Yeni Komünizm

Akut Faşist Tehlike — Dar “Solculuğu” Aşmak, İnsanlığın Çıkarları Doğrultusunda Hareket Etmek

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki makalesi 10 Ekim 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/668/bob-avakian_the-acute-fascist-danger-acting-in-the-interests-of-humanity-en.html


Temel Meseleler, Varoluşsal Menfaatler

Demokratlardan veya Cumhuriyetçi Parti’den herhangi bir burjuva politikacı iyi bir şeyi temsil ediyor mu?

Hayır. Hepsi çok kötü bir şeyi temsil ediyor: Sadece bu ülkede değil, tüm dünyada kitlelerin canavarca, kelimenin tam anlamıyla canice sömürülmesine ve ezilmesine dayanan kapitalizm-emperyalizm sistemini temsil ediyor.

Tüm bu politikacılar -ve bu siyasi partilerin her ikisi de- “aynı” mı?

Bir kez daha hayır. Bu sistemin nasıl yönetilmesi ve ne dayatılması gerektiği, bu toplumun bu sistemin yönetimi altında nasıl bir arada tutulması gerektiği konusunda gerçek farklılıkları var.

Bu farklılıklar, bu sistem altında sömürülen ve ezilenler için, daha adil bir dünya arzulayanlar için gerçekten önemli mi?

Değişir. Çoğu zaman, bu iki parti arasındaki farklılıklar, bir partiyi seçip ona karşı çıkmaya odaklanmayı doğru ve gerekli kılacak kadar önemli değildir. Fakat yine çok nadir durumlarda, bu farklılıklar önemlidir. Şu an o zamanlardan biridir.

Neden? Çünkü bu partilerden biri -şu an Trump/Pence rejiminin başkanlık ettiği Cumhuriyetçi Parti– tamamen faşist olmuştur. Faşizm “açık ve saldırgan diktatörlüktür, hukukun üstünlüğünü ayaklar altına alır ve bozar, şiddete ve teröre dayanır, yağmacı kapitalist sistem adına derin toplumsal bölünmelere ve akut krizlere neden olur (hem ülke içinde hem de küresel arenada).” (1) Ve: “Faşizm, dünyanın en güçlü ülkesinde tamamen yerleşirse, bu, insanlığın kurtulamayacağı bir felakete yol açabilir.” (2)

Bugünkü durum, tüm bu sistemi ortadan kaldıracak bir devrimi mümkün kılan koşulların henüz mevcut olmadığı ve hemen ufukta olmadığı bir durumdur, ancak bu faşist rejimin devasa, sürekli ve şiddet içermeyen seferberlik yoluyla devrilmesini zorlamanın mümkünlüğü var. Şu anda bu akut durumun acil ihtiyaçlarını karşılamak için -ve bu sistemin neden olduğu dünyadaki dehşetlere temel çözüm olan devrime hazırlanmak için – bu faşist rejimi iktidardan uzaklaştırmaya odaklanmak gerekiyor.

Önceden de vurguladığım gibi:

“Trump/Pence faşist rejimini defetmek, acil olarak ihtiyaç duyulan bir durumdur. Bu durum yoğunlaşmış bir şekilde ileride ırkçı baskıya, polis terörüne, bütün adaletsizliklere ve baskılara olduğu kadar gezegenimizin yağmalanmasına karşı bütün mücadelelere devam edebilmemizin bir zemininin kalıp kalmayacağı meselesidir. Yoğunlaşmış bir şekilde, ileride insanlık için yaşamaya değecek bir gelecek olup olmayacağı meselesidir.” (3)

Bu gerçeği tanımayı reddetmek, artık hangi siyasetçi grubunun iktidarda olduğunun önemi olmadığını ve “bu siyasetçilerin hepsinin aynı” olduğunu söylemek, anlamsız bir duruştan da öte feci bir durumdur -Bu sadece aptalca bir sözde “sol” sekter saçmalık değildir- bu yaklaşım faşist bir rejimle ve amansız bir şekilde yerleştirdiği dehşetlerle aktif bir işbirliği yapmak demektir.

Sonuç şudur:

Sömürü, baskı ve adaletsizliğe son vermeyi, çevrenin hızla artan yıkımını ve bu sistemin neden olduğu bitmeyen savaşları gerçekten önemseyen herkes;

Seçimleri beklemeden hemen şimdi halihazırda sokakta olan kitlelere katılarak, RefuseFascism insiyatifinin çağrısına kulak vererek, Trump/Pence ŞİMDİ GİTSİN! talebiyle, her gün devam eden bir şekilde şiddet içermeyen kitlesel seferberliğe katılmalıdır. (4)


Referanslar:

1)Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç Üzerine – https://yenikomunizm.com/su-anki-acil-durum-trump-pence-rejimini-acilen-gonderme-ihtiyaci-bu-secimlerde-oy-vermek-ve-devrim-icin-temel-ihtiyac-uzerine/

2)Vaziyet Budur, Riskler Bunlardır – https://yenikomunizm.com/vaziyet-budur-riskler-bunlardir/

3)Uyanıkken Uyurgezer Olmak ve Trump/Pence Rejimi Kabusu – https://yenikomunizm.com/uyanikken-uyurgezer-olmak-ve-trump-pence-rejimi-kabusu/

4)Uyanıkken Uyurgezer Olmak ve Trump/Pence Rejimi Kabusu – https://yenikomunizm.com/uyanikken-uyurgezer-olmak-ve-trump-pence-rejimi-kabusu/

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER