Yeni Komünizm

Mehran Raoof’un Sözcüsü Satar Rahmani’nin Açıklaması

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde yayınlanmıştır. 1 Nisan 2022 tarihli bu yazının Türkçe çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: Statement by Satar Rahmani, Spokesperson for Mehran Raoof The British Government Must Secure the Freedom of All Imprisoned UK-Iranian Dual Nationals | revcom.us


İngiliz Hükümeti Tüm Tutuklu İngiltere-İran Çifte Vatandaşlarının Özgürlüğünü Güvence Altına Almalı!

1 Nisan 2022

E-posta: satarahmani@hotmail.com

Cep Telefonu: 00447757593255

IEC: Press@FreeIransPoliticalPrisonersNow.org

Aşağıdaki açıklama, İran’daki Siyasi Mahkumların Şimdi Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası’nın (IEC) desteğiyle, tutuklu olan İran-İngiliz çifte vatandaşı Mehran Raoof’un resmi temsilcisi ve sözcüsü Satar Rahmani tarafından yapılmıştır.

Satar Rahmani:

İngiltere-İran çifte uyruklu Anoosheh Ashoori ve Nazanin Zaghari-Ratcliffe’nin İran’daki hapishaneden serbest bırakılması ve şimdi serbest bırakılması harika bir olay ve son derece önemli bir gelişmedir. Ancak üç İngiliz vatandaşı -Mehran Raoof, Morad Tahbaz ve Shahram Shirkhani’nin- İngiliz ve İran hükümetleri arasında imzalanan ve Nazanin ve Anoosheh’in serbest bırakılmasına yol açan anlaşmanın şimdiye kadar bariz bir şekilde dışında tutularak İran’da hapsedilmesi rezalettir.

İngiliz hükümeti başlangıçta kanser olan Morad’ın anlaşmanın bir parçası olarak serbest bırakılacağını iddia etti. Ancak yeniden tutuklandı ve hapsedildi; protesto için açlık grevine başladı (şu an sonlandırmış bulunuyor). Mehran davasında, İngiltere’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bakanı James Cleverly, bir Parlamento üyesine Mehran Raoof’un konsolosluk yardımı talep etmediğini iddia etti. Mehran’ın davasıyla ilgili sorgulamaya yanıt olarak, Dışişleri Bakanı Liz Truss, davasının kamuya açıklanmamasını talep ettiğini ima etti: “Bireyin, davasının kamuya açıklanıp gündeme getirilmeyeceği konusundaki talebine saygı duymalıyım. Bu nedenle, sadece isminin açıklanmasını talep eden kişileri alenen anıyoruz.” (Bkz. Guardian ve IranWire.)

Mehran’ın resmi temsilcisi olarak bu ifadelerin hiçbirinin doğru olmadığını net bir şekilde söyleyebilirim.

Mehran’ın ailesi ve arkadaşları, Dışişleri Bakanlığı’na Mehran’ın serbest bırakılmasını sağlamak için davasını İran makamlarına taşıması gerektiğini haklı bir şekilde bildirdi. Davasının kamuya açıklanmaması gerektiğini belirtmediler. Beni temsilcileri olarak seçtiler. O zamandan beri, ben (ve Uluslararası Af Örgütü) Dışişleri Bakanlığı ile temas halindeyim. Mehran’ın serbest bırakılmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaları için baskı yapıyorum. (Ayrıca Dışişleri Bakanı Truss’a, Mehran’ın davasının kamuoyuna açıklanmasını neden istemediğini sormak istiyorum. Mehran, Ekim 2020’de tutuklanmasını takiben aylarca hücre hapsinde tutuldu ve bağımsız hukuk danışmanı reddedildi. Mehran’ın isteklerini öğrenmek için herhangi bir İngiliz yetkili Mehran’ı ziyaret etti mi?)

Uluslararası Af Örgütü, İran’da tutuklanmasının ardından İngiliz hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’nın “Mehran ve ailesini desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya ve davasını en üst düzeylerde yükseltmeye devam ediyoruz” iddiasına rağmen Mehran adına herhangi bir işlem yapmadığını belirtti. Bu beş İngiltere-İran uyruklu kişinin davaları belki aynı olmayabilir, ancak hepsi gayri meşru bir şekilde tutuklandı ve yasal süreç olmaksızın hapsedildiler, ayrıca hiçbirine adil ve açık bir yargılama sunulmadı. Hepsi işkenceler de dahil olmak üzere hücre hapsinde acımasız insanlık dışı muameleye maruz kaldı. Anoosheh Ashoori ve İngiliz-Avustralyalı akademisyen Kylie Moore-Gilbert’in hapsedilmesiyle ilgili Guardian’ın yakın tarihli açıklamalarını okumak, İran’da hapsedilen çifte uyruklulara ve siyasi mahkumlara karşı yürütülen tahammül edilemez adaletsizlikleri canlı bir şekilde anlamak için yeterlidir.

65 yaşındaki Mehran Raoof’un tedavisi özellikle korkunçtu. Uluslararası Af Örgütü, onu 16 Ekim 2020’den beri Tahran’daki Evin hapishanesinde keyfi olarak tutuklu bulunan bir düşünce mahkumu olarak tanımladı. Kendisi yalnızca işçi haklarını desteklemek de dahil olmak üzere ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkını barışçıl bir şekilde kullanmak istemişti. Af Örgütü derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep etti. Örgütün 5 Kasım 2021 Acil Eylem bülteni, diğer suistimallerin yanı sıra Mehran’ın uzun süreli hücre hapsinde tutulduğunu, iş birliği yapmadığı takdirde kendisine zarar vermekle tehdit etmek de dahil işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını ve 24 saat ışıklı bir odada tutulduğunu, psikolojik sorunlara neden olunduğunu, 28 Nisan’daki ilk duruşmadan önce kendisi ve diğer sanıklarının yeterli savunma ve avukatlarıyla iletişim kurma haklarının reddedildiğini, son derece adil olmayan bir yargılamanın ardından mahkum edildiğini belirtti. Duruşma boyunca avukatıyla görüşmesi yasaklandı ve onunla yalnızca duruşmalar sırasında görüşebildi.

Mehran’ın durumunda, kendisinin dış dünyayla iletişim kurma yeteneği elinden alınmıştır, İran’da ailesinden yakınları bulunmamaktadır. İranlı avukatının tutuklanıp hapsedilmesi, İslam Cumhuriyeti’nin aslında İran’daki mahkumların sesini ve içinde bulundukları koşullar hakkındaki gerçekleri dış dünyaya iletmeye cesaret eden herkesi tehdit eden bir terör iklimi yaydığını ve toplumun her yerine yaydığını göstermektedir.

İngiliz hükümetine ve dışişleri bakanlığına soruyorum: Sorumlu olduğunuz bir vatandaşı böylesine vicdansız, yasadışı ve barbarca muameleden kurtarmak için elinizden gelen her şeyi niçin yapmıyorsunuz, özellikle de İngiltere ile İran arasındaki mali anlaşmazlık çözülmüşken?

İngiliz hükümetinin sessizliğinin aksine, dünyanın dört bir yanından 100’den fazla farklı sendika, işçi örgütü ve insan hakları grubu Mehran’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. İlgili aile bireyleri, kişi ve kuruluşlar da buna dahildir. Yine küresel olarak, İran’ın mahkumlara yönelik muamelesini protesto ettiler. Örneğin, Eylül 2020’de önde gelen akademisyenler, İran’ı “İran’da keyfi olarak gözaltına alınan tüm masum çifte vatandaşları serbest bırakmaya ve onlara ve ailelerine yönelik adaletsizliği sona erdirmeye çağıran İran Çift Vatandaşlarının Devam Eden Gözaltına Alınmasına İlişkin Açık Mektup” yayınladı.

2021 ilkbaharında Acil Durum Çağrısı “İran’daki Siyasi Mahkumların Hayatları Tehlikede – ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİYİZ!” Mehran Raoof’u bir örnek olarak göstererek, “Tahran’daki kötü şöhretli Evin hapishanesinin “siyasi koğuşunda” tutulan Avrupa, Avustralya ve ABD’den çifte uyruklular da dahil olmak üzere İran’ın tüm siyasi mahkumları için özgürlük talep etti.

Acil Durum Çağrısı, eski siyasi mahkumlar, Nobel ödüllü Shirin Ebadi ve Jody Williams, Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Daniel Ellsberg, Ariel Dorfman ve Raymond Lotta gibi önde gelen vicdan sesleri de dahil olmak üzere 40 ülkeden (aralarında Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ın da bulunduğu) yaklaşık 3.500 kişi tarafından imzalandı. Prestijli bir yayın olan New York Review of Books’un 2021 Yaz sayısının arka kapağında tam sayfa bir ilan olarak yayınlandı. Diğer imzacılar arasında Anoosheh Ashoori’nin karısı Sherry Izadi, kızı Elika ve oğlu Aryan; tutuklu Alman-İran uyruklu Nahid Taghavi’nin kızı Mariam Claren; yanı sıra Burn the Cage/Free the Birds hareketi yer alıyor.

Bu ve benzeri çabaları selamlıyorum ve Mehran Raoof adına tekrar talep ediyorum: İngiliz hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı Mehran Raoof’a tam konsolosluk yardımı sağlamak için acil adımlar atılmasını ve İran İslam Cumhuriyeti’nden onu derhal serbest bırakmasını talep ediyoruz. Ayrıca adaleti seven tüm insanları İngiliz hükümetiyle temasa geçmeye ve hapisteki İngiliz vatandaşları Mehran Raoof, Morad Tahbaz ve Shahram Shirkhani’yi serbest bırakmak için elinden gelen her şeyi yapmasını talep etmeye çağırıyorum.

Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss

elizabeth.truss.mp@parliament.uk

01842 766 155

Şu adrese yazın: Elizabeth Truss, Avam Kamarası, Londra, SW1A 0AA.

https://twitter.com/FCDOGovUK

Kral Charles Caddesi
Londra
SW1A 2AH
Birleşik Krallık
E-posta fcdo.correspondence@fcdo.gov.uk
Genel sorular telefon. 020 7008 5000

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.