Yeni Komünizm

Cesur Gazeteci Sepideh Gholian’a Yeni Suçlamalar!

Editörün Notu: İran’daki Siyasi Mahkumlar Serbest Bırakılsın Uluslararası Acil Durum Kampanyası aşağıdaki önemli gelişmeyi paylaştı. Türkçe çevirisini okurlarımız için aktarıyoruz.  Haberin sonunda yer alan kampanya çağrısına sizler de katılarak bu önemli sürece hemen şimdi destek olabilirsiniz. 

Kaynak için bkz: https://www.freeiranspoliticalprisonersnow.org/updates/new-charges-filed-against-courageous-journalist-sepideh-gholian


Geçen hafta bildirdiğimiz gibi, 11 Ekim’de İranlı gazeteci Sepideh Gholian, hapishaneden tıbbi izin için çıkarken kız kardeşinin evinde İran İslami rejimine bağlı 30 sivil haydut tarafından vahşice yeniden tutuklandı. Tıbbi izni sırasında, hapishanede yaşadıklarına dair Farsça bir Youtube videosu hazırlamıştı. İran’da ve uluslararası alanda on binlerce kez izlenen Iran International TV ile bir röportaj yaptı (IEC kampanya web sitesinin Youtube kanalında “oynatma listeleri” başlığına bakabilirsiniz). Kendisi tıbbi izindeyken Buşehr’deki kadın mahkumların “unutulmuş bir cehennem” olarak nitelendirdiği acımasız muamele hakkında bir dizi ifşa yayınladıktan sonra yeniden tutuklandı ve cezaevine geri döndü.

Şu anda, önceden tecavüze uğramak ve öldürülmekle tehdit edildiğini söylediği Tahran’daki Evin hapishanesinde tutulduğu bildiriliyor. www.journalismisnotacrime.com web sitesine göre, şu an kendisine karşı “online yalanlar yaymak” ve “rejime karşı propaganda” suçlamaları yapıldı.

Sepideh’in Öyküsü: İran İslam Cumhuriyeti’nin Korkuları ve Siyasi Mahkumlarının Cesareti

Sepideh’in hikayesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin dehşetine ve bu ülkedeki siyasi mahkumların -hemen şu an serbest bırakılması gereken mahkumların- muazzam cesaret ve kahramanlığına bir pencere sunuyor!

Kadınların zorla örtündüğü, genellikle tepeden tırnağa siyah bir kumaşla kapatıldığı, bir tutam saç göstermenin dahi sözde “erkekleri cezbetmek” suçu sayıldığı bir ülkede, kendisi mavi, kırmızı, yeşil, sarı veya bazen çok renkli saçlarının altından gururla gülümsüyor ve çiçek desenli kıyafetleri tercih ediyor.

Sepideh ilk olarak Kasım 2018’de 23 yaşındayken Khuzestan’da şeker kamışı fabrikasındaki işçilerin mücadelesini haber yaparken tutuklanmıştı. Kendisiyle birlikte tutuklanan aktivist arkadaşı Esmail Bakhshi ile birlikte 30 gün boyunca vahşice işkenceye maruz kaldı. Bir noktada vücudunun “çürüklerle kaplı” olduğunu kaydetti. 19.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı, bu ceza daha sonra 5 yıla indirildi. Bu vahşet karşısında keskin kalemini ve daha da keskin sesini İran’ın teokratik rejiminin suçluluğunu ortaya çıkarmak için kullanmaya devam etti. Sepideh, İran’daki tüm siyasi mahkumlarının özgürlüğünü savunuyor; kadınlara, işçi aktivistlerine ve Sünni Araplar gibi azınlıklara (İran’ın teokrasisi Şii’dir) vahşice zulmüne şiddetle karşı çıkıyor.

2019’un sonlarında, IranWire tarafından yayınlanan Gharchak hapishanesinden bir sesli mesaj yayınladı. İşte bazı alıntılar:

“…günlerce arka arkaya sorgulamalardan sonra…  beni 16 saat boyunca yan odadan “Esmail” dedikleri bir insana işkence ettiklerini duyabildiğim sorgu odasında bıraktılar… İşkence sesini duymadan duramıyorum… kadınlar, “sokakta dondurma yiyerek fuhuş ve rüşvet yaymak” suçlamasıyla, dondurma yedikleri için tutuklanarak Gharchak Cezaevi’ne gönderildiler… kadınları sokakta tutukluyorlar ve “olağandışı zamanlarda yürümek ve yürüyüş yollarında durarak fuhuş yapmakla” suçluyorlar… saç renginden veya giyiminden dolayı bunu yapıyorlar…. Sesimi dinleyin…. Bu ses, 19 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmış ve şimdi kendisi için özgürlük ve eşitlikten uzak olan birinin sesidir…. Karanlık günlere ve gecelere bir son verilmesini isteyen bir sestir…”

Sepideh, bazılarının İran rejimine yönelik “silahlara çağrı” olarak adlandırdığı “Talapia Hur al-Azim’in Kanını Emiyor” adlı 19 bölümlük bir hapishane hatırası yazdı.

Sepideh’e ve İran’daki Tüm Siyasi Mahkumlara Özgürlük

Gazetecilerin ve Sepideh Gholian gibi gençlerin cesur sesleri boğulmamalı ve öldürülmemelidir. Her kesimden insanın -gençler ve öğrenciler de dahil- acilen  Sepideh ve İran’daki tüm cesur siyasi mahkumlar hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. Her zamankinden daha büyük bir aciliyetle İran’daki tüm siyasi mahkumlarını serbest bırakılması mücadelesini üstlenmek için Uluslararası Acil Durum Kampanyasına katılın!

Acil Durum Başvurusunu imzalayın, dağıtın ve Uluslararası Acil Durum Kampanyası ile iletişime geçin.

IEC Aktivistleri, İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması İçin UC Berkeley Kampüsünde Kampanya Başlattı

19 Ekim’de, İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası’nın yarım düzine destekçisi -buna eski siyasi mahkumlar da dahildir- mesajımızı California Üniversitesi Berkeley kampüsüne götürdü. İspanyolca, İngilizce ve Farsça “İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Tehlikede! Acilen Küresel Bir Tepki Gerekli. Şimdi HAREKETE GEÇMELİYİZ!” başlıklı 200’den fazla el ilanı dağıttılar. Öğrencilerin çoğu İran’ın siyasi mahkumları hakkında bilgi sahibi değildi ve bazıları kampanyaya duydukları öfkeyi ve ilgiyi dile getirdiler. Etkinlik sonunda daha fazla kampüs ziyaretine ihtiyaç olduğu sonucuna vardık!

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER