Yeni Komünizm

Irkçılık – Beyaz Çocukların Bunu Öğrenmesi Gerekiyor

Editörün Notu: Devrimin önderi ve Yeni Komünizm’in mimarı Bob Avakian’ın aşağıdaki yazısı 2 Şubat 2022 tarihinde yayınlanmıştır. Türkçe çevirisini takipçilerimiz için aktarıyoruz.

Kaynak için bkz: RACISM—WHITE KIDS NEED TO LEARN ABOUT IT | revcom.us


Bugünlerde faşist politikacılar, “ebeveyn grupları” ve diğer faşist kaçıklar; çocukların ve genel olarak halkın bu ülke hakkındaki bazı temel gerçekleri, ülkenin gerçek tarihini ve mevcut gerçekliği öğrenmelerini engellemek için kitapları yasaklayarak ve başka yollarla alçakça bir kampanya yürütüyorlar. Bu faşistlerin esas saldırı çizgilerinden biri, beyazların üstünlüğünü ve ırkçılığı öğrenmenin çocukları -yani beyaz çocukları- “kötü hissettireceği” şeklindedir.

1950’lerde ve 1960’ların başında büyüyen beyaz bir genç olarak beyazların üstünlüğünü ve ırkçılığı öğrendiğim zaman bu durum beni de kötü hissettirmişti – ve  bu çok iyi bir şeydi! Bütün bunlar beni öfkelendirdi, ve evet bu durum beni utandırdı. Ayrıca beyaz üstünlüğüne ve ırkçılığa karşı mücadelenin bir parçası olarak bende bir şeyler yapma isteği uyandırdı.

Bu konuda yalnız da değildim: O dönemlerde genç olan, sivil haklar hareketinden ve daha sonra Siyahilerin militan kurtuluş hareketinden ilham alan ve 1960’ların devrimci yükselişinin bir parçası olan çok büyük sayılarda -milyonlarca- insanın yaşadığı bir tecrübeydi bu.

Bu faşistler, bu son derece gergin zamanlarda böylesi bir şeyin bir daha yaşanmasına izin vