Yeni Komünizm

Giselle’in Kayboluşu, Patriyarkal Sisteme Karşı Halkın Cesareti ve Katılımı

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı Bob Avakian’ın mimarı olduğu yeni komünizm taraftarı Meksika Devrimci Komünist Örgütü’nün blog sitesinde 2 Nisan 2019 tarihinde duyurulmuştur. Bkz: http://aurora-roja.blogspot.com/2019/03/la-desaparicion-de-giselle-el-coraje-y.html?m=1 Meksika’da kadınlara ve kız çocuklarına yönelik kaçırma, saldırı, tecavüz ve işkence vakaları, patriyarşinin (ataerkilliğin) acımasız sonuçları olarak yaşanmaktadır ve kapitalist-emperyalist sistemin uzantısı konumundaki devlet birimleri tarafından da sistemli olarak doğrudan desteklenerek, her seferinde yeniden üretilmektedir. Patriyarşiye karşı mücadelelerinde Meksikalı yoldaşlarımızın yanındayız!


Erkek egemenliği veya patriyarşi tüm dünyayı etkisi altına almış durumda ve ölümlere varana dek kadınlar üzerinde acımasız baskılara neden olmaya devam ediyor: Kadın cinayetleri, tecavüzler, kaçırılmalar, seks kölelikleri, metalaştırma, cinsel işkenceler, çocuk pornografisi, dayaklar…

11 yaşındaki Giselle Garrido Cruz, 19 Ocak 2019’da Mexico – San Lorenzo Chimalhuacán’daki evinin yakınında kayboldu. Sekiz gün sonra Giselle’in ebeveynlerine Meksika Başsavcılığı’ndan haber geldi. Giselle’in tecavüze uğradığına dair işaretlerin bulunduğu cansız bedenini Ixtapaluca Belediyesi Coatepec’te bulduklarını bildirdiler.

Giselle’in yakınları, komşuları ve arkadaşları, kendisi ortadan kaybolduktan bir gün sonra sokaklara döküldüler, gösteri düzenlediler ve sloganlarla yürüdüler. “Giselle eve dönmeni istiyoruz!” şeklinde afişler hazırladılar, yüzlerce el ilanı dağıtıldı. Giselle’in fotoğrafını içeren afişler hareketin önünde yer aldı. “Benim başıma gelmedikçe sorun yok” şeklindeki bencilce görüş terkedilerek ciddi bir dayanışma gösterildi. Gösteri devam etti ve Mexibus duraklarından biri kuşatıldı. Bu noktada, Chimalhuacán’da 2017 yılında katledilen Diana Florencio’nun annesi Lidia, “Giselle’in ailesiyle dayanışma içindeyim”, “Onu hemen şimdi aramak zorundalar, fakat yetkililer bunu yapmayacaklarından ötürü bizler bunu kendimiz gerçekleştirmeliyiz. Onlar Dianamı aramamışlardı!” şeklinde konuşma yaptı. Ardından Lupita Hernández’ın annesi ve Evelin Marisol Martinez’in teyzesi (bu kişiler, Giselle ile aynı bölgede 2017 yılında kaçırılan 8 ve 9 yaşlarındaki kız çocuklarıdır) “Giselle’i aramaya dahil oldum, çünkü bir kız çocuk kaybetmenin acısını biliyorum ve o günden bu yana, polis bana hiçbir şey söylemedi” şeklinde konuştu.

