlar

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde yayınlanmıştır. 27 Ocak 2022 tarihli bu çağrının Türkçe çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: www.freeiranspoliticalprisonersnow.org/updates/support-hunger-striking-political-prisoners-free-all-political-prisoners-now


İletişim: FreeIransPoliticalPrisonersNOW@gmail.com
305 W. Broadway #185
New York NY 10013-5306
562-507-1034

IEC (İran’daki Siyasi Mahkumların Şimdi Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası) sözcüsü Larry Everest, “İran’ın kahraman siyasi mahkumlarına ve açlık grevindeki diğerlerine tam ve yürekten destek veriyoruz!” dedi. “Onlar tüm siyasi mahkumlar ve İran halkları için özgürlük ve adalet için savaşıyorlar ve hayatlarını riske atıyorlar. İran İslam Cumhuriyeti’nden (İİC) tüm siyasi mahkumları hemen serbest bırakmasını talep ediyoruz!”

Bu açlık grevi, sevilen İranlı şair Baktash Abtin’in 8 Ocak’ta hapishane yetkililerinin COVID’e yakalandıktan sonra tıbbi bakım ihtiyacını kasten reddetmesinin ardından ölümüyle tetiklendi. 12 Ocak’ta, Evin Hapishanesi’nin 8. Koğuşunda kalan en az altı siyasi tutuklu, beş gün sonra “Baktash Abtin’in ölümünde cezaevi görevlilerinin rolünü” protesto etmek, soruşturma ve özür talep etmek için açlık grevine başladı.

20 Ocak’ta açlık grevcileri, “Abtin ve İran’da öldürülen diğer mahkumlar için bir destek dalgası ve adalet haykırışlarının başladığını” açıklayan bir bildiri yayınladılar. Rejim siyasi mahkumları “bu dayanışmayı kırmak için bilinmeyen yerlere” transfer ederken İran’da ve yurt dışında açlık greviyle dayanışma devam ediyor. Grevcilerin cesur eylemleri, Abtin’in ve siyasi mahkum Adel Kianpour’un ölümü ve rejimin çifte uyruklular da dahil olmak üzere diğer siyasi mahkumlara yönelik artan tacizleri, diğer mahkumları ve destekçileri de cesaretlendirdi. İran nükleer müzakerelerinin yapıldığı Viyana’da bir açlık grevi başlatılmasına vesile oldu. (Bkz. Twitter’da #ChainHungerStrike ve #HungerStrike4Life ve “Şair Baktash Abtin’in Ölümü, Mahkum Arkadaşları Tarafından Açlık Grevi, İran’da Kitlesel Protestolar, Uluslararası Dayanışma Eylemleri.”)

Bütün bunlar, Acil Durum Çağrımızın ifade ettiği üzere İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatlarının Tehlikede Olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Everest’in belirttiği gibi “Şimdi harekete geçmeliyiz ve adaleti savunan ve daha iyi bir dünya için can atan herkesin, İran’daki siyasi mahkumların serbest bırakılması davasına katılmasına, çağrıyı imzalamasına ve yaymasına acil ihtiyaç var.”

Bu Acil Durum Çağrısı; Shirin Ebadi, Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Ariel Dorfman, Jody Williams, Daniel Ellsberg, Judith Butler ve Raymond Lotta dahil olmak üzere dünya çapında 40 ülkeden 3.000’den fazla kişi tarafından imzalandı ve bir ilan şeklinde The New York Review of Books‘un Yaz sayısının arka kapağında yayınlandı.

“İran İslam Cumhuriyeti’nden talep ediyoruz: TÜM SİYASİ MAHKUMLARI ŞİMDİ SERBEST BIRAKIN!”

“ABD hükümetine diyoruz ki: İRAN’A KARŞI HER TÜR TEHDİT VE SAVAŞA SON VERİN! ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRIN!”

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Son Haberler

Destek Ol!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER