Yeni Komünizm

Çocukları Öldürdüğü İçin Hamas’ı -ve Yalnızca Hamas’ı- Eleştiren İsrail Destekçilerinin Ahlaki Kör Noktası

Editörün Notu: Aşağıda bir okurumuzun yapmış olduğu çevirinin orijinali Bob Avakian tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde yazılmıştır. Yazının orijinaline linkten ulaşabilirsin: https://revcom.us/en/bob_avakian/moral-blind-spot-supporters-israel-who-criticize-hamas-and-hamas-alone-murdering


Hamas’ın yaşlıların ve çocukların katledilmesini (ve iddialara göre kadınlara tecavüz ve diğer cinsel istismarları) içeren eylemleri hiçbir şekilde haklı gösterilemezken, sadece egemen sınıf ve medyasının değil, aynı zamanda bu ülkedeki birçok ünlü ve diğerlerinin de masum insanların ve özellikle de çocukların katledilmesini sadece İsrailliler (ya da daha genel olarak bu Amerikalıların Ukrayna’daki insanlar gibi “dostlarımız ve müttefiklerimiz” olarak düşünmeye şartlandırıldıkları kişiler) söz konusu olduğunda fark ediyor ya da önemsiyor görünmeleri mide bulandırıcıdır. Bu ülkedeki insanlar arasında önemli karşıt ve daha olumlu eğilimler olmasına rağmen, Filistinlilerin gerçekten sayılmadığı, görünmez olduğu, hatta bu ülkedeki korkunç derecede suçlu yönetici sınıfın ötesinde çok fazla insan tarafından aslında insan olarak görülmedikleri anlaşılıyor. Mevcut durumda bile öldürülen Filistinli çocukların sayısının İsrailli çocukların sayısından daha fazla olduğu düşünüldüğünde bu durum daha da çirkin bir hal almaktadır – ve son 15 yıl göz önünde bulundurulduğunda, Filistin halkının nesiller boyunca ABD’nin ve her iki egemen sınıf partisinin (Demokrat ve Cumhuriyetçi) siyasi temsilcileri ve görevlilerinin tam desteğiyle İsrail tarafından acımasızca ezildiği ve bastırıldığı diğer tüm yolların yanı sıra, bu sayı çok, çok, çok daha fazladır.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER