Yeni Komünizm

İranlı Tutuklu Şair Baktash Abtin’in Ölümü Üzerine

Editörün Notu: Aşağıdaki açıklama 10 Ocak 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. İran’daki siyasi mahkumların özgürlüğüne dair yürütülen uluslararası kampanyaya sizler de katılarak bu büyük zulüm dalgasına karşı insanlık için mücadele edebilirsiniz.

Acil Durum Çağrısı için: https://www.freeiranspoliticalprisonersnow.org/more-languages/acil-cagri-turkce

Haber kaynağı için bkz: On the Death of Imprisoned Iranian Poet Baktash Abtin | revcom.us


Şair ve aktivist Baktash Abtin, 8 Ocak’ta İran’daki bir cezaevi hastanesinde yaşamını yitirdi. Baktash, İran Yazarlar Derneği’ndeki rolü nedeniyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İran İslam Cumhuriyeti’ni eleştiren herhangi bir muhalefete kalkışmak, bireylerin hükümet güvenlik kurumları tarafından hedef alınmasına ve düzmece ulusal güvenlik suçlamalarıyla hapse atılmasına neden olmaktadır. Özgür ifade ve muhalefeti savunan uluslararası yazarlar örgütü PEN’in bir açıklamasını okuyucularımızla paylaşıyoruz:

“Hapsedilen İranlı şair, film yapımcısı ve 2021 PEN/Barbey Yazma Özgürlüğü Ödülü sahibi Baktash Abtin, COVID-19’a yenik düşerek Tahran’daki bir hastanede yaşamını yitirdi. Baktash Abtin’in tamamen önlenebilir ölümünün yasını tutarken bugün en büyük korkularımız gerçekleşti. COVID doğal bir katil, ancak Abtin’in ölümüne İran hükümeti her adımda yardım ve yataklık etti. Tahran’daki Evin hapishanesi, geçen yılın Eylül ayından bu yana haksız yere hapsedilmesi durumunu etkin bir ölüm cezası haline dönüştüren, virüsün devamlı olarak çok yüksek seviyede yayıldığı bir yerdi. Abtin tıbbi tedavi görmedi, hastalıkları göz ardı edildi ve zaman zaman yatağına zincirlendi…. [O] gerçek bir ifade özgürlüğü savunucusu ve İran edebiyat ve insan hakları topluluklarında kararlı bir liderdi. Bu cesur rol sonucunda hedefe konmaktan ne çekindi ne de saklandı. Abtin’i yetenekli bir şair ve sinemacı olarak, aynı zamanda cesur bir düşünür ve onurlu bir savunucu olarak hatırlayacağız.”

BAKTASH ABTIN’DEN ŞİİR

“Mesleğin nedir?” diye sordular.
“Şairim” dedim.

Güldü ve avuç içime damga bastı.
Hastaneye taburcu formunda
gardiyan mesleğimin “serbest” olduğunu yazdı

Güldüm
Bir mahkumun mesleği nasıl
“serbest” olur?

Seni düşünüyorum canım,
Şair olduğumu bilen
Seni sevmek
benim tam zamanlı mesleğim…

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.