Yeni Komünizm

Glasgow Süreci Yaşanırken İranlı Çevreciler 4 Yıldır Adaletsiz ve Acımasız Şekilde Hapiste!

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde 4 Kasım 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://www.freeiranspoliticalprisonersnow.org/updates/as-glasgow-unfolds-iranian-environmentalists-near-fourth-year-of-unjust-brutal-imprisonment


Uluslararası Acil Durum Kampanyası, İran’ın Tüm Siyasi Mahkumları İçin Şimdi Özgürlüklerini Talep Ediyor!

İletişim: (202) 935-1652
press@freeiranspolitikprisonersnow.org
Twitter @IranPrisonEmerg


“Yaban hayatını koruduğunuzu ve tek amacınızın doğal dünyayı korumak olduğunu hayal edin. Normalde yaptığınız iş için ödül alırsınız, ancak İran İslam Cumhuriyeti’nde hapsedilir, işkence görür ve uzun yıllar hapis cezasına çarptırılırsınız. Çevrecilerin durumu, İran’ın acımasız standartlarında çok daha acımasız. Dünyadaki her çevre hareketi onların serbest bırakılması için çağrıda bulunmalıdır.” Alman-İranlı siyasi mahkum Nahid Taghavi’nin kızı Mariam Claren.

Glasgow iklim zirvesi ortaya çıkarken, İranlı sekiz çevre aktivisti, dört yıldır acımasız ve meşru olmayan hapis cezalarına çarptırılmış durumda.

Sözcü Larry Everest, “İran’ın Siyasi Mahkumlarına Özgürlük İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası (IEC), bu çevrecilerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyor” diyor ve “adalet ve daha iyi bir dünya için mücadele eden herkesi Acil Durum Çağrısını imzalayıp yaymaya çağırıyoruz: İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Tehlikede! ŞİMDİ HAREKET ETMELİYİZ! İran’ın tüm siyasi tutsakları için özgürlük talep ediyoruz.”

Bu başvuru, Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Ariel Dorfman, Jody Williams, Daniel Ellsberg, Judith Butler ve Raymond Lotta dahil olmak üzere yaklaşık 3.000 kişi tarafından imzalandı ve New York Book Review’ın yaz sayısının arka kapağında yer aldı.

Taher Ghadirian, Niloufar Bayani, Amir Hossein Khaleghi, Houman Jowkar, Sam Rajabi, Sepideh Kashani, Morad Tahbaz ve Abdolreza Kouhpayeh, İran Yaban Hayatı Mirası Vakfı’nın üyeleriydi.

Ocak 2018’de tutuklandılar, işkence gördüler, hücre hapsinde tutuldular, ABD ile “işbirliği” yapmak veya “ulusal güvenliğe” karşı hareket etmek gibi sahte bir davada suçlu bulundular ve ardından dört ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Meslektaşları, İranlı-Kanadalı profesör Kavous Seyed Emami tutuklandıktan kısa bir süre sonra şüpheli koşullar altında gözaltında öldü.

İran İnsan Hakları Merkezi İcra Direktörü Hadi Ghaemi, “işkence altında alınan sahte ‘itiraflara’ dayalı hiçbir kanıt olmadan yürütülen sahte kovuşturmalar” yoluyla yapılan yargılamaları kınadı.

Bir koruma uzmanı ve eski BM çevre danışmanı Niloufar Bayani, fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldığı hapishanede “gündüz ve gece 9-12 saat süren sorgulamalar”, sekiz ay boyunca “tecritte” tutulduğunu ve defalarca cinsel tacize uğradığını yazdı.

“Yetkililerden ne zaman yardım istesem baskılar, tehditler ve işkenceler arttı.”

“İran’da vahşice hapsedilen bu çevre aktivistlerinin sesini dünyaya duyurmanın ve onların sesi olmanın zamanı geldi!”

Avrupa’daki Burn the Cage/Free the Birds kampanyasından Kave Milani, “Çevreyi korumak ve çevre uzmanları ile aktivistlerin bilgi ve rehberliğini kullanmak tüm insanların görevidir” diyor. Gerici ve bilim karşıtı İran İslam Cumhuriyeti’nde bilimsel fikirleri kullanılmadığı gibi çevreciler de tutuklanıyor, ağır işkencelere maruz kalıyor ve uzun yıllar hapis cezasına çarptırılıyor.

Onların sesi olmanın ve İran’da vahşice hapsedilen bu çevre aktivistlerinin sesini dünyaya duyurmamızın zamanı geldi!

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.