Yeni Komünizm

İranlı Şair ve Siyasi Tutuklu Baktash Abtin’in Hayatı Tehlikede! 300’den Fazla Yazar Derhal Serbest Bırakılmayı Talep Ediyor!

İran’daki Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması Acil Durum Kampanyasından Güncelleme:

20 Mart’ta İran’daki siyasi tutukluların serbest bırakılmasına yönelik “Bu bir acil durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altındadır” şeklinde bir acil durum çağrısı yapıldı. Bu bir abartı değildir ve harekete geçme ihtiyacı aciliyetini koruyor.

İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması İçin Acil Durum Kampanyası geçen hafta bir basın bildirisi yayınladı. ABD-İran Görüşmeleri Başlıyor. İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Sallantıda Kalmaya Devam Ediyor. Bu açıklamada yüksek profilli bazı siyasi tutuklulara yönelik artan tehditlerin altını çizildi.

Başvuru şu anda mahkumların davasına doğrudan bağlı olan kişiler tarafından -akrabaları ve avukatları, İranlı siyasi sürgünler ve 11 eski İranlı siyasi mahkum dahil olmak üzere- yaklaşık 200 kişi tarafından imzalandı. İmzacılar arasında Kutsal Kalp Rahiplerinden Peder Bob Bossie dahil olmak üzere dini topluluk üyeleri; Peder Claude Mostowik, MSC, Avustralya ve Rahip Dr. Robert L. Brashear, Emekli Papaz West Park Kilisesi; ve Santa Fe, New Mexico bölümü ve Veterans4Peace’in diğer dört üyesi de bulunuyor.

Şimdi Baktash Abtin’in hayatı -kendisi şair, belgesel film yapımcısı ve İran Yazarlar Derneği (IWA) üyesidir- pamuk ipliğine bağlı durumda. Geçen hafta koronavirüs pandemisi nedeniyle Evin Cezaevi hastanesine kaldırıldı. Dün, 300’den fazla İranlı “şair, bağımsız yazar ve kültür alanında öne çıkan kişi”, IWA’nın diğer üyeleri ile birlikte siyasi mahkumların “derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” için kahramanca imzalı bir mektup yayınladı.

Evin Hapishanesinde tutulanlar da dahil olmak üzere İran’daki tüm siyasi tutuklularının DERHAL serbest bırakılması gerekiyor. Medikal bir web sitesinin deyimiyle geçen hafta İran’daki -Evin’in bulunduğu İran’ın başkenti Tahran’daki- Covid-19 vakalarının “meteorik yükselişi” göz önüne alındığında, insanları hayatları şu an hiç olmadığı kadar tehdit altında

ABD’nin İran’a (ve İran’la ticaret yapan herkese) karşı felç eden ekonomik yaptırımları, İran’ın aşıya erişim ve ödeme yapma kabiliyetini ciddi şekilde engelleyerek bu korkunç Covid dalgasında büyük ve ölümcül bir rol oynadı.

Şimdi, İran ile ABD arasında, Avrupa güçlerinin aracı olarak hareket ettiği, 2015’te imzaladıkları nükleer anlaşma konusunda müzakereler başlasa bile, İran’ın siyasi tutukluları için, elindeki çifte vatandaşlar için bile gerekli hiçbir şey yapılmıyor. İran, uluslararası hukuku ve insan ahlakı standartlarını açıkça ihlal ediyor.

ABD’deki halkların, İran’daki siyasi tutukluların hayatlarını kurtarmak için şimdi harekete geçmek için özel bir sorumluluğu ve fırsatı var. Bu Acil Durum Başvurusunu imzalayın, dağıtın ve duyurun. Talepleri için savaşmanın başka yaratıcı ve cesur yollarını bulun:

İran İslam Cumhuriyeti’nden talep ediyoruz: TÜM SİYASİ TUTSAKLARI ŞİMDİ SERBEST BIRAKIN!

ABD hükümetine diyoruz ki: İRAN’A TEHDİT VE SAVAŞ GİRİŞİMLERİNE SON VERİN! ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRIN!

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.