Yeni Komünizm

Donald Trump & Andrew Jackson: Soykırımcı Irkçı Despotlardır

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki yazısı 10 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/668/bob-avakian_donald-trump-and-andrew-jackson-racist-genocidal-tyrants-en.html


Trump’ın Beyaz Saray’da belirgin bir şekilde Andrew Jackson portresine sahip olması şaşırtıcı değil. İkisi arasında neredeyse mükemmel bir uyum var: Yaklaşık 200 yıl önce başkanlık yapmış olan Jackson, çok sayıda yerli halkı ABD’nin güneydoğusundaki sahip oldukları topraklardan koparmış gaddar bir köle sahibiydi; yerli halkı uzaktaki Oklahoma’ya doğru bir “gözyaşı yolunda” ölüm yürüyüşüne zorlamış; bu yürüyüş sırasında birçok çocuk ve yaşlı da dahil olmak üzere binlerce kişi korkunç şekilde hayatını kaybetmişti.

Ancak soykırımcı ırkçılıkla birlikte Jackson ve Trump arasında çok önemli bir paralellik daha var. Jackson, bu “Kızılderilileri uzaklaştırmanın”  yasadışı olduğuna karar verdiği zaman Yüksek Mahkeme’ye açıkça meydan okudu. Trump’ın şu anki stratejisi meydan okumak değil, Yüksek Mahkeme’yi aşırı sağcı ve düpedüz faşist yargıçlarla doldurmaktır, böylece Mahkeme yaklaşan seçimler de dahil olmak üzere önemli meselelerde lehine karar verebilecektir. Tıpkı kendinden önceki Jackson gibi, Trump da yasalara ve Anayasaya meydan okuyor. Oyları bastırıyor, tamamen yasal oylamayı “sahtekarlık” olarak suçluyor. Kendisine muhalefet edenleri sindirmek ve onlara saldırmak için faşist haydutları örgütleyip bunlara yol veriyor, ve seçimde kaybederse sonuçlara itiraz etmek için bir avukat ordusu hazırlıyor. Gerçek oylar her ne olursa olsun, sonuçlara Yüksek Mahkeme tarafından karar verilmesi ihtimaline karşı Trump kendi lehine karar verecek yargıçları buralara dolduruyor.

Bu nedenle, “anketler” Biden’ın şu anda “önemli savaş alanları” da dahil olmak üzere Trump’ın çok ilerisinde olduğunu gösterse bile -ve Trump’ın kendisine karşı oyları sindirme ve bastırma yönündeki tüm hamlelerine rağmen, gerçek oylar Biden’a gitse bile- yalnızca oy vermeye güvenmek ve Kasım ayını beklemek büyük olasılıkla bir felakete yol açacaktır. RefuseFascism.org’dan gelen şiddet içermeyen, sürekli seferberlikle sokaklara çıkmak ve giderek daha fazla sayıda kitleyle sokaklarda kalarak, Trump/Pence HEMEN ŞİMDİ GİTSİN! çağrısına şu an kulak asmanın çok önemli olmasının güçlü bir nedeni de budur.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.