Yeni Komünizm

Baktash Abtin Covid-19 ile Hastaneye Kaldırıldı: PEN Serbest Bırakılmasını İstiyor!

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde 16 Aralık 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Free-Irans-Political-Prisoners (freeiranspoliticalprisonersnow.org)


Uluslararası Acil Durum Kampanyası, Narges ve İran’daki Tüm Siyasi Mahkumlar İçin Şimdi Özgürlük Talep Ediyor!

İletişim: Larry Everest (202) 935-1652
press@freeiranspolitikprisonersnow.org
Twitter @IranPrisonEmerg


9 Aralık 2021’de, yasaklı İran Yazarlar Derneği’ne katıldığı için 6 yıl hapis cezasına çarptırılan yazar Baktash Abtin, diğer mahkumların talep etmesi üzerine  COVID-19’e yakalanmasından ötürü hastaneye kaldırıldı.

PEN Amerika acilen Abtin’in serbest bırakılmasını talep etti. Bu yıl PEN, 2021 PEN/Barbey Yazma Özgürlüğü Ödülü ile hapisteki yazarlar Baktash Abtin, Kevyan Bajan ve Reza Khandan Mahabadi’yi onurlandırmıştı.

IranWire, Evin’de bir siyasi tutukluyla telefon görüşmesi yaptığını aktardı:

“Baktash’ın birkaç temel hastalığı var ve daha önce iki kez kronik ağrı, kilo kaybı ve yüksek tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Altta yatan bu sorunlar onun durumunu virüs bulaşmış diğer mahkumlardan daha kötü hale getirdi.

Bazı arkadaşları ve ben, onun sarı yüzünü ve sürekli baygınlığını gördükten sonra bağırdık ve ortalığı ayağa kaldırdık, bu yüzden dava takipçileri kendisini transfer etmeyi kabul etmek zorunda kaldılar. Şu an vicdanı olan her doktorun mahkumların salıverilmesini ve koğuşların temizlenmesini emretmesi gerekiyor.”

PEN Amerika’nın açıklamasından:

“2021 PEN/Barbey Yazma Özgürlüğü onur üyesi Baktash Abtin’in hastaneye kaldırıldığı ve COVID-19 pozitif olduğu haberinden sonra, PEN Amerika bugün derhal serbest bırakılması ve haksız yere gözaltında tutulan tüm İranlı yazarların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Abtin, Eylül 2020’nin sonlarında hapsedilmesinden bu yana ikinci kez COVID benzeri semptomlar yaşıyor ve diğer mahkum Keyvan Bajan da şu anda grip benzeri belirtiler yaşıyor, ancak henüz hastaneye kaldırılmadı.

PEN Amerika’nın ifade özgürlüğü programları kıdemli direktörü Summer Lopez, “İhtiyacı olan tıbbi bakımı alabilmesi için Abtin’in derhal serbest bırakılmasını acilen talep ediyoruz” dedi.

“Şu anki durum İran hapishanelerinde haksız yere tutuklanan Abtin ve yazar arkadaşlarına yönelik aşırı tehlikeleri açıkça gösteriyor. Korkunç hak ihlallerine derhal son verilmeli, Abtin ve haksız yere demir parmaklıklar ardındakiler derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalılar.”

Baktash Abtin, Keyvan Bajan ve Reza Khandan Mahabadi, yazılı eserlerine ve İran Yazarlar Derneği (IWA) ile olan ilişkilerine ilişkin bir İstihbarat Bakanlığı soruşturmasıyla ilgili olarak Eylül 2020’den bu yana Tahran’daki Evin hapishanesinde hapis tutuluyor.

Hukuki sorunlarla gölgelenen bir yargılama ve temyiz sonucunda, her biri “ulusal güvenliğe karşı gizli anlaşma” ve “propaganda yapmak” suçlarından hüküm giydiler ve toplu olarak 15 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Yaklaşık 90 önde gelen yazar, sanatçı ve aktivist, üç Yazma Özgürlüğü ödülü sahibi yazarın serbest bırakılması için çağrıda bulunan bir PEN Amerika mektubunu imzaladı. İmzacılar arasında Meryl Streep, Khaled Hosseini, Jonathan Franzen, Sandra Cisneros ve Margaret Atwood de yer alıyor.

IWA’nın eski sekreteri Arash Ganji, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin önderliğindeki bir ayaklanmayı konu alan bir kitabı tercüme etmesiyle ilgili olarak çok sayıda sahte ulusal güvenlik suçlamasıyla Ekim ayı sonlarında hapsedildi. Ganji ayrıca şu anda Evin cezaevindeki 11 yıllık cezasının zorunlu olan en az beş yılını çekiyor.

İran’da ifade özgürlüğünün durumu ve insan haklarına saygı, son yıllarda, yazarların yasal kovuşturma, taciz ve hatta eleştirel bakış açılarını susturmaya yönelik kasıtlı saldırılar yoluyla sık sık baskı altına alınarak daha da kötüleşiyor.

PEN Amerika’nın 2020 Yazma Özgürlüğü Endeksi’ne göre İran, dünya çapında en yüksek yazar ve entelektüel tutuklamalarının yaşandığı dördüncü yer. PEN Amerika, yazarlar, gazeteciler ve aktivistler de dahil olmak üzere ifadeleri nedeniyle hüküm giymiş veya hapsedilmiş bir dizi birey adına savunma işlemi yapmaya devam ediyor.

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Son Haberler

Destek Ol!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER