Yeni Komünizm

Kölelik mi Özgürleşme mi? Kadınların Geleceği SİZE Bağlı!

Editörün notu: Aşağıda Sunsara Taylor’ın Los Angeles’ta düzenlenen 2024 Dünya Kadınlar Günü mitinginde yaptığı konuşmadan bazı bölümler yer almaktadır. Yazının İngilizcesine https://revcom.us/en/enslavement-or-emancipation-womens-future-depends-you linkinden erişebilirsiniz.


Bugün, 2024 Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Her yerde tüm kadınların ataerkil aşağılanmasına, insanlıktan çıkarılmasına ve boyun eğdirilmesine ve cinsiyet veya cinsel yönelime dayalı tüm baskılara HAYIR demek için bu sokaklardayız!

 

Sözlerime dünyanın dört bir yanında ayaklanan ve mücadele eden kadınlara seslenerek başlamak istiyorum. Özellikle de İran’ın cesur kadınlarını takdir etmek istiyorum. İki yıl önce İran’ın “ahlak polisi” Mahsa Jina Amini’yi başörtüsünü uygunsuz şekilde taktığı iddiasıyla acımasızca öldürdükten sonra teröre ve vahşete meydan okuyarak ayağa kalktılar. Bunu takip eden acımasız baskı döneminde hapsedilen ve işkence gören herkesin yanındayız. Ve bu öfkenin bir kez daha ileriye doğru çağrılabilmesi ve gerçek bir devrime kadar gidebilmesi için Bob Avakian tarafından şekillendirilen yeni komünizmi bu çok zor koşullarda uygulamak için mücadele eden İran’daki yoldaşlarımıza özel bir seslenişte bulunmak istiyorum.

 

Bu Kadınlar Gününde, 2024’te, her birinizi burada devrime adım atmaya çağırıyorum-insanlığın kurtuluşu için Dev-Kom Güçleri’ne katılmaya davet ediyorum: Yaşamak İçin Yepyeni Bir Yola, Temelden Farklı Bir Sisteme İhtiyacımız Var ve Bunu Talep Ediyoruz. Bir devrime ihtiyacımız var ve bunu talep ediyoruz!

 

Kadınların “orospu” ve “fahişe” olarak aşağılandığı bir toplumu ve dünyayı kabul etmeyi reddediyoruz. Kadınların sadece sokakta yürüdükleri için ıslıklandıkları ve taciz edildikleri, kadınların kendi evlerinde dövüldükleri, aşağılandıkları ve cinsel saldırıya uğradıkları, kadınların yönetim kurulu odalarından depolara, tarlalardan fabrikalara, yerleri süpürürken ve yemeğinizi servis ederken ayrımcılığa uğradıkları bir toplumu ve dünyayı kabul etmiyoruz.

 

Latin Amerika’dan Afrika’ya, Avrupa’ya ve tam da burada ABD’de kadınların sadece kadın oldukları için binlerce kez öldürüldüğü bir dünyayı, milyonlarca kadının cinsel köleliğe satıldığı bir dünyayı, kadınların milyarlarca dolarlık porno endüstrisinde vahşice aşağılandığı bir dünyayı reddediyoruz. Erkeklerin ve erkek çocuklarının zihinlerinin kadınları sadece fetih nesneleri olarak görmeleri için zehirlendiği, kadınların başörtüsü takmaya zorlandığı, kadınların seks yaptıklarında utandırıldıkları, kadınların kendi istekleri dışında çocuk sahibi olmaya zorlandığı bir dünyayı kabul etmeyi reddediyoruz.

 

Tüm bu şiddet ve aşağılamanın, tüm bu hakaret ve baskının üzerine bir de kadınlara öfkelerini yutmalarının, gülümsemelerinin, hoş olmalarının, itaat etmelerinin ve boyun eğmelerinin söylendiği bir dünyayı kabul etmeyi reddediyoruz.

 

Hayır. Yeni komünizm olarak adlandırdığımız insanlığın özgürleşmesi için yepyeni bir çerçeve oluşturan devrimci lider Bob Avakian, BA, şöyle demiştir:

 

Yüzlerce ve binlerce yıllık baskıcı geleneğin ağır zincirlerinin halk kitleleri üzerindeki tüm ağırlığına rağmen -ve özellikle insanlığın yarısı olan kadınlara ağır bir yük bindiren tüm ağırlığa rağmen- tüm bunlardan kurtulmak için derin bir özlem var. Bu durum sadece hayali doğaüstü kurtuluş umutlarına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda gerçek dünyada dizginlenemez bir öfkeyle de patlıyor. Bu öfkenin -dünyanın tüm ezilen ve sömürülenlerinin ve nihayetinde tüm insanlığın kurtuluşuna odaklandığı- tüm acıların temel kaynağına karşı yani boğucu ve vahşi, patriarkal erkek egemenliği ve diğer tüm dehşetleriyle birlikte mevcut kapitalizm-emperyalizm sistemine karşı savaşmaya yönelik bilimsel devrimci bir ifadeyle tam olarak ortaya konması gerekiyor. Bu çiğ mizojinin (kadın nefreti) ve kadınların patriarkal boyun eğdirilmesinin güçlü bir şekilde öne sürülmesinin çok daha bariz ve dizginsiz hale geldiği bu ülkedeki (ve diğerlerindeki) mevcut durumda, bu mesele daha da güçlü bir anlam ve acil bir önem kazanıyor. Mevcut durumda, kadınlar kendi yaşamları ve bedenlerine karşı, kürtaj haklarına ve hatta doğum kontrolüne karşı artan derecede bir saldırıya maruz kalıyorlar. Şu anda, şu slogan ve çağrının geniş bir şekilde ele alınması ve güçlü bir maddi güç haline getirilmesi gerekiyor: Kırın Zincirleri, Kadınların Öfkesini Devrim için Kuvvetli Bir Güç Olarak Açığa Çıkarın!

 

BA 2021’de bunu söylediğinden beri, Yüksek Mahkeme kadınların kürtaj hakkını ellerinden aldı. Kadınlara umutlarının, arzularının, hayatlarına dair planlarının, başarılarının, güvenliklerinin ve hatta hayatlarının bebek yapma yeteneklerinden daha az önemli olduğunu söylediler ve bunu yasalarla desteklediler. Kadınları kendi istekleri dışında çocuk sahibi olmaya zorlamak köleleştirmektir. Bu uygulama halihazırda 22 eyalette devam etmektedir.

 

Felaket Bir Şey ya da Özgürleştirici Bir Şey

 

Roe v. Wade kararının bozulması bu ülkedeki milyonlarca kişi için bir şok oldu. Ama Demokratlar için bir şok değildi. Bunun olacağı belliydi. Ben şahsen 30 yıldır buna karşı mücadele ediyorum – gençliğimden beri bu faşistler kürtaj kliniklerini havaya uçuruyor ve doktorları öldürüyorlardı. Tüm bu süre boyunca Demokratlar bu faşistlerle uzlaşmaya ve anlaşmaya çalıştılar. “Ortak zemin” aradılar. Kadınları silahsızlandırdılar. Sonra, Roe doğrudan tehlikeye girdiğinde, Kürtaj Hakları için Ayağa Kalk’a öncülük ettim. On binlerce öfkeli kadını ve diğerlerini buna karşı mücadele etmek üzere sokaklara döktük. Demokratlar neredeydi? Sadece ön saflarda olmamakla kalmadılar, perde arkasında kadınları sokaklardan uzak tutmak için entrikalar çeviriyorlardı ve bazıları mücadele eden bizleri düpedüz sabote ediyordu.

 

Ve şimdi, Biden ve Demokratlar kadınların şampiyonları olarak poz vermek istiyorlar. Sizinle tekrar oynamalarına izin vermeyin. Buna kanmayın! Bu sefer olmaz!

 

Bunun yerine, bu saldırıya karşı savaşan ve gerçek bir devrim için güç toplayan güçlü bir kuvvet olarak milyonların bastırılmış öfkesini serbest bırakmanın bir parçası olun. Bugün yaptığımız budur ve İnsanlığın Kurtuluşu için Dev-Kom  Güçleri her gün bunu yapmak için çalışmaktadır. Bu yüzden buna siz de katılmalısınız.

 

Şimdi, eğer neden bir devrime ihtiyacımız olduğunu bilmiyorsanız – neden bunun insanlık için TEK çıkış yolu olduğunu… ve eğer bu devrimin çok uzak bir zamanda değil, şu anda yaşadığımız zamanda nasıl yapılabileceğini anlamıyorsanız… o zaman bilmeniz gereken şeyi bilmiyorsunuz demektir. Ve iktidar sahiplerinin bilmenizi istemediği bu gerçekleri öğrenmekten daha önemli bir şey yapamazsınız.

 

Bu, Bob Avakian’ın yayınladığı güçlü sosyal medya gönderilerinin derinliklerine inmek anlamına geliyor. Bu, Bob Avakian’ın RNL-Revolution, Nothing Less!-Show’daki röportajlarına katılmak anlamına geliyor. Bob Avakian herkesin anlayabilmesi için her şeyi açıklıyor.

 

BA, bu devrimin gerçekten mümkün olduğu son derece nadir bir zamanda yaşadığımızı gözler önüne seriyor. Eski düzen hızla parçalanıyor. Yöneticiler birbirlerinin boğazına sarılmış durumda. Kürtaj konusunda, trans hakları konusunda, polisin rolü konusunda, Gazze konusunda, iklim değişikliği konusunda, kilise ve devletin ayrılması konusunda ve iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesi konusunda derin bölünmeler bu ülkenin nüfusuna yayılıyor… ve tüm bunlar 2024 seçimlerine doğru giderken daha da yanıcı, daha da sınır dışı olacak, tabii seçimler olursa. Bunlar gerçek oldukları gibi gerçek patlamalara, hatta silahlı çatışmalara yol açabilir… ancak bunlar kitlelerin umutsuzca ihtiyaç duyduğu şey üzerine değil, bu sistemin nasıl yönetileceği üzerine bölünmelerdir: yaşamak için yepyeni bir yol, temelden farklı bir sistem.

 

Şimdi “kötünün iyisi” arasında seçim yapma ya da olanı korumak için mücadele etme zamanı değil. Sırf kadınların “tercihlerini” savunacağını iddia ettiği için Biden’ın tarafını tutmanın zamanı değil. Hayır!

 

Demokratların kadınların savunucusu gibi davranarak ortaya attıkları saçma yalanı zaten dile getirmiştim. Aynı şey LGBTQ bireyler, Siyahlar ve göçmenler için de geçerlidir. Bunun da ötesinde, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler aynı kapitalizm-emperyalizm sistemini temsil etmektedir. Bu, Kongo’da telefonlarımızın çalışmasını sağlayan koltan madeni çıkaran çocuk köleler anlamına gelmektedir. Bu, Irak’tan Vietnam’a ve bugün Gazze’ye kadar halklara ve kaynaklara hükmetmek için yapılan işgaller ve istilalar anlamına gelmektedir. Bu, küresel sömürü ve yağma ağları anlamına gelmektedir. Ve bugün bu, insan uygarlığını yok edebilecek nükleer savaş riskinin giderek artması anlamına geliyor.

 

Dolayısıyla, bir kez daha, egemenlerin herhangi bir kesiminin yanında yer almamalıyız. Bunun yerine, tüm kapitalizm-emperyalizm sistemlerini yıkmak ve kökten yeni bir sistem ve yaşam biçimi getirmek için onların bölünmüşlüklerinden yararlanmalıyız.

 

Bu yüzden hemen şimdi telefonunuzu açın – Instagram, Facebook ya da en sevdiğiniz sosyal medya her neyse – ve @BobAvakianOfficial hesabını takip edin ve bunu araştırın – ve bunu yayın.

 

“Oh, ama çıkıp bana yaşlı beyaz bir adamı dinlememi mi söyleyeceksin?! Hem de Dünya Kadınlar Günü’nde!”

 

Bu ciddi bir tavır değil. Evet, size bu yaşlı beyaz adamı takip etmenizi söyleyeceğim çünkü başka hiçbir lider gerçek ve gerçekten özgürleştirici bir devrimin nasıl yapılabileceğine dair bir vizyon oluşturmadı, bir Anayasa yazmadı ve bir strateji geliştirmedi. Eğer tek yapmak istediğiniz bir “kadın gücü” tişörtü giymek ya da bu korkunç sistem içinde -hatta üstünde- birkaç kadını iktidar mevkilerine getirmekse, o zaman BA’ya ihtiyacınız yok. Bunu yapmanıza yardımcı olamaz. Ama eğer TÜM zincirleri kırmak istiyorsanız. Tüm insanlığı özgürleştirmek istiyorsanız. Kadınların özgürlüğü için verilen mücadelenin tüm baskıları sona erdirme mücadelesi için ne kadar belirleyici olduğu konusunda kırılan yeni zemini anlamak istiyorsanız. Eğer gerçeklerden korkmuyorsanız ve hayatınızın gerçekten önemli olmasını istiyorsanız, o zaman ciddileşecek, BA’yı takip edecek ve başkalarının da aynı şeyi yapması için mücadele edeceksiniz.

 

“Ama ben sadece bir kişiyim. Tek başıma hiçbir şeyi değiştiremem.”

Doğru. Ancak başkalarıyla bir araya gelerek, İnsanlığın Kurtuluşu için Dev-Kom Güçleri’ne katılarak her şeyi değiştirmenin bir parçası olabilirsiniz, hem de çok yakında.

 

Şu anda ve önümüzdeki haftalarda, durum yoğunlaştıkça ve günlük yaşamın normalliği giderek parçalandıkça, milyonlarca insanın, İnsanlığın Kurtuluşu için Dev-Kom Güçleri tarafından ortaya konan Dikkat Noktaları’nın ahlak ve vizyonuna kök salmış binlerce kişilik örgütlü bir devrimci güç görmesi büyük fark yaratacaktır. Binlerce insanın ayağa kalktığını ve devrim yapma gücünü inşa etmenin bir parçası olarak haklarını ve yaşamlarını gayrimeşru saldırılara karşı savunduklarını görmeleri büyük fark yaratacaktır. Binlerce kişinin BA’nın dünya standartlarındaki liderliğini öğrendiğini ve bunu başkalarına yaydığını görmeleri büyük fark yaratacaktır.

 

Çünkü böyle bir zamanda binler milyonları devrime kazanabilir. Ve milyonlarla birlikte, bu devrimin kazanması için gerçek bir olasılık vardır.

 

İşte bu nedenle bugün sizi İnsanlığın Kurtuluşu için Dev-Kom Güçleri’ne katılmaya çağırıyorum. Bu binleri öne çıkarmak için bizimle birlikte çalışmaya şimdi başlayın. Bu tarihi dönüm noktasında, hayatınızla yapabileceğiniz en anlamlı şey budur. Sizinle başlıyor… ve sizinle… ve sizinle… ve her birimizle birlikte ve buradan ileriye doğru gidiyor.

 

ZİNCİRLERİ KIRIN! KADINLARIN ÖFKESİNİ DEVRİM İÇİN KUVVETLİ BİR GÜÇ OLARAK AÇIĞA ÇIKARIN!

 

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER