Yeni Komünizm

Kapitalizm-Emperyalizm Gezegeni Yok Ediyor…İnsanlık Yalnızca Devrimle Onu Gerçekten Kurtarma Şansı Yakalayabilir!

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı 9 Eylül 2019 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/611/special-resource-page-on-the-environmental-emergency-en.html


…iki seçeneğimiz var: ya bütün bunlarla yaşayacağız ve gelecek kuşakları da -ki eğer bir gelecekleri olacaksa- aynısına, hatta daha da beterine mahkum edeceğiz veya, devrim yapacağız!

– Bob Avakian


Evet, iklim aktivistlerinin de dediği gibi “ev yanıyor”. Gezegendeki ekosistemleri ve yaşamın kendisini tehdit eden, eşi görülmemiş ve varoluşsal boyutlarda bir krizle karşı karşıyayız. Yine de, BM Paris iklim anlaşmasının  2016’da kabul edilmesinden bu yana geçen üç yıl boyunca, tek bir büyük kapitalist sanayi gücü hedefine ulaşamadı ve ABD de geri çekildi. Gezegen ısınmaya devam ediyor!

Mesele şudur… bu krizin altında ne yatıyor, ve ne yapılması gerekiyor? Sizleri bu sayfadaki materyalleri incelemeye ve bu sorularla yüzleşmeye davet ediyoruz:

Kapitalizm neden gezegeni yağmalıyor? Rekabetçi kâr arayışı, daha fazla kâr peşinde koşan ve küresel kontrol ve hegemonya için büyük güçler arasındaki rekabet gündemde – bütün bunlar bir şekilde insanlığın  ve gezegenin önceliklerine ve çıkarlarına uygun mu? Makaleler, geniş çaplı çalışmalar ve Bob Avakian’ın konuşmalarından alınan videolar da dahil olmak üzere bu sayfadaki kaynaklar bunun nasıl imkansız olduğunu gösteriyor.

Bu sistem çerçevesinde faaliyet yürüten, ABD yaşam standardını, ABD imparatorluğu ve ordusunu verili olarak kabul eden bir “Yeni Yeşil Mutabakatı” uygulanabilir bir çözüm sağlayabilir mi? Yeni Yeşil Mutabakat‘a karşı yürütülen polemik bunun zehirli bir yanılsama olduğunu gösteriyor.

Ve Üçüncü Dünyada en kötü sonuçları yaşayan ve küresel ısınmanın daha da korkunç sonuçlarıyla karşılaşacak olan insanlığın geniş kesimlerinin kaderi ne olacak? Bu insanların yaşamları ve gelecekleri, zengin kapitalist ülkelerin egemen sınıflarının hesaplarında yok hükmündedir.

Aslında yalnızca iki seçenek var:Ya gezegende çevresel felaketin kontrolsüz bir şekilde sürmesine, ayrıca saldırganlık savaşlarında ve Siyahi-Melez halka, kadınlara ve mültecilere karşı baskıda yoğunlaşan ve süregiden dehşetlere izin vereceğiz; VEYA bir devrim, kapitalizm-emperyalizm sistemini devirmek için gerçek bir devrim yapacağız.”

Devrimci bir sosyalist toplum, çevresel acil durumu nasıl ele alacak? Durumun derinliğini ve aciliyetini hisseden pek çok insanı, sizleri, insanlığın bu çevresel acil durum için makul bir cevap oluşturabileceği ve gerçekten özgürleştirici bir temelde somut bir cevap oluşturabileceği tek çerçeveyi değerlendirmeye davet ediyoruz. Başka bir yöne ihtiyacımız var… ve Bob Avakian tarafından yazılan Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa ve bu yolu gösteren “Sosyalist Sürdürülebilir Kalkınmanın Bazı Temel İlkeleri” var.

Kapitalizm Neden Gezegeni Yağmalıyor?

“Bu sistem ve onu yönetenler, şu an insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik kalkınmayı gerçekleştiremiyorlar ve gelecek nesillerin ihtiyaçları ve çevreyi korumanın gereklilikleri ile bunu denkleştiriyorlar. Gezegenin ve türün zengin çeşitliliğini ve içerdiği hazineleri kendileri için ne zaman ve nereden sağlayacakları dışında başka hiçbir şeyi umursamıyorlar… Bu insanlar dünyanın bakıcıları olmaya uygun değillerdir.” – Bob Avakian, BAsics 1:29


“Kapitalizm-Emperyalizmin Gezegeni Yıkıma Uğratması” – Bob Avakian

“Dünyanın Bakıcılarına Uymuyor” – Bob Avakian

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER