Yeni Komünizm

Mariam Claren: “Nahid Taghavi Serbest Kalana Dek Yılmayacağım!”

İran’daki Siyasi Mahkumlara Özgürlük Uluslararası Acil Durum Kampanyası’ndan (IEC):

Annem Nahid Taghavi’nin tutuklanmasının birinci yılına ilişkin açıklama

“Annemin tutuklanmasının üzerinden bir yıl geçti. Benim için verimli bir yıldı, uyandığım bir yıl oldu. Aşırı adaletsizliğe karşı öfke ve tiranlara karşı nefret dolu bir yıl. Sonunda dünyayı Nahid’in gözünden gördüğüm bir yıl.

Annem geçen yılın yedi ayını soğuk hücre hapsinde 1.000 saatlik sorgulamalarla geçirdi. Cezaevinde koronavirüse yakalandı ve kendisine izin verilmedi. Bütün bunların tek bir nedeni vardı, onun düşünmesi ve araştırması.

Nahid halkla ilgileniyor. Kadınlarla, işçilerle ve emekçi insanlarla ilgileniyor. Çevre konusunda, baskıya ve Ortadoğu’daki bitmeyen savaşlara karşı endişe duyuyor. Kendisi her tür baskıya karşı biridir. İran rejimi, Nahid ve arkadaşlarını bunları evlerde, kafelerde ve parklarda tartıştıkları ve halkın yoksullaşmasını protesto ettikleri için hapse attı.

Geçtiğimiz 40 gün içinde yetkililer, annemin kötü fiziksel durumu nedeniyle izne çıkabileceğini bildirdiler. Ailemiz kefaletini iki gün içinde hazırladı, fakat izin verilmedi!!

Bildiğiniz gibi annem çifte vatandaş. Burada, annemin inançları nedeniyle tutuklandığını beyan ediyorum ve onun, Alman ve İran hükümetlerinin kendi çıkarları ve anlaşmaları için oynadığı kirli oyunun bir piyonu olmasına izin vermeyeceğim.”

Mariam Claren, 16 Ekim 2021


Almanya Dayanışma Eylemleri, Nahid Taghavi’nin Tutuklanmasının Birinci Yılı Üzerine Açıklamalar:

Almanya’da Nahid Taghavi’nin tutuklanmasının yıl dönümü olan 16 Ekim’de, önde gelen insan hakları örgütleri eylem çağrısında bulunan basın açıklamaları yayınladılar ve Mariam Claren ile yapılan röportajlar da dahil olmak üzere birçok haber kaynağı hikayeyi gündeme taşıdı.

İranlı siyasi mahkumlar için Af Örgütü dayanışma kampanyası, Berlin – 26 Ağustos 2021. Fotoğraf: © Uluslararası Af Örgütü/Jarek Godlewski

Uluslararası Af Örgütü Almanya:

AI Almanya önemli bir basın açıklaması yayınladı ve Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı. Uluslararası Af Örgütü’nün Almanya’daki Genel Sekreter Yardımcısı Julia Duchrow basın açıklamasında şunları söyledi:

Nahid Taghavi’nin bir yıldır Evin Hapishanesi’nde tutuklu kalması ve uyduruk gerekçelerle hüküm giymesi, İran’da hukukun üstünlüğünün olmadığının ve insan haklarının ciddi şekilde göz ardı edildiğinin açık bir kanıtıdır. Nahid Taghavi sadece ifade özgürlüğü hakkını kullanmıştır. İran’ın çifte vatandaşları siyasi amaçlarla pazarlık malzemeleri olarak kötüye kullanılan kalleşçe bir stratejinin parçası yapılıyorlar.”

STK IGFM (Uluslararası İnsan Hakları Derneği):

Uluslararası İnsan Hakları Derneği başkanı Martin Lessenthin bir basın açıklamasında şunları vurguladı:

“Alman dış politikasının bir yıl içinde Nahid Taghavi için adalet ve özgürlük sağlayamaması trajik. Özellikle sağlık sorunlarıyla ilgili olarak bir şeylerin yapılması gerekmektedir. Nahid Taghavi bir Noeli daha masum olmasına rağmen parmaklıklar ardında geçirmek zorunda kalmamalı.” Frankfurt merkezli insan hakları örgütü, Alman vatandaşının derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyor.

Martin Lessenthin, bir Alman TV kanalının 17 Ekim sabah programında yayınlanan bir bölümünde Mariam Claren’e destek verdi.

Terre des Femmes:

Dünya çapında tanınmış Alman STK, Nahid Taghavi’ye odaklanarak İran’daki kadın siyasi mahkumların durumu hakkında Perşembe günü Farkındalık Günleri başlattı. Basın bültenlerinde şunlar belirtiliyor: “TERRE DES FEMMES, İran İslam Cumhuriyeti’nde siyasi tutsak olan Nahid Taghavi ve diğer tüm kadınların koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyor.”

Online makaleleri buradan okuyabilirsiniz ve Mariam Claren ile Almanca olarak yaptıkları kapsamlı röportajı buradan izleyebilirsiniz.

Medyadan:

*BILD (Almanya’nın en büyük günlük gazetesi) Mariam ile kapsamlı bir röportaj yayınladı ve Uluslararası Af Örgütü Almanya’dan alıntı yaptı
*www.tagesschau.de (Alman Channel1 internet sitesi) haberi için tıklayınız.

Mariam Claren basında şunları söylemişti:

“Annemin tutuklanmasının üzerinden bir yıl geçti. Uyanıp annem Nahid Taghavi’nin gözünden dünyayı gördüğüm bir yıl. Annemin İran makamları tarafından tüm haklarından mahrum bırakıldığı 365 gün. Annem Nahid Taghavi özgür kalana dek yılmayacağım, o zamana kadar her zaman: #FREENAHID.”


https://freeiranspoliticalprisonersnow.org/updates
E-Mail:  FreeIransPoliticalPrisonersNOW@gmail.com
Twitter: @IranPrisonEmerg
FB @IranPrisonEmerg

Posta Adresi:
International Emergency Campaign to Free Iran’s Political Prisoners
c/o World Can’t Wait
305 W Broadway # 185
New York, NY  10013-5306

Kaynak için: Resources in Farsi | منابع فارسی (freeiranspoliticalprisonersnow.org)

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER