Yeni Komünizm

İran İslam Cumhuriyeti “Anti Emperyalist” Değildir, Kapitalist Bir Karanlık Çağ Kabusudur!

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı revcom.us web sitesine 24 Haziran 2024 tarihinde girilmiştir. Çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.


İranlı yetkililer, Ocak 2024’te İran’da orduya teslim edilecek yerli üretim insansız hava araçlarını inceliyor. Fotoğraf: AP/İran Savunma Bakanlığı

İran, Orta Doğu bölgesinde yaklaşık 90 milyon nüfuslu bir ülkedir. Bugün bazı aktivist gruplar, ABD ve İsrail ile çatıştığı için onu “anti-emperyalist” bir “direniş” cephesi olarak tanıtıyor ve Filistin halkını desteklediğini iddia ediyor.

Hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzak olamaz. Şu ya da bu emperyalist güçle çatışmak, “anti-emperyalist” olduğunuz anlamına gelmez. Anti-emperyalizm, kapitalizm-emperyalizm sistemine, işlediği suçlara ve dayandığı ekonomik, siyasi ve toplumsal ilişkilere karşı çıkmak demektir.

İran İslam Cumhuriyeti (İİC) emperyalizme karşı değildir ve kapitalist-emperyalist sisteme “direnmemektedir”.

İİC 1979’un başlarında iktidara geldi. İran’daki halkın büyük çoğunluğuna yönelik bir terör ve baskı rejimi olan ABD destekli İran Şahı rejimine karşı iktidar oldu.İİC, teokratik yönetime dayalı bir devlet iktidarı kurarak İran halkını “Batının” tahakkümünden kurtaracağını iddia etti. Ancak İran, özellikle ekonomik alanda, ABD ve diğer emperyalist güçler tarafından kontrol edilen emperyalizm sisteminin hakimiyetinde kalmaya devam etti.

İslam Cumhuriyeti, binlerce komünistin, devrimci milliyetçinin, eşitlik için mücadele eden ezilen azınlık mensuplarının, kadınların ve aydınların parçalanmış bedenleri üzerindeki gücünü pekiştirdi ve boğucu gücünü sürdürdü. İran’ın yakın zamanda ölen cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, iktidara yükselişine 1988 yılında başladı ve birkaç ay içinde aralarında devrimci komünistlerin de bulunduğu 5.000’den fazla siyasi tutsağın katledilmesinde rol oynadı.

İİC, İran’ın Emperyalizme Bağımlılığını Köklerinden Çıkarmadı, Sürdürdü

 • İran’ın kapitalist ekonomisi, kapitalist-emperyalist dünya pazarına petrol ve doğalgaz ihracatına dayanıyor. Bu hükümetin ana gelir kaynağıdır.
 • İran, küresel olarak ABD emperyalizmiyle mücadele eden iki büyük emperyalist güç olan Çin ve Rusya ile giderek daha fazla ittifak kuruyor. Aslında Rus emperyalistleri ile ABD/NATO emperyalistleri arasındaki vekalet savaşı olan Ukrayna’daki savaş için Rusya’ya binlerce insansız hava aracı ve füze sağlıyor.
 • Suriye iç savaşı sırasında (2011-2018), İran, Suriye’nin Rusya destekli cani rejimini destekledi.
 • İran, Orta Doğu’da ABD ve İsrail ile çatışan gerici güçlerin ittifakına liderlik ediyor. İran bu ittifakı “direniş ekseni” olarak adlandırıyor. Aslında bu, küresel hiyerarşi düzeninde daha iyi bir konum arayan gerici güçlerin ittifakı ve küresel İslami köktendinci kutsal savaşın ilerlemesidir. Arkalarında duran ise Rusyadır. (1)

İslam Cumhuriyeti, dini liderlerin (ayetullahların) yönettiği “İslam temelli demokrasi” kisvesine bürünmüş son derece gerici bir teokrasidir. Kapitalist sömürüyü ve köktendinci İslamı ülkenin kanunu olarak dayatıyorlar.

İİC, Acımasız Erkek Egemenliği ve Kadınların Bastırılması Üzerine Kuruldu

 • Kadınlar toplum içinde saçlarını ve vücutlarını gizlemeye zorlanıyor ya da 10 yıla kadar hapis, para cezası, kırbaçlanma ve hatta ölümle karşı karşıya kalıyor. Erkeklerin kıyafet kısıtlaması yoktur.
 • Erkek egemenliği; evlilik, boşanma, çocuk velayeti, seyahat ve mahkeme sistemiyle ilgili kanunlarda yazılıdır. Boşanmada yedi yaşını doldurmuş çocukların bakımı erkeklere aittir. Kadınlar, kocalarının izni olmadan İran dışına çıkamazlar. Mahkemede kadının şahitliği erkeğin şahitliğinin yarısı değerindedir. İran’da dokuz yaşında bir kız çocuğu hüküm giyebilir! Erkek çocuklarda cezai sorumluluk 15 yaşında başlıyor.
 • Erkeklerin cinsel tacizi ve aile içi şiddeti kanunen veya pratikte yasaklanmamıştır. Kentlerde yaşayan her üç kadından biri ve kırsal kesimde yaşayan her üç kadından ikisi aile içi şiddet mağduru. Tecavüz nadiren cezalandırılıyor ve kızlar 13 yaşında evlendirilebiliyor.
 • Erkekler yasal olarak eşlerinin çalışmasını yasaklayabiliyor ve kadınlar işyerinde ayrımcılığa uğruyor.
 • Kadınların halka açık yerlerde şarkı söylemesi ve dans etmesi yasaktır. Karışık cinsiyetli partiler yasa dışıdır.
Başörtüsüz İranlı kadınlar, İran’ın teokratik rejimine meydan okuyarak, Hormozgan vilayetinde Bandar Abbas’ta şenlik ateşi etrafında dans ediyor, 22 Eylül 2022. Fotoğraf: Twitter aracılığıyla @Shayan86

İslam Cumhuriyeti Protestoları, Konuşmaları ve Muhalefeti Şiddetle Bastırarak Yönetiyor

Milyonlarca İranlı, 1979’daki kuruluşundan bu yana İslam Cumhuriyeti’ni protesto etti. Çoğunlukla hapis ve bazen de ölümle olmak üzere acımasız baskılarla karşı karşıya kaldılar. Bu yıl yapılan bir BM soruşturması, İslam Cumhuriyeti’nin 2022’deki “Jin, Jiyan, Azadî”/ “Zen, Zendegi, Azadi” ayaklanmasını bastırmak için muhtemelen “cinayet, tutuklama, zorla kaybetme, işkence, tecavüz, cinsel şiddet ve zulüm gibi insanlığa karşı suçlar” işlediğini ortaya çıkardı. 500 protestocu öldürüldü. Sanatçılar ve entelektüeller, İslami yönetimi eleştirdikleri için ağır hapis veya ölüm cezasından kaçınmak için düzenli olarak İran’dan kaçmak zorunda kalıyorlar.

İran Hapishaneleri: İşkence Odaları ve Ölüm Kampları

İslam Cumhuriyeti muhalefeti bastırmak için yaygın tutuklamalar, işkenceler ve infazlar gerçekleştiriyor:

 • İran hapishanelerinde dayak, kırbaçlama, elektrik şoku, yalancı infaz, yiyecek ve su vermeme ve uzun süreli hücre hapsi dahil olmak üzere işkence ve diğer kötü muameleler sistematiktir.
 • Cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde kadınlara yönelik tecavüz, Uluslararası Af Örgütü tarafından belgelendi.
 • Bu baharda İran’da her 5 saatte bir mahkûm idam ediliyordu. İİC, 2023’te yaklaşık 850 mahkûmu idam etti!

Azınlık Milliyetlere ve Dinlere Yönelik Acı Baskılar

Etnik azınlıklar (Kürtler, Araplar ve Türkmenler gibi) ve dini azınlıklar (Bahailer, Hıristiyanlar, Yahudiler ve Sünni Müslümanlar dahil) barınma ve eğitim konularında ayrımcılığa maruz kalıyor. Azınlık bölgeleri yoksullaşıyor ve acımasız baskılarla karşı karşıya. Çoğunluğun dili olan Farsça (veya Acemce), ilk ve ortaöğretimde kullanılabilen tek dildir.

LGBT Bireyler Sistemik Ayrımcılık ve Şiddete Maruz Kalıyor

Eşcinsel cinsel ilişkiler, kırbaçlama, hatta ölümle cezalandırılabilecek bir suçtur.

Mültecilere Berbatça Kötü Muamele

İran’daki tahmini beş milyon Afgan mülteci, eğitim, barınma, istihdam, sağlık hizmetleri ve hareket özgürlüğü konularında yaygın ayrımcılığa maruz kalıyor. Geçen yıl 400.000’den fazla kişi zorla sınır dışı edildi. (2)

İslam Cumhuriyetine Hayır, ABD Emperyalizmine ve İsrail’e Hayır

İran İslam Cumhuriyeti’nin acımasız baskıcı doğası, hiç kimsenin ABD ve İsrail’in İslam Cumhuriyeti’ne karşı yürüttüğü kanlı kampanyayı desteklemesi gerektiği anlamına gelmez. ABD’de olanlar, İran halkının İİC’e karşı haklı mücadelesini desteklemek ve ABD hükümetinin İran halkına daha da dayanılmaz acılar getirecek her türlü savaş hamlesine aktif olarak karşı çıkmak için çok geniş bir şekilde birleşme konusunda özel bir sorumluluğa sahiptirler.

İran ve ABD emperyalizminin İslam Cumhuriyeti ile gerici çatışması ve ABD’nin tüm Ortadoğu bölgesindeki hakimiyetini sürdürme çabaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için revcom.us adresini ziyaret edin.

Dipnot:
Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.