Yeni Komünizm

Tahran Evin Hapishanesi’nde Açlık Grevindeki Siyasi Tutsakların Açıklaması

Editörün Notu: Aşağıdaki makale Acil Durum Kampanyası web sitesinde yayınlanmıştır. 20 Ocak 2022 tarihli bu çağrının Türkçe çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: Statement of Political Prisoners on Hunger Strike, from Evin Prison, Tehran | revcom.us


Aşağıda, Tahran’ın kötü bir namı olan Evin Hapishanesi’nde açlık grevinde olan siyasi mahkumlardan gelen bir mesajın çevirisi yer alıyor. Aşağıdaki video #ChainHungerStrike hashtag’i ile uluslararası dolaşımda olan İran’daki destekçilere iletildi.

Bu açlık grevi, 8 Ocak’ta sevilen İranlı şair Baktash Abtin’in COVID’e yakalandıktan sonra tıbbi bakımını kasten reddeden İslam Cumhuriyeti’ndeki gardiyanların elinde ölümüyle tetiklenmiştir.

12 Ocak’ta Evin Hapishanesi’nin 8. Koğuşunda kalan altı siyasi tutuklu, beş gün kaldıktan sonra “Baktash Abtin’in ölümünde cezaevi görevlilerinin rolünü” protesto etmek, soruşturma ve özür talep etmek için açlık grevine başladı.

Abtin’in ve siyasi mahkum Adel Kianpour’un günler önce ölümü ve rejimin diğer siyasi mahkumlara yönelik artan tacizleri İran’da ve uluslararası alanda protestoları ateşledi ve İran’ın siyasi mahkumlarını serbest bırakma mücadelesini hızlandırma ihtiyacını yoğunlaştırdı. (Daha fazla güncel içerikler için www.FreeIransPoliticalPrisonersNow.org adresini ziyaret edin.)

Yüz yıldır ölü olmama rağmen,
Yine de mezarımın başında olacağım
Ateşli çığlığımla
Şeytanın bedeninden kalbi çıkarmak için!

Baktash Abtin’in ölümünden sadece bir gün sonra kendisi ve İran’da öldürülen diğer mahkumlar için bir destek dalgası ve adalet haykırışları başladı. Bu dayanışmayı kırmak için tutukluların nakledilmesi ve bilinmeyen yerlere kaçırılması devam ediyor, ancak İran’da ve yurt dışında açlık grevimizle dayanışma sürüyor.

Açlık grevcileri Hamid Haj Jafar Kashani ve Mahmoud Ali Naghi ile Mohammad Abolhassani, Tahran Büyük Hapishanesi’ne nakledildiler. Siyasi aktivist ve gazeteci Keyvan Samimi’nin de 20 Ocak Perşembe günü gece yarısı 1. Salon 4. Koğuştan önceden haber verilmeksizin nakledildiğini öğrendik. Hücre arkadaşlarının aktardıkları doğrultusunda, gardiyanlar tarafından kendisinin kıyafetleri yırtıldı, acımasız bir fiziksel saldırıda insanlık dışı bir şekilde zorla dövüldü ve tehdit edildi. Daha sonra Ghezel Hesar (Altın Kafes) Hapishanesine nakledildi. Keyvan Samimi, devrim öncesinde ve sonrasında birçok kez tutuklanmış, hükümetle ilgili ifşaları gazete ve dergilerde yayınladığı için yıllarca hapis yatmış bir siyasi aktivist ve gazetecidir.

Rejimin tutuklular arasında birlik ve beraberlikten korkması nedeniyle faal tutuklular başka cezaevlerine sevk ediliyor. Settar Beheşti’nin cezaevinde işkence görmesi ve öldürülmesinin ardından rejim özür dilemek ve emniyet müdürü ve Evin cezaevi başkanını ihraç etmek zorunda kaldı. Rejim siyasi aktivistlerin hapishanede öldürülmesiyle ilgili hiçbir sorumluluğu bir daha asla kabul etmedi. Rejim hepsinin hastalıktan öldüğünü ilan ediyor. Fakat hasta tutsaklar zamanında hastaneye kaldırılsalardı bu felaketler önlenebilirdi. Mesele şudur, neden sadece bu siyasi mahkumlar hapishanede bu kadar kolay ölüyorlar?

Bu nedenle, Baktash Abtin’in ölümünün ardından başlayan siyasi tutukluların açlık grevinde olduğunu kamuoyunu aydınlatmak, Tahran’da açlık grevinde olan tutukluların ölümlerini ve nakillerini önlemek ümidiyle dış dünyayla iletişim kurmayı düşündük.

Siyasi Mahkumlar Mohammad Abolhassani, Sina Beheshti, Hamid Kashani, Mohammad Turkman, Mahmoud Ali Naghi, Hossein Qashqaei, Reza Salavati, Milad Arsanjani, Shahab Soltanian, Mehran Delfan Azari ve Akbar Faraji‘nin açıklaması

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER