Yeni Komünizm

İranlı İnsan Hakları Aktivisti Narges Mohammadi Yeniden Hapsedildi – 30 Ay Hapis ve 80 Kırbaç Cezasıyla Karşı Karşıya!

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde 21 Kasım 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Free-Irans-Political-Prisoners (freeiranspoliticalprisonersnow.org)


Uluslararası Acil Durum Kampanyası, Narges ve İran’daki Tüm Siyasi Mahkumlar İçin Şimdi Özgürlük Talep Ediyor!

İletişim: Larry Everest (202) 935-1652
press@freeiranspolitikprisonersnow.org
Twitter @IranPrisonEmerg


İran Hapishanelerindeki Vahşeti Ortaya Çıkaran Şiddet İçermeyen Protestolarından Dolayı Tutuklandı!

16 Kasım 2021’de, cesur İranlı insan hakları savunucusu ve gazeteci Narges Mohammadi gözaltına alındı ve bir kez daha İran’ın kötü şöhretli Evin hapishanesine gönderilerek hapis cezasına çarptırıldı. Bu sefer 30 ay artı 80 kırbaç cezası… “Siyasi sisteme karşı propaganda, cezaevi yönetimine iftira ve isyan” suçlamasıyla yargılandı. Kocası Taghi Rahmani’ye göre, kendisi şu an hücre hapsinde tutuluyor ve ailesiyle iletişim kurması engelleniyor.

İran’daki İnsan Hakları Merkezi’ne göre, Mohammadi hakkında Eylül ayında -beş yıllık hapis cezasını çektikten bir yıl sonra- Evin Hapishanesi Müdürü Gholamresa Ziaei’ye karşı şikayette bulunmasına misilleme olarak suçlamada bulunulmuştu. Şubat 2021’de Mohammadi bir videoda, Kasım 2019’da hükümet karşıtı gösterilere yönelik acımasız baskıya karşı Evin içinde şiddet içermeyen bir oturma eylemi düzenlediği için Ziaei tarafından nasıl dövüldüğünü anlattı.

Mohammadi, Ekim 2020’de hapishaneden serbest bırakılmasından bu yana İslam Cumhuriyeti (IRI) güvenlik güçleri tarafından defalarca taciz edildi ve saldırıya uğradı, ancak insan hakları savunuculuğundan geri adım atmadı. Kendisi haksız infazlara karşı konuşuyor ve İslam Cumhuriyeti’nin hücre hapsini yaygın olarak kullanmasına karşı büyük bir davaya öncülük ediyor. 16 Kasım 2021’de, Kasım 2019’da İran’ı kasıp kavuran hükümet karşıtı kitlesel ayaklanma sırasında protestoculara ayrım gözetmeksizin ateş açan İslam Cumhuriyeti güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülen iki çocuklu bir babanın anılması sırasında gözaltına alınmıştı.

Aile Üyeleri, Mahpus Yakınları, Hak Örgütlerinden #FreeNargesMohammadi Talebi

Siyasi bir aktivist, gazeteci, yazar ve Acil Durum Çağrısı imzacısı olan Rahmani, IEC’ye şunları söyledi:

“Narges Mohammadi, birçok kez hapse atılan ve suçlanan bir insan hakları aktivistidir. O şimdi hücre hapsinde. Kendisi, ölüm cezasının kaldırılması, işkence uygulanması olarak hücre hapsine karşı mücadele etmek, İslam Ceza Kanunlarının kadın karşıtı yasalarına karşı çıkmak, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için mücadele ediyor.”

Annesi Nahid Taghavi (Alman-İran çifte vatandaşı) da Ekim 2020’den bu yana haksız yere hapsedilen Acil Durum Çağrısı’na imza atan Mariam Claren, “İran İslam Cumhuriyeti’nde kadınlara yönelik şiddet sınırsız” diyor.

“Narges Mohammadi bir insan hakları savunucusu ve sessizlerin sesidir. Bu nedenle 30 ay hapis ve 80 kırbaç cezasına çarptırıldı. Kırbaçlama acımasız ve ortaçağa ait bir cezadır. O şimdi hücre hapsinde. Hepimiz sesimizi yükseltmeli ve onun serbest bırakılmasını talep etmeliyiz.”

İran’daki Siyasi Mahkumların Şimdi Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası sözcüsü Dolly Veale, “Narges Mohammadi, İslam Cumhuriyeti’nin şiddetli baskısına ve sayısız adaletsizliğe karşı defalarca ve cesurca ayağa kalkarak, bu süreçte kendi hayatını ve özgürlüğünü riske atan bir kahramandır” diyor. “Narges’in ailesi, akrabaları ve İran’daki birçok siyasi mahkumun destekçileri, hukuk ve insan hakları örgütleriyle İran’ın barbarca mahkumları kamçı veya sopayla cezalandırma uygulamasını kınıyoruz. Bunlar Narges’in sağlığını ve hatta hayatını tehlikeye atabilecek uygulamalardır. Narges’in derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

“Ayrıca adaleti savunan herkesi Acil Durum Çağrısını imzalamaya ve acilen yaymaya çağırıyoruz: İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Tehlikede – ŞİMDİ HAREKET ETMELİYİZ! İran’ın tüm siyasi tutsakları için özgürlük talep ediyoruz.”

Bu çağrı metni, Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Ariel Dorfman, Jody Williams, Daniel Ellsberg, Judith Butler ve Raymond Lotta dahil olmak üzere dünya çapında 3.000’den fazla kişi tarafından imzalandı ve New York Review of Books Yaz sayısının arka kapağında bir afiş olarak yer aldı.

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.