Bu cesur kınamalar, bu gibi suçlarda çok sayıda insanın öfkesini, gazabını ve hıncını ihmalkarlıklarından dolayı suçlu konumda bulunan makamlara yönelik açığa çıkarıyor. Örneğin, Diana Florenci cinayetinde, uzmanlar sokağa atılan ve tecavüz edilmiş cesedi buldukları zaman, bu bedenin bir erkeğe ait olduğunu bildirmişlerdi. Ailesi, bedeni tanımlayabilmek için ısrarcı olmuştu. Lupita ve Marisol’un durumunda ise, aileden biri kayıp durumunu bildirmek için gerekli belgeyi almaya gittiği zaman yetkililer “Bilgisayar sistemi çöktüğü için belge verilemeyeceğini” söyleyecekti. Ve kaybın üzerinden geçen iki yılın ardından yanıtları “bir şey bulunamadı” şeklinde olacaktı. 2010 yılında Mariana Lima Buidía cinayetinde ise, polis teşkilatının kontrolündeki Meksika Devlet Savcılığı, otopsi işleminin yapıldığını ve bütün deliller bunun bir kadın cinayeti olduğunu gösterse bile Mariana’nin intihar ettiğini öne sürecekti.  Ve Giselle’in davasında, aile Cumartesi günü kızlarının ortadan kaybolduğunu bildirmeye gittiklerinde, beş saatten fazla bir süre boyunca bekletildiler ve kendilerine şu cevap verildi: “Alarm duyurusu Pazartesi gününe kadar yapılamaz, çünkü bugün günlerden Pazar”. Giselle’in geçtiği yerdeki kamu kameralarının video kayıtlarına yönelik talebe verdikleri cevap ise  “Kameralar çalışmıyordu” şeklindeydi. Tüm bu durumlar, kadın cinayetlerine, kadınların ve kızların kaybolmalarına ve kaçırılıp tecavüze uğramalarına yönelik yetkililerin gelişmeleri gizlemeye yönelik sistematik eylemlerini açık şekilde göstermektedir. Aileleri suçluyorlar ve suçları örtbas etmeye çalışıyorlar.

Chimalhuacán – Mexico’da Giselle’in kayboluşu ardından düzenlenen protesto yürüyüşü. Pankartta “Kayıplar Yetti Artık! 11 Yaşındaki Giselle Garrido’yu Bulmamıza Yardım Edin!” ibaresi yer alıyor.

Halkın mücadelesi ve eylemleri ve öfkeli akrabaların girişimleri çok sayıda insanı harekete geçirdi, örneğin Giselle’in ilkokuldan arkadaşları da harekete geçti ve limandan başlayarak belediye binasına kadar uzanan bir yürüyüş daha düzenlendi. Sosyal medyada Giselle’in kaybolma haberleri viral şekilde yayıldı. Basın kuruluşları Chimalhuacán’a gelerek durumu kamuoyuna aktardı. Sokaklarda, devletin ve patriyarkal kurumların suça yönelik eylemleri ifşa edildi. Hakikat şu ki, ÇOK DAHA FAZLASI GEREKİYOR. Bu protestoların geniş çapta devam etmesi ve kadınların maruz bırakıldıkları suçların geniş ölçekli ifşa edilmesi gerekiyor. İnsanlara güvenerek ve sistemden ve kurumlarından bağımsız hareket ederek toplumu sarsabilir, devlet ve sistem de dahil olmak üzere bu haksız saldırıların faillerine yönelik büyük toplumsal kınama koşulları yaratılabilir. Ayotznipa’daki Köy Öğretmenleri Koleji’nden 43 öğrencinin kaybolması üzerine, kaybolan ve katledilen kadınların ailelerinin de katılımı ile 26 Ocak’ta Mexico City’de yürüyüş düzenlenmiş ve Chimalhuacán’dan kayda değer bir dayanışma gösterilmişti. Bütün bunlar yetkilileri Giselle’i aramaya ve iddia edilen bir suçlu bulmaya mecbur bırakmaktadır. İnsanların öfkesini yatıştırmak için birinin sözümona suçlu bulunmasını değil, bilimsel deliller doğrultusunda kanıtlanacak gerçek suçluya yönelik bir cezalandırma talep ediyoruz.

Patriyarşiyi ve Kadınlara Karşı Savaşı Sonlandırmaya Cüret Edin!

İletişim için: fin.patriarcado@gmail.com

End Patriarchy and the War Against Women, People’s Revolutionary Movement, Norma Esther Andrade; Víctor Rogelio Caballero Sierra, Colectivo Aequus.-Promotion and Defense of Human Rights and Coordination of Relatives of Students Victims of Violence; Justice for Diana

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.