Yeni Komünizm

Dünya Çapında Yoksul Ülkelerdeki 1 Milyar Çocuk İklim Değişikliğinin “Aşırı Yüksek Riski” İle Karşı Karşıya

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 23 Ağustos 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Takipçilerimizin dikkatine sunarız. İklim değişikliği ve etkilerine ayrıca bu problemin çözümüne ilişkin görüş ve önerilerinizi bu makalede bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak için bkz: 1 Billion Children in Poor Countries Worldwide Face “Extremely High Risk” from Climate Change (revcom.us)


Data for Children Collaborative ile birlikte çalışan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), küresel iklim değişikliğinin dünyadaki çocuklar üzerindeki etkisini analiz etmek için çalışmalar yürütüyor. 19 Ağustos’ta, “İklim Krizi Bir Çocuk Hakları Krizidir: Çocukların İklim Risk Endeksini Tanıtmak” başlıklı raporu yayınladılar.

UNICEF’in icra direktörü raporun ortaya koyduğunu özetleyerek, durumu “neredeyse hayal edilemeyecek kadar vahim” olarak tanımlıyor. İklim ve çevresel şoklar, temiz havaya, gıdaya ve temiz suya erişimden çocuk haklarına, eğitime, barınmaya, sömürülmeme ve hatta hayatta kalma haklarına kadar bütün bir yelpazeyi baltalıyor. Bu durumdan etkilenmemiş bir çocuk kalmayacak.” [Vurgu eklenmiştir]

Raporu paylaşan basın açıklaması (1), şaşırtıcı istatistikleri ortaya koydu:

*570 milyon çocuk yüksek oranda kıyı veya nehir taşkınlarına maruz kalmaktadır;
*400 milyon çocuk yüksek oranda kasırgalara maruz kalıyor;
*600 milyon çocuk vektörle bulaşan hastalıklara yüksek oranda maruz kalmaktadır;
*815 milyon çocuk kurşun kirliliğine yüksek oranda maruz kalıyor;
*820 milyon çocuk yüksek oranda sıcak hava dalgalarına maruz kalıyor;
*920 milyon çocuk yüksek oranda su kıtlığına maruz kalıyor;
*1 milyar çocuk son derece yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalıyor.

UNICEF, 920 milyon çocuğun yüksek oranda su kıtlığına maruz kaldığını bildirmektedir. Burada Zambiyalı kadınlar, sadece geçimlik su için her hafta 8 ila 10 saat boyunca su taşıyor. Fotoğraf: UNICEF

Kelimeler ve sayılar belki hissizlik yaratabilir, fakat bunlardan yalnızca tek bir tanesini bir düşünün. Artan kuraklık, kirlilik ve iklimle ilgili diğer etkiler nedeniyle şu an 920 milyon çocuk en temel ihtiyaca, temiz suya erişemiyor!

Durum ne kadar kötü olsa da, çok daha beterini en yoksul ülkelerdeki çocuklar yaşıyor. Bu çocuklar, çoğunlukla iklim değişikliğine neden olan karbon salınımının çok azından sorumlu olan ülkelerdir ve en çok acı çekenlerdir.

Bir milyar çocuk -yani dünyadaki çocukların neredeyse yarısı- “son derece yüksek riskli” bulunan 33 ülkede yaşıyor. Bu 33 ülke hep birlikte dünyadaki sera gazlarının yüzde dokuzunu üretiyor. Çocuklar için risk açısından ilk 13 ülkenin tamamı Afrika’dan! İlk 38’in tamamı Asya, Afrika ve Karayipler bölgesindeki yoksul ülkeler! En az risk altındaki 25 kişiden 23’ü Avrupa’da. Dünyayı en çok kirleten devletlerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri ise çocuk riski açısından 80’de geliyor. (2)

Bu yeni rapor mevcut dünya düzeninin insanlığın geleceğini katlettiği gerçeğinden başka bir şey ortaya koymamaktadır.


Dipnot:

1.Bkz: One billion children at ‘extremely high risk’ of the impacts of the climate crisis – UNICEF

2.Bkz, Özet Rapor, s.16

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden, Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz.

#DevrimDahaAzıDeğil

0 0 oy
Makaleye Oy Ver
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER

ACİL DURUM KAMPANYASI