Yeni Komünizm

JPCOA Müzakereleri Devam Ederken Dünyanın Gözü İran’da!

Editörün Notu: Aşağıdaki basın açıklaması Acil Durum Kampanyası web sitesinde 2 Aralık 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Free-Irans-Political-Prisoners (freeiranspoliticalprisonersnow.org)


İran, ABD ve G5+1 arasında nükleer müzakerelere yönelik JPCOA (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) görüşmelerinin başlamasıyla dünyanın gözü yeniden yüzlerce siyasi tutuklunun cezaevlerinde işkenceye tabi tutulduğu ve temel haklardan mahrum bırakıldığı, son zamanlarda Huzistan’da ve şimdi de İsfahan’da gerçekleşen halkın haklı protesto dalgalarına şiddetle saldıran İran İslam Cumhuriyeti’ne çevrilmiş bulunuyor.

Bu esnada İran ile İsrail ve/veya ABD arasında açık bir çatışma tehlikesi sürecinde üzerinde beliriyor. Bu vahim durumda, İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası (IEC) şunları talep ediyor:

İran İslam Cumhuriyeti’ne: TÜM SİYASİ TUTUKLARI ŞİMDİ SERBEST BIRAKIN!

ABD hükümetine: İRAN’A KARŞI TEHDİTLERE, SAVAŞ GİRİŞİMLERİNE SON VERİN! ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRIN!

IEC sözcüsü Dolly Veale; “Acil Durum Çağrımızın belirttiği gibi, ‘ABD ve İran hükümetleri ulusal çıkarlarına göre hareket ediyor’. diyere şöyle devam ediyor: “Kampanyamız ise insanlığın çıkarlarından hareket ediyor. Çağrımız devam ederken şöyle devam ediyor: ‘Biz ABD ve İran halkı, dünya halklarıyla birlikte, daha iyi bir dünyaya ulaşmanın bir parçası olarak ortak çıkarlara sahibiz: İran’ın siyasi tutsaklarını savunmak için birleşmeliyiz.’”

Veale ayrıca şunu belirtiyor: “İran’a müdahale geçmişi göz önüne alındığında ABD’deki halkların özel bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz”  Dolly Veale devam ediyor. “Yani, ‘İran İslam Cumhuriyeti tarafından yapılan bu aşağılık baskıya karşı çok geniş bir şekilde birleşmek ve ABD hükümetinin İran halklarına daha da dayanılmaz acılar getirecek herhangi bir savaş hamlesine aktif olarak karşı çıkılması gerekiyor’.”

“Acil Durum Kampanyası: İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Tehlikede – ŞİMDİ HAREKET ETMELİYİZ!” şu ana dek içlerinde Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Ariel Dorfman, Jody Williams, Daniel Ellsberg, Judith Butler ve Raymond Lotta’nın da bulunduğu dünya çapında 3.000’den fazla kişi tarafından imzalandı ve New York Kitap İncelemesi Yaz sayısının arka kapağında bir bildiri olarak yer aldı.

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER