Yeni Komünizm

Glasgow’a Geri Sayım – Varoluşsal Kriz Zamanında Farklı Bir Geleceğe Asılmak

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 11 Ekim 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Countdown to Glasgow—And Wrenching a Different Future at a Time of Existential Crisis | revcom.us


31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında yani yaklaşık üç hafta içinde dünya hükümetlerinin temsilcileri 26. yıllık Taraflar Konferansı (COP26) için Glasgow-İskoçya’da küresel iklim görüşmeleri doğrultusunda resmi olarak bir araya gelecekler. Hayır; bu “temsilciler” şu anda kasvetli bir gelecekle karşı karşıya olan -ki eğer bir gelecekleri olacaksa- milyarlarca insanı temsil etmiyorlar! Kapitalizm-emperyalizmin çıkarlarını temsil eden bu kesimler, kitleler üzerinde egemenliklerini sürdürürken diğer baskıcılar ve sömürücülerle rekabet edip mücadele etmektedirler. Son büyük Taraflar Konferansı, bu hükümetlerin ilk kez sera gazı (küresel ısınmayı artıran gazlar) emisyonlarının azaltılması için gönüllü planlar geliştirmeyi kabul ettikleri 2015 yılında Paris’te gerçekleşmişti. Glasgow’daki konferans, Paris’ten bu yana en önemli konferans olarak selamlanıyor ve insanlığın, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş, yoğunlaşan bir çevresel krizle karşı karşıya olduğu bir zamanda gündeme geliyor.

2015 Paris anlaşması büyük bir ilerleme olarak selamlanmıştı, ancak bunun acımasız bir yalan olduğu ortaya çıktı. Yıllar boyunca ve şimdiye kadar yapılan birçok çalışma, emisyonların yıldan yıla tehlikeli seviyelerde artmaya devam ettiğini ve kıta Afrikasının en küçük ülkesi olan Gambiya dışında hiçbir ülkenin şu anda iklim değişikliğinin geride kalacağı bir dünyaya katkıda bulunacak bir yolda olmadığını gösteriyor. Bunun da ötesinde, birçok hükümet Glasgow’dan sonra gerçekleştirecekleri planları sundular. Hükümetlerin önerdiği planlar ve vaatler eğer gerçekten yerine getirilmiş olsaydı bile, halen 2,7 derecelik ısınma durumu ile karşı karşıya kalacaktık, ki bu oran dünya çapında milyarlarca insanı etkileyen, gezegen ve insanlık için felaket niteliğindeki değişimlere neden olan hedefin neredeyse iki katıdır.

Kapitalizm-emperyalizm sistemi dünyayı harap etti, önemli ekosistemleri parçaladı, birçok türün neslinin tükenmesine neden oldu ve devasa miktarlarda karbon enjekte etmeye devam ediyor. Diğer sera gazlarını havaya karışarak atmosferin ve okyanusların sıcaklığını giderek yükseltiyor. Fırtınalar, kuraklıklar, aşırı sıcaklar ve soğuklar gezegeni sarsıyor ve bu sistemin insanın gezegendeki biyolojik varlığının temelini baltalayan gerçek bir tehlike durumu yaşanıyor. Acilen ihtiyaç duyulan şey, iklim değişikliği ile başa çıkmak için bir sistem değişikliğidir.

Dünyanın gözü Glasgow’a çevrilecek. Glasgow’da -ve tüm dünyada- duruma dikkat çekmek ve dünyanın içinde bulunduğu bu feci rotayı tersine çevirmek için büyük protestolar planlanıyor. Bu vahim ve acil durumda, insanların bu eylem çağrılarına katılması son derece önemlidir.

Daha da önemlisi, insanlar gerçek bilimsel realiti ile yüzleşmeli ve bunu ortaya koymalıdır: Bu sistem ve yöneticileri, gezegenin bekçileri olmaktan kesinlikle acizdir, tek yapabildikleri -ve yapacakları- şey yalnızca insanlığın biricik evini yok etmeye devam etmektir. Bu kapitalizm-emperyalizm sistemini alaşağı edecek ve kökten farklı bir ekonomik ve politik sisteme sahip gerçek bir sosyalist toplum kuracak gerçek bir devrime ihtiyacımız var! Bundan daha azı, insanlık ve gezegen için bir gelecek şansı sunamaz.

Gerçek bir sosyalist toplumu daha iyi anlamak için -ve bunun çevresel krizi nasıl ele alacağını öğrenmek için-  Bob Avakian (BA) tarafından yazılan Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa‘yı okuyabilirsiniz. Ayrıca Sosyalist Sürdürülebilir Kalkınmanın Bazı Temel İlkeleri‘ne bakabilirsiniz.

Tüm bunları ele alacağız, önümüzdeki birkaç hafta boyunca revcom.us’ta bizi izlemeye devam edin. İnsanlığın karşı karşıya olduğu bu varoluşsal zorluğa ve bununla başa çıkmak için gerçekten ne gerekeceğine odaklanan bir kaynak sayfası ile haber yayını başlatıyoruz!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER