Yeni Komünizm

COP27 İklim Zirvesi: Bir Başka Rezil Boş Söz ve Taahhütler Maskaralığı

Editör Notu: Aşağıdaki yazı 7 Kasım 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimizin dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: COP27 Climate Summit: Another Obscene Charade of Empty Promises and Pledges… The Rulers of This System Are Taking Humanity Over the Cliff… We Need Revolution, Nothing Less | revcom.us


Bu Sistemin Yöneticileri İnsanlığı Uçuruma Sürüklüyor… Devrime İhtiyacımız Var, Daha Azına Değil!

BM iklim müzakerelerinin son turu COP27 Mısır’da başladı. İşte bazı ilgili gerçekler:

*“Dünya liderlerinin” bu iklim zirvelerinden yaklaşık 30 yıl sonra, küresel sera gazı emisyonları halen artıyor.

*2015 Paris zirvesinde liderler, küresel sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5 santigrat dereceden (2,7 Fahrenheit) fazla yükselmesini engellemeyi “taahhüt ettiler”. Bu, iklimdeki yıkıcı değişikliklerin çok daha muhtemel olduğu sıcaklık artışının tehlike içeren alanı demek oluyor.

*Gezegen, Sanayi Devrimi’nden bu yana zaten 1,1 derece ısındı ve şimdi bu yüzyılın sonuna kadar 2,5 santigrat derece daha (4,5 derece Fahrenheit) ısınma yolunda.

*Sadece bu yıl, aşırı hava koşulları Pakistan’ın üçte birini sular altında bırakan ve Afrika Boynuzu’nda (Horn of Africa) 22 milyon insanı kıtlığın eşiğine getiren kuraklığa neden olan sellere neden oldu.

“İklim dostu” Başkan Biden, ABD emperyalistleri Rus emperyalizmiyle vekalet savaşına girerken petrol şirketlerini ve Suudi Arabistan’ı giderek daha fazla petrol üretmeye teşvik ediyor.

GERÇEKLİK KONTROLÜ: COP27 toplantısı, ondan öncekiler gibi, sahtekarlıktan da beterdir!

Emperyalist büyük güçlerin fosil yakıtları kullanmaya devam etmesinin ve büyük emperyalist güçlerin karbon kirliliği ve karbon hareketsizliği nedeniyle küresel Güney’de yoğunlaşan acıların ve çevresel yıkımın bir örtüsüdür.

BİR DAVET VE BİR MEYDAN OKUMA: Sistem değişikliğinin gerekliliğini görüyorsanız, bunun gerçekten ne anlama geldiğine, bu kapitalizm-emperyalizm sistemini devirmek için GERÇEK bir devrim olduğuna dair görüşünüzü izleyin. Varoluşsal krizlerin yaşandığı bir zamanda, insanlık ve çevre korkunç bir geleceğe doğru giderken, bundan gerçekten özgürleştirici bir şey çıkarılabilir. Şu an böylesi bir devrimin küresel ısınmadan en fazla sorumlu olan ülkede, yani ABD’de daha mümkün hale geldiği Nadir Bir Zamandır.

Bu kapitalist-emperyalist sistemi devirmek ve onun yerine Kuzey Amerika’daki Yeni Sosyalist Cumhuriyet Anayasası’na dayalı sürdürülebilir bir sosyalist ekonomi ve toplum koymak için öğrenmeli ve devrimin bir parçası olmalısınız. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için, neden meselenin mevcut kapitalizm-emperyalizm sistemi altında çözülemeyeceğini de içeren küresel ısınmaya odaklanan Kaynak Sayfasını ziyaret edin.

Gezegeni kurtarabileceğimize dair hiçbir garanti olmasa da, bu bizim en iyi ve tek şansımızdır!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER