Yeni Komünizm

Dünya Çapında Uluslararası Acil Durum Çağrısının Yayılması

İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması için Uluslararası Acil Durum Kampanyası‘ndan yapılan aşağıdaki açıklama 16 Ağustos 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Spreading the International Emergency Appeal — Around the World and on the Airwaves (revcom.us)

Kampanya Acil Çağrı Metni – Türkçe: Free-Irans-Political-Prisoners (freeiranspoliticalprisonersnow.org)


IEC Acil Durum Çağrısı Stockholm-İsveç’teki Nouri Protestolarına Damgasını Vurdu

11-13 Ağustos tarihleri arasında Hamid Nouri’nin davası İsveç’in Stockholm kentinde başladı. Nouri, 1988’de İran’daki Gohardasht Hapishanesinde savcı yardımcısıyken en az 5.000 siyasi mahkumun katledilmesindeki rolü nedeniyle yargılanıyordu.

Duruşma, Ebrahim Raisi’nin İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasından birkaç gün sonra başladı. Raisi 1988’de bu infazları yöneten “ölüm komisyonu”nun bir üyesiydi ve bu dava zımnen onun bu katliamlardaki rolüyle ilgilidir.*

Avrupa’daki Burn the Cage/Free the Birds mahkumlara destek hareketinden aktivistler, Stockholm adliye binası önündeki protestolara katıldılar. New York Review of Books‘un şu anki Yaz sayısında yayınlanan Acil Durum Çağrısının geniş şekilde duyurulmasını sağladılar.

Bir kısmı 1988 katliamının kurbanlarının aile fertleri olan Khavaran Anneleri de adliye önünde sergilemek üzere kaybettikleri yakınlarının posterlerini taşıdılar.


*Daha fazla bilgi için, İran’daki İnsan Hakları Merkezi’nden Basın Açıklaması: “İran Savcısının İsveç Davası, İran’ın 1988 Katliamına Işık Tutmak İçin Tarihi Bir Fırsat Sunuyor,” 4 Ağustos 2021

***

Kanada-Toronto’da New York Review of Books‘un Acil Durum Çağrısı İlanı

5 Ağustos Perşembe günü (Raisi’nin başlangıcıyla aynı zamana denk geliyordu), Kanada’nın Toronto kentinde İslam Cumhuriyeti’nin Ocak 2020’de Ukrayna Uluslararası Havayolları Flight 752’yi düşürmesine karşı bir protesto düzenlendi.

Burn the Cage hareketinin destekçileri, The New York Review of Books‘un şu anki yaz sayısında yayınlanan Acil Durum Çağrısının çıktısını içeren büyük bir poster dağıttılar.

Afişte, “1988 SİYASİ TUTUKLARININ KATLEDİLMESİ EMRİ, EBRAHİM RAİSİ’NİN ANA ÜYESİ OLDUĞU ÖLÜM KOMİSYONU TARAFINDAN VERİLDİ. BUNUN BİR DAHA OLUŞMASINA İZİN VERMEMELİYİZ.” yazıyordu.

Uluslararası Acil Durum Çağrısı İlanını Yayın!

Bunlar, herkesin Acil Durum Çağrısı ilanını yaymak için neler yapabileceğinden bazı örneklerdir. Protestolara dahil etmek ve tabanda etkisini artırmak gerekiyor.

www.FreeIransPoliticalPrisonersNow.org adresine gidin ve New York Review of Books reklamının PDF’i için sağdaki “PDF İndir” sekmesine tıklayın. Bölgenizdeki bu tür eylemlerin fotoğraflarını ve raporlarını aşağıdaki adrese e-posta ile gönderin.

Kampanya Adresi: FreeIransPoliticalPrisonersNow@gmail.com


Uluslararası Acil Durum Kampanyasının Konuşmalarını Yayın!

KPFK: İran’daki Siyasi Mahkumlara Özgürlük Mücadelesinde Yeni Gelişmeler

İran’daki siyasi mahkumlarını serbest bırakılması ve İran halkının zulme karşı mücadelesinde önemli yeni gelişmeler oldu. New York Review of Books’ta çok önemli bir ilanın yayınlanması buna dahildir. Programın sunucusu Michael Slate, İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması için Uluslararası Acil Durum Kampanyası’nın iki üyesiyle bu gelişmeler hakkında konuşuyor: Mariam Claren (Nahid Taghavi’nin kızı) ve Larry Everest.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER