Yeni Komünizm

Biden, Bir Kapı Kolu — Ve Kapıdan Geçmek

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki makalesi revcom.us web sitesinde 19 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/670/bob-avakian-biden-a-doorknob-and-going-through-the-door-en.html


Trump’a karşı devasa bir oylamanın gerçekleşecek olması çok önemli – ve bu da Biden’a oy vermek anlamına geliyor. Şimdi, pek çok kişi Biden’dan hoşlanmıyor veya Biden’a karşı hiç hevesi yok. Bu kesinlikle anlaşılabilir bir durum. Ancak buradaki asıl nokta gözden kaçırılıyor: Biden’a oy vermek, Trump’a karşı oy vermenin tek gerçekçi yoludur. İnsanlara, eğer bir kapı kolu yaklaşan seçimlerde Trump’ı mağlup edecekse bu kapı koluna oy vermenin Biden’a oy vermekten daha iyi olacağını, çünkü kapı kolunun Biden’ın sahip olduğu tüm olumsuzluklara sahip olmayacağını söyleyerek espri yapmıştım. Ancak gerçek şu ki, seçimin kendisi açısından yalnızca Biden’a oy vermek -bir kapı tokmağına değil- Trump’a kesin bir seçim yenilgisi yaşatmanın yolunu sağlamaktadır.

Bu durum, 1 Ağustos Bildirimde belirttiğim önemli bir noktayı vurgulamak demektir:

“Bu seçime, hangi adayın “daha iyi” olduğu şeklindeki bir bakış açısıyla yaklaşmak söz konusu olanın gerçekten derin risklerini ve potansiyel sonuçlarını anlamamak demektir. Gerçek şu ki, bu seçimlerden yalnızca tek bir “iyi” çıkabilir: Trump’a ve tüm faşist rejime kesin bir yenilgi yaşatmak. Bunu yapmak, Trump/Pence rejimi tarafından temsil edilen her şeye ve bu sistemin tüm baskı ve adaletsizliklerine karşı mücadeleyi sürdürmeye devam etmek için çok daha iyi koşullar yaratacaktır ve dünya halklarına büyük bir hediye olacaktır.” (1)

Temel bir yönelim noktası olarak adaletsizliği, baskıyı ve çevre tahribatını sona erdirmek için bu politikacılardan herhangi birine bakmayı bırakmalıyız. Bütün bu politikacıların temsil ettiği baskı ve sömürü, çevrenin tahrip edilmesi, bütün bunlar mevcut kapitalizm-emperyalizm sistemine işlenmiş durumdadır. Tekrar söylüyorum: Bu seçime dair buradan çıkabilecek tek “olumlu” şey beyaz üstünlenmeci, erkeklerin üstünlüğünü savunan, göçmenlerden nefret eden, LGBT bireylerden nefret eden, bilime meydan okuyan, iklimi mahveden, nükleer imha ile tehdit eden, geleceği yok eden Trump/Pence faşist rejiminin kendini daha da konsolide etmesini engellemektir.

Ve bunun gerçekleştirilmesi, çok çok önemli bir pozitiflik demektir – bu gerçekten de bir ölüm kalım meselesidir.

Aynı zamanda Trump’ın halihazırda devam eden bir darbe yoluyla seçimlere müdahale ettiği gerçeği göz önüne alındığında, yalnızca oylamaya güvenmenin büyük olasılıkla bir felakete yol açacağını da tekrar tekrar vurguladım. Bu nedenle, Biden’a devasa şekilde oy verilmesi önemliyken, artan sayıda insanın -şimdilik binlerin ve sonrasında milyonlarca insanın- gün be gün ülke çapında sokaklara çıkması, sokaklarda kalması ve RefuseFascism.org’un yaptığı Trump/Pence rejiminin HEMEN ŞİMDİ GİTMESİ! çağrısına ses vermesi gerekiyor. (2)

Bu rejimin iktidarda kalmasının doğuracağı felaketi önleyerek, bu sisteme son verecek ve çok daha iyi bir sistemi hayata geçirecek çok olumlu bir şeyi -yani devrimi- inşa etme mücadelesini ilerletebiliriz.


1)“Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç Üzerine”, Bob Avakian’ın 1 Ağustos 2020 Bildirisi, Bkz: https://yenikomunizm.com/su-anki-acil-durum-trump-pence-rejimini-acilen-gonderme-ihtiyaci-bu-secimlerde-oy-vermek-ve-devrim-icin-temel-ihtiyac-uzerine/

2)1 Ağustos Bildirisi’ne ek olarak ayrıca bakılacak makaleler için: “Oy Vermek Yeterli Olmayacaktır — Trump/Pence Hemen Şimdi Gitsin Talebi ile Sokaklara Çıkmalı ve Sokaklarda Kalmalıyız” başlıklı yazı dizisinin 1,2 ve 3.bölümleri. Kaynak için: https://yenikomunizm.com/oy-vermek-yeterli-olmayacaktir-trump-pence-hemen-simdi-gitsin-talebi-ile-sokaklara-cikmali-ve-sokaklarda-kalmaliyiz/

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.