Yeni Komünizm

Liberallere Mektup: Sevgili Liberal

Editörün notu: Aşağıdaki kısa yazının orijinali (https://revcom.us/en/dear-liberal) revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.


Rusya’nın işlediği (gerçek) savaş suçları nedeniyle Ukrayna’daki Amerikan vekalet savaşını -evet, olan bu- desteklediklerini söyleyen, ancak İsrail’in Gazze’ye karşı yürüttüğü savaş hakkında hiçbir şey söylemeyen ve hatta bu savaşı destekleyen liberallere:

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, Gazze’de İsrail tarafından öldürüldüğü bildirilen kadın ve çocuk sayısının, Ukrayna’da öldürüldüğü teyit edilen kadın ve çocuk sayısından iki kat daha fazla olduğunu bilmiyor musunuz, yoksa umursamıyor musunuz?

BM’ye göre Gazze’deki su üretiminin İsrail bombardımanı nedeniyle 7 Ekim’dekinin yüzde 12’sinden daha azına düştüğünü bilmiyor musunuz, yoksa umursamıyor musunuz?

Hastanelerin ve okulların kasıtlı olarak bombalanmasının -İsrail’in gerçekleştirdiği bombalamalar- savaş suçu olduğunu (BM’ye göre) bilmiyor musunuz, yoksa umursamıyor musunuz?

Sevgili liberaller, emperyal çıkarlara uygun olduğunda ahlak ve ilkeleri savunmak ve uygun olmadığında sessizce bir kenara itmek dışında düşüncenizdeki tutarlılık nerede?

 

“İlkeye ilişkin önemli nokta şu ki, ilke için savaşmak kolay olmadığı zaman onun için savaşmanız gerektiğidir. İlkenin uygulandığı tek zaman, onun alakasız olduğu zaman ise ilkeye hiç gerek yoktur.” – Bob Avakian, “Yöntemler ve İlkeler”, Kültür, Sanat, Bilim ve Felsefe Üzerine Gözlemler

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.