Yeni Komünizm

İklim Değişikliği Gezegeni Yıkıyor – Bu Sistem ve Hükümdarları İnsanlığı Uçuruma Götürüyor!

Editörün Notu: 20 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan ve Çevre Yazı Grubu üyesi bir yoldaş tarafından kaleme alınan aşağıdaki yazının çevirisini yenikomunizm.com takipçileri için aktarırız.

Kaynak için bkz: Climate Change Wracks the Planet—This System and Its Rulers Take Humanity Over the Cliff | revcom.us


2021’de, iklim değişikliğinin feci etkisi şimdiden herkes tarafından görülebilecek bir hale geldi. Bu yıl içinde şunları gördük:

* “Gezegenin akciğerleri” olan Amazon yağmur ormanları bu sistem tarafından o kadar bozuldu ve yakıldı ki, ilk kez emdiğinden daha fazla karbon salmaya başladı.

* Devasa ısı dalgaları Yunanistan’ı, Türkiye’yi, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik’ini ve diğer birçok yeri vurdu.

* Pakistan’daki sıcaklıklar 124 dereceye ulaştı! Kuzeybatı Pasifik’te bir milyardan fazla deniz canlısı, sıcak okyanus suyuyla pişirilerek öldü.

* Kuzey Sibirya’da yangınlar çıktı. Sibirya, Antarktika dışındaki gezegendeki en düşük kış sıcaklıklarına sahip, ancak şimdi yaz sıcaklıkları 100 derece F’ye ulaşıyor. “Zombi ateşleri” yeraltında için için yanıyor ve karın altından duman çıkararak dışarı çıkmıyor.

* Tüm bunlara dünyanın dört bir yanındaki insanları perişan eden kasırgaları, büyük selleri, hortumları ve kuraklığı ekleyin; buzullar ve kutuplar eriyor; türlerin artan kitlesel yok oluşu yaşanıyor; yükselen, ısınan ve giderek asidikleşen okyanusların durumu ortada. Bunun doğrudan bir sonucu olarak binlerce kişi zaten ölüyor. ŞU ANKİ dünya budur ve kapitalizm-emperyalizm hüküm sürmeye devam ettiği sürece daha kötüye gidiyoruz.

2021’de insan kaynaklı iklim değişikliği bilimi de daha kesin ve daha endişe verici hale geldi. Ağustos ayında, IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) raporu, iklim değişikliğinin ŞİMDİ gerçekleştiğini ve dünyanın her bölgesinde gözlemlenebilen, zaten oldukça kötü olan etkilerinin hızlandığını ve mevcut eğilimler devam ederse, gezegenin felaket bir duruma doğru kaydığını daha da netleştirdi.

Küresel Isınmayla Birlikte Karşılaştığımız Şeylerin Varoluşsal Doğası Daha da Keskin Bir Durum Aldı

Peki tüm bunlara dünya “liderlerinin” tepkisi ne oldu? Neredeyse tüm dünya hükümetleri Glasgow-İskoçya’daki iklim görüşmelerinde toplandılar, kendi aralarında çekişip kavga ettiler, sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak, petrol ve kömürü toprakta tutmak; insan toplumunun gezegenle ilişkisini dönüştürmek için sözde bir anlaşmaya dahi varamadılar. Bunun yerine, sahte “avans” iddiaları ürettiler. Her zamanki gibi kapitalist-emperyalist gidişat üzerine ince bir cila. Raymond Lotta bu durumu, “boş vaatler ve taahhütler maskaralığından oluşan senelik bir saçmalık” olarak nitelendirdi. Herhangi bir karışıklık olmaması açısından belirtmek gerekiyor; “iklim lideri” Joe Biden Glasgow’dan evine döndü ve Meksika Körfezi’ndeki şimdiye kadarki en büyük petrol satışını açıkladı.

Glasgow’da ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde, iklim krizinin varoluşsal acil durum olarak tanınmasını ve harekete geçmesini talep eden yüz binlerce insan sokakları doldurdu. Bu aciliyet duygusu ve harekete geçme arzusu, gezegenimizin tüm sakinlerine, özellikle iklim acil durumunun en büyük yükünü taşıyan küresel Güney’deki sömürülen ve ezilenlere karşı bu sorumluluk duygusu memnuniyetle karşılanacak bir şeydir ve çok daha fazla sayıda insanın katılması ve daha fazla enerji sarf etmesi gerekmektedir.

Bu arada ABD’de sokaklar neredeyse tamamen boştu, ki CO2 emisyonlarından en çok sorumlu olan ülke ABD’dir [!!] Çok fazla insanın insanlığın karşı karşıya olduğu krizi görmezden gelmeye devam ettiği, hayatlarına devam ettiği… ya da umutsuzluk içinde yuvarlandığı… ya da umutlarını ve enerjilerini Demokratların “Daha İyi Bir Saçmalık” inşa etmeleri ve diğer çıkmaz yanılsamalar ve acınası çözümsüzlükleri için harcadıkları bir ülke.

2022’de tüm bunlara acilen meydan okunmalı ve kökten değiştirilmelidir! Bu ülkedeki ve dünyadaki milyonlarca insanın uyanması ve gerçeklerle yüzleşmesi gerekiyor: Çevre saati işliyor. Bu kapitalist-emperyalist sistem ve onun yöneticileri, insanlığı uçurumun kenarına götürüyor. Yalnızca devrim bizlere gezegeni kurtarma şansı verir.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER