Yeni Komünizm

Gazze’deki Savaştaki “Geçici Ateşkes” Neyi Duraklatmadı: İsrail’in ABD Destekli Soykırımı Üzerine

Editörün notu: Aşağıdaki yazı ‘’geçici ateşkesin’’ başlamasının akabinde revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Bir okurumuzun yaptığı çeviriyi takipçilerimizin dikkatine sunarız. Yazının orijinali için bkz: https://revcom.us/en/what-pause-fighting-gaza-has-not-paused-ongoing-us-backed-palestinian-genocide-israel#children


Cuma günü, 24 Kasım’da, İsrail, Gazze’deki Filistin halkına karşı soykırıma varan saldırısını “duraklattı” (Batı Şeria’da ise vahşi “etnik temizlik” hız kazandı). Basıma gittiğimizde, bu “ateşkes” devam ediyor; İsrail, Hamas’ın günde on rehine serbest bırakması şartıyla ateşkese uymayı kabul etti.

“Geçici ateşkes” neyi değiştirir? Başlayalım değişmeyenlerle: Bu “ateşkes”, İsrail hükümetinin Gazze’deki yönetim olan Hamas’ı tamamen yok etmeye olan yeminini değiştirmez. Aynı şekilde İsrail Başbakanı Benjamin “Netan-Nazi” Netanyahu’nun, İsrail’in Amalek halkına karşı Kutsal Kitap figürü Saul’un neredeyse tam soykırısını taklit etmesi gerektiğini söylediği gerçeğini değiştirmez. Savunma bakanının her Filistinliyi “hayvan” olarak adlandırıp hayvanlar gibi muamele görmeleri gerektiğini söylediği gerçeği değişmez. (Bu muhtemelen katledilmeleri anlamına gelir.)

Gerçekten de, Nazi Netanyahu ateşkesin akşamında kabinesine şunları söyledi: “Rehinelerimizi geri vermek için ateşkesin ardından savaşı durduracağımıza dair bir sürü saçmalık var. O zaman şunu açıkça belirtiyorum: Savaş halindeyiz ve savaşa devam edeceğiz. Hamas’ı ortadan kaldırmak, rehinelerimizi ve kayıp olanlarımızı geri getirmek ve Gazze’de İsrail’i tehdit eden hiçbir unsuru bırakmamak için savaşımıza devam edeceğiz.” (İsrail şu anda en hafif muhalefet için bile insanları, hatta İsraillileri hapsettiğinden, bu son ifadenin ne anlama geldiğini düşünün.) Ateşkeste geçen yedinci hafta boyunca Gazze’deki Filistin halkının su, yakıt, ilaç, gıda ve diğer modern yaşam gereksinimlerinden mahrum bırakıldığı gerçeğini ateşkes değiştirmez. Ateşkes sihirli bir şekilde 1.7 milyon Filistin mültecinin (neredeyse her dört Gazze sakini içinden üçü!) evlerine geri dönmesini sağlamadı. Ateşkes, bu mültecilerin sokaklarda, evlerinden uzakta, insan varlığı için temel gereksinimlere sahip olmadan uyumalarına izin vermedi. “Ateşkes”, Gazze’deki yıkılan hastaneleri sihirli bir şekilde yeniden inşa etmedi—Savaş, Gazze genelindeki 35 hastanenin 27’sini işlev dışı bıraktı, kalanlar Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sadece kısmen işlevsel.

“Ateşkes” aynı zamanda İsrail ordusunun öldürdüğü 5,000’den fazla çocuğu hayata döndürmedi. Ayrıca, Biden’ın İsrail’e bu yıl zaten aldığı 3 milyar doların üzerine ek olarak 14 milyar dolarlık askeri yardım talebini durdurmadı. “Ateşkes”, Gazze’deki koşulların dehşetini değiştirmedi. Ateşkes yürürlüğe girdiğinde, bir Associated Press muhabiri Gazze’yi “yerleşilemez bir ay manzarası” olarak tanımladı. Tüm mahalleler enkaz ve toz haline getirildi, sayısız ceset altında, ölüm kokusu havayı dolduruyor. Evler, okullar ve hastaneler hava saldırıları tarafından patlatıldı ve tank ateşi tarafından yakıldı. Gazze’nin kuzey yarısındaki bazı binalar hala ayakta duruyor, ancak yarısı harap kabuklardır. Toplu çatışmaların artmasıyla neredeyse bir milyon Filistinli kuzeye kaçtı, buna Gazze’nin en kalabalık şehri olan Gazze Şehri de dahil.

