Yeni Komünizm

Felaket Bir Şey Ya da Gerçekten Özgürleştirici Bir Şey’de Bahsedilen Aciliyet Işığında: Yenilenmiş Bir Mücadele

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki yazısı 23 Ocak 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Türkçe çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: A RENEWED CHALLENGE: SEARCHING FOR AN HONEST LIBERAL OR PROGRESSIVE | revcom.us


Yenilenmiş Bir Mücadele: Dürüst Liberalleri veya İlericileri Aramak

Antik Yunan’da Diogenes isimli bir filozofun, yolunu aydınlatan bir fenerle dürüst bir insan arayarak geniş bir bölgeyi nasıl gezdiği hakkında bir hikaye vardır. Ben de bugün dürüst bir liberal veya ilerici arıyorum.

Daha spesifik olarak: Geçen sene bu ülkenin nasıl harika bir ülke olduğu konusunda anırmaya devam eden Bill Maher’e meydan okumuştum. Burada adaleti önemsediklerini söyleyen ve insanlığın karşı karşıya olduğu durum ve gelecek hakkında ciddi endişeler duyan, fakat bu ülke hakkında (“pek çok kusur olduğunu” kabul etseler bile); her halükarda içinde yaşadığımız bu sistemin “hatalarını” aşmaya çalışırken aslında korunması gerektiğini söyleyen, bu ülkeye dair özel bir şey olduğu -özellikle iyi bir şey olduğu- fikrine tutunmaya devam eden, bu sistemi devirmenin ve kökten farklı bir sistem yaratmanın gerekli olmadığı ve iyi bir fikir olmadığını savunan tüm liberaller ve ilericiler için bu meydan okumanın güncellenmiş bir versiyonunu yayınlıyorum. İşte meydan okuma.

Revcom.us web sitesine gidin ve aşağıdaki makaleleri okuyun:

*Son büyük çalışmam:

*Felaket Bir Şey Ya da Gerçekten Özgürleştirici Bir Şey: Derin Kriz, Derinleşen Bölünmeler, Yaklaşan İç Savaş Olasılığı – Ve Acilen İhtiyaç Duyulan Devrim

*Amerikan Suçları yazı dizisi

*Raymond Lotta’nın yazdığı Cinsel Sömürünün “Endüstrileşmesi”, Emperyalist Küreselleşme ve Cehenneme İniş

ve

*1970’lerden Bugüne ABD’de Asalaklık ve Sınıfsal-Toplumsal Yeniden Düzenleme

Ve şu şaşırtıcı ve korkunç gerçeğe dikkatinizi çekmeme izin verin: Dünyaya bu kapitalizm-emperyalizm sisteminin hakim olması nedeniyle Üçüncü Dünya’da (Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya) her on yılda on milyonlarca çocuk açlıktan ve önlenebilir hastalıklardan ölüyor.

Bunu daha da geniş bir perspektife oturtmak gerekirse: 20 yaşında birinin yaşamında en nihayetinde bu kapitalizm-emperyalizm sisteminde kök salan ve bu sistem tarafından dayatılan koşullar nedeniyle Üçüncü Dünya’da açlıktan ve önlenebilir hastalıklardan gereksiz yere ölen çocukların sayısı en az 100 milyondur; ve 75 yaş ve üzerindeki herkes için bu sayı 350 milyondur, yani bu ülkenin tüm nüfusundan daha fazladır!

İşte bir kez daha meydan okuma şudur: Burada bahsettiğim eserlerde ve olgularda yakalanan gerçeklerle ciddi bir şekilde yüzleştikten sonra bunun harika bir ülke ve harika bir sistem olduğunu iddia etmeye kalkın, bu sistemin herhangi bir biçimde neden korunması gerektiğini açıklayabilecek misiniz bir bakın. Ya da eğer bunu yapamıyorsanız, bu durumda tüm bu sistemi devirmek ve kökten farklı ve çok daha iyi bir sistem ve dünya meydana getirmek için gerçek bir devrime ihtiyaç duyduğumuzun doğru olduğunu kabul edin.

Hanginiz bu meydan okumayı üstlenecek kadar dürüstsünüz ve insanlık için kaygılısınız?

Görelim bakalım.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER