Yeni Komünizm

Evet, İsrail ile Filistinliler Arasında “Denklik” Söz Konusu Olamaz Ancak Gerçek, İsrail Destekçilerinin Israr Ettiklerinin Tam Tersidir  

Editörün Notu: Aşağıdaki ek Bob Avakian tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde yazılmış ve çevirisi bir okurumuz tarafından yapılmıştır. Yazının orijinaline linkten erişebilirsiniz: https://revcom.us/en/bob_avakian/yes-there-can-be-no-equivalence-between-israel-and-palestinians-reality-reverse-what


Evet, İsrail destekçilerinin sürekli olarak ısrar ettiği gibi, İsrail ile Filistinliler arasında bir “denklik” söz konusu olamaz; ancak gerçek, İsrail destekçilerinin ısrar ettiklerinin tam tersidir: Ezen ulus İsrail ile ezilen ulus Filistin arasında hiçbir denklik yoktur; ve İsraillilerin eylemleri Hamas tarafından işlenen vahşetten bile çok daha kötüdür, tamamen farklı bir kategoridedir, çünkü İsrail bu tür vahşetleri çok daha büyük ölçekte ve çok daha sık bir şekilde gerçekleştirebilecek çok daha güçlü bir konumdadır ve gerçekleştirmektedir!

Tüm bunlardaki temel gerçeklik, İsrail devletinin (yine ABD’nin tam desteğiyle) Filistin halkının fiilen köleleştirildiği ve sürekli olarak korkunç acılar çekmeye zorlandığı apartheid ve genel baskıcı koşulları yarattığı ve zorla/acımasızca/cinayetle sürdürdüğüdür. Bu, çatışmanın temel kaynağıdır ve bu temel baskıcı gerçeğin tanınması, üstesinden gelinmesi ve kökünden sökülüp atılması için harekete geçilmeden bu çatışmaya adil bir çözüm getirilemez.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.