İsrail, mevcut ateşkese kadar 15,000’den fazla hedefi bombaladığını söyledi ve sıkça ABD yapımı 900 kilo ağırlığındaki bombaları kullanarak genellikle apartman bloklarını düzleştirebilecekleri yoğun nüfuslu alanlara saldırdı. İsrail’in Gazze’yi kitlesel olarak bombalamasının sivil halkın hedefi olduğunu gösteren bir ölçü olarak, Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, Rus saldırılarına neredeyse iki yıl boyunca maruz kalan Ukrayna’dan daha fazla kadın ve çocuğun Gazze’de öldüğü bildirildi.

Bu yazıyı yayınladığımız sırada, Gazze’nin 2.3 milyon sağ kalan insanının çoğu, İsrail’in kaçmalarını emrettiği güney bölgesine sıkışmış durumda ve hayatta kalmak için kaynakları yok. Birçoğu brandalar altında sokaklarda uyuyor. Temel insan varlığı için en temel gereksinimlere sahip değiller. BM’ye göre, Gazze’deki su üretimi İsrail’in bombardımanı nedeniyle 7 Ekim’deki durumunun yüzde 12’sinden daha azına düşmüştür.Top of Form

Bir milyondan fazla insan BM-okullarından dönüştürülen barınaklarda uyuyor. Kuzey Gazze’den sürülen birçok insan, İsrail’in bombardımanında kısa bir ara verme fırsatını değerlendirmek ve kayıp ailelerini kontrol etmek, ölülerini gömmek veya evlerinden birkaç eşya almak için evlerine dönmeyi umuyordu. Ancak Kuzey Gazze’den Güneye tahliye olan yüz binlerce kişiye İsrail tarafından bırakılan bildirilerde geri dönmemeleri konusunda uyarı yapıldı. İsrailli askerler, Gazze Şehri dahil olmak üzere kuzeyin büyük bir kısmını işgal ediyor. Kuzeye evlerine dönmeye çalışan iki kişi İsrailli askerler tarafından vurularak öldürüldü ve en az 11 kişi daha yaralandı.

Sofian Abu Amer, Gazze Şehri’ndeki evine ulaşma girişiminde neden risk aldığını bir muhabire anlattı. “Yeterince giyecek, yiyecek ve içecek yok,” dedi. “Durum felaket. Bir kişinin ölmesi daha iyi.”

“Ateşkes” tarafından sağlanan “yardım”, acımasızca bir şakadan başka bir şey değil.

Gazze’nin tarım, balıkçılık, su arıtma, inşaat ve diğer endüstrilerini felce uğratan İsrail ablukasının etkisiyle, Gazze’deki insanlar ithal ve bağışlanan gıda ve diğer temel ihtiyaçlarla hayatta kalmışlardır. BM’ye göre, 7 Ekim’den önce aylık olarak yaklaşık 10,000 kamyon yükü ticari ve insani mallar, yakıt hariç, Gazze’ye giriş yapmaktaydı. Bu, günde yaklaşık 330 kamyon yüküne denk gelir.

Eğer ateşkez dört gün daha uzatılırsa, günde tahmini 50 kamyonun “izin verilmesi”, bu sayıya göre ne kadar küçük bir miktar olduğunu açıkça gösterir. Al Jazeera’ya verdiği demeçte Filistin Kızılayı’nın bir temsilcisi bu durumun sadece “okyanusta bir damla” olduğunu belirtti.

“Ateşkes” veya “ara verme” denilen şey, anlamlı bir şekilde bir ara verme değildir. Şu an için sadece bir bombalama askıya alınmasıdır. Ve bu, sadece İsrail-Gazze sınır kapılarından değil, yalnızca Güney Gazze’yi Mısır ile bağlayan Rafah sınır kapısından geçen yardıma sınırlı bir şekilde müsaade edilmesidir.

Ancak bu, acı, çile ve ölümde bir ara verme değildir. Ateşkesin yaptığı şey, taraflara “zaman kazandırmak” oldu.

Bu çatışmanın ana “oyuncularının” motivasyonlarını ve iç karar alma süreçlerini tam olarak bilmiyoruz. Ancak bu farklı aktörlerin ateşkesi nasıl kullandıklarına dair yaptıkları ve söyledikleri bağlamında bir bakış atabilir ve gerçek dinamiklerin altında daha iyi bir anlam elde edebiliriz.

*Netanyahu, bu ateşkesi, 7 Ekim’deki Hamas’ın İsrail’e düzenlediği baskında alınan 200 rehineden bazılarını geri getirmek ve en azından rehinelerin dönüşünü, savaşın yürütülmesinin üzerine öncelik verme taleplerini karşılamak adına kullanmıştır. Bu sırada Hamas’ın ortadan kaldırılmasına devam etme niyetini açıkça belirtmiştir.

*İsrail, dünya genelindeki öfkenin en azından geçici olarak sakinleşmesini, özellikle ana destekçisi ABD içinde, umabilir. Aynı zamanda, New York Times’ın ifadesiyle, “ateşkes sırasında yeni istihbarat elde etmeye ve savaşın bir sonraki aşaması için plan yapmaya” çalışabilirler. Bu ateşkesi, taktiklerini değiştirip değiştirmemeleri konusunda bir değerlendirme yapmak için kullanabilirler.

*Hamas, en azından bazı İsrail askeri yeteneklerini “ölçmüş” durumda ve şimdi ateşkes sona erdiğinde muhtemelen bir İsrail saldırısına karşı tekrar toparlanma ve güçlenme şansına sahiptir. Ateşkes aynı zamanda Hamas’a, İsrail tarafından tutulan binlerce siyasi mahkumu kendi elindeki rehinelerle takas yoluyla serbest bırakma fırsatı tanır.

* ABD ve Biden yönetimi için, bu ateşkes, Biden’ın İsrail’e tam destek verme konusundaki bölünmüşlüğünün yaşandığı bir dönemde “barış arayışında” gibi görünme imajını verir. Bu mücadele, Demokratlar için ciddi sorunlar yaratmıştır ve bu bölünme, önemli devlet kurumlarına ve seçilmiş Demokrat kongre üyelerinin kadrolarına kadar uzanmıştır. Ateşkes aynı zamanda ABD’ye, özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki ve daha genel anlamda Çin’in uluslararası alandaki diğer birçok zorluğuyla başa çıkarken, en azından geçici olarak durumu sakinleştirmek için bir fırsat sunar.

Şu anda umutlar, bu “Geçici ateşkesin” bir kalıcı ateşkes ve ardından bir çözüm getireceği yönünde besleniyor. Ancak şu gerçekler hala geçerlidir:

  • Netan-Nazi hükümeti, Hamas’ın tamamen yok edilmesine ve Gazze’de henüz belirlenmemiş bir yeni rejimin kurulmasıhusularınaaçık bir şekilde bağlı kalmaktadır.
  • Hamas, 7 Ekim saldırısıyla büyük bir kumar oynadı ve şu anda varlığı için mücadele ediyor.
  • ABD, diğer emperyalistlerden (tekrar, Rusya ve daha stratejik olarak Çin) gelen büyük zorluklarla yüzleştiği bir dönemdeİsrail için büyük bir mağlubiyete izin veremez ve bu stratejik bölgede “istikrarsızlık” istemez.

Nereye gideceğini tahmin edemeyebiliriz, ancak bir şey AÇIKTIR: ABD-İsrail soykırım savaşına karşı mücadele “duraklatılmamalı”, tam aksine genişletilmeli, derinleştirilmeli ve sadece İsrail’i değil, onu destekleyen ve bundan yararlanan ABD emperyalizmi sistemine karşı daha net bir şekilde hedeflenmelidir.

 

 

“Çocuklarımız savaştan ölmezse, kışın soğuğu ve açlıktan ölecekler.”

İsrail, Gazze’nin zaten kırılgan olan sağlık altyapısını sistematik olarak bombaladı, boğdu ve felce uğrattı. Hamas’ın bir “komuta ve kontrol merkezi”ne ev sahipliği yaptığı iddiası (Bu iddiaya Biden ve ABD destek verdi), İsrail’in Gazze Şehri’ndeki Al-Şifa Hastanesi’ni bombalamasına, füzelerle vurmasına ve işgal etmesine yol açtı. İsrail hastane yöneticilerini tutukladı veya gözaltına aldı ve hastane personelini, hastaları (inkübatördeki bebekleri de içeren), ve hastaneye sığınmak isteyenleri sürdü; bunlar korkunç savaş suçlarıdır. Associated Press muhabiri Josef Federman, Al-Şifa’daki sözde Hamas komuta ve kontrol merkezi “kanıtları” üzerine dar bir “geziye” katılanlardan biriydi. İsrailli askerlerin sunduğu kanıtların en iyi ihtimalle “Şifa’nın altında olduğu iddia edilen karmaşık bir komuta merkezinden çok uzak” olduğunu bildirdi. BBC uluslararası editörü Jeremy Bowen, “İsrail’in şu ana kadar ürettiği kanıtların, İsraillilerin hastanedeki kurulum hakkında kullandığı retorik türünde inandırıcı olmadığını düşünüyorum; bu, Hamas operasyonu için bir sinir merkezi olduğunu öne sürüyordu.” dedi.

İnsan Hakları İzleme’de sağlık hakkında danışman olan A.Kayum Ahmed;”İsrail’in tekrarlayan saldırıları, zaten yasadışı bir abluka tarafından zor durumda bırakılan hastaneleri ve sağlık çalışanlarını zarara uğratmış, Gazze’nin sağlık altyapısını tahrip etmiştir,” dedi. “Hastanelere yapılan saldırılar yüzlerce insanın ölümüne neden oldu ve birçok hastayı uygun tıbbi bakım alamadıkları için ciddi bir risk altına soktu.”

Bir sağlık krizi olan durum bir felakete dönüşmüştür. Kasım ortasında, Gazze’ye yağışlı mevsim geldi. Güney Gazze’nin her yerinde, plastik brandaların altında uyuyan çocuklar ıslak kıyafetler içinde titriyor, aşırı yağmur nedeniyle sular altında kalan ve sürüklenen yollar ve açık alanlar çamur haline geliyor. Taşan kanalizasyon ve su altında kalmış sokaklar hızla hastalıkların yayılmasına neden oluyor.

Solunum yolu hastalıkları, İsrail’in soykırımsal bombardımanının geçen ay başlamadan önce Gazze Şeridi’nde ölümün altıncı en yaygın nedeniydi. Şu anda 70,000’den fazla insan ciddi solunum sorunları yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, on binlerce ishal vakası bildiriliyor ve kurbanların yarısı beş yaşın altındaki çocuklar. Temel neden büyük ölçüde kontamine içme suyudur. Kontrolden çıkan diğer salgınlar arasında binlerce cilt döküntüsü, uyuz ve bit, ve suçiçeği bulunmaktadır.

İsrailli gazete Haaretz, adı belirtilmeyen bir “batılı büyükelçi”nin İsrail’e, Gazze’nin bir “medikal felaket” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi. Al Jazeera’ya konuşan bir Filistinli adam, Gazze’deki BM barınağında, bunun soykırımsal bir boyutu olduğunu belirtti: “Eğer çocuklarımız savaştan ölmezse, kışın soğuğu ve açlıktan ölecekler.”

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.