Yeni Komünizm

Donald Trump: SOYKIRIMCI IRKÇIDIR 2.Bölüm

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıda çevirisini aktardığımız bu makalesi ilgili yazı dizisinin ikinci bölümüdür. İlk bölüm için bkz: “Donald Trump: SOYKIRIMCI* IRKÇIDIR 1.Bölüm”

Kaynak için ayrıca bkz: https://revcom.us/a/663/bob-avakian-donald-trump-genocidal-racist-part-2-en.html


Donald Trump, Siyahilerden ve “Beyaz olmayan, İngilizce konuşmayan, Hristiyan Amerikalı olmayan” herkesten nefret ediyor. Eğer yapabilseydi birçoğunu katlederdi, geri kalanların çoğunu ömür boyu hapse atar ya da ülke dışına sürerdi.

İnanmıyor musunuz? Bunun bir abartı olduğunu, Trump hakkında bunu söylemenin fazla ileri gitmek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Değil. Trump onlarca yıldır şiddetli bir ırkçılık saçıp haykıran biridir.

Otuz yıl önce, bir grup Siyahi ve Latino kökenli genç olan “Central Park 5”, New York City – Central Park’ta beyaz bir kadına neredeyse ölene kadar tecavüz etmek ve dövmekle suçlandı. Donald Trump, bu gençlerin öldürülmesi çağrısında bulunan gazete ilanlarını çıkardı. “Central Park 5’lisi” yıllarca hapse atıldı, ta ki masum oldukları şüphe götürmez bir şekilde kanıtlanıncaya kadar. Peki Trump hatalı olduğunu kabul edip masum Siyahi ve Melez gençlerin idam edilmesini istediği için özür diledi mi? HAYIR – 2016’daki başkanlık kampanyası sırasında bu gençlerin suçlu olmadıklarına dair kesin kanıtlar bulunmasına rağmen, onların halen suçlu olduklarında ısrar etti.

Trump aynı kampanyada “Stop and Frisk”** şeklindeki uygulamalarda ısrar etti. New York’ta ve diğer bazı yerlerde herhangi bir gerçek suç işlemeyen masum çok sayıda Siyahi ve Melez genç bu şekilde terörize edildi -ve onlara göre bu işlem sadece bir veya birkaç şehirde değil, ülkenin her yerinde uygulanmalıydı. Bütün bunlar eğer Trump’ın Siyah ve Melez gençlerin masum olup olmadıklarını umursamadan yapmak istediği şeyse, o halde beyaz bir Amerikalı olmama “suçu” ile “suçlu” ilan ettiği onca kişiye ne yapacak sanıyorsunuz?

(Eğer bunun bir abartı olduğunu düşünüyorsanız -Trump hakkında bunu söylemenin çok çok ileri gitmek olduğunu düşünüyorsanız- o zaman siz daha halen Donald Trump’ın kim olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Bölüm 3’e bakın: Donald Trump’ın soykırımcı bir ırkçı olduğuna dair daha fazla kanıt verilecektir.)


*Soykırım, bir halkın tamamını ya da büyük bir kısmını katletmek demektir. Soykırım, Avrupalıların bir yandan topraklarını çalarken diğer yandan Amerika’daki yerli halklara yaptığı şeydir. Soykırım Hitler ve NAZİLERİN altı milyon Yahudiyi katletmesidir. Donald Trump soykırımcı bir ırkçıdır.

**Stop and Frisk; New York polisinin şüpheli gördüklerini geçici olarak gözaltında tuttuğu, sorguladığı, bazen sokakta durdurup üzerlerini aradığı baskıcı ve halkı terörize eden bir uygulamadır – Ç.N.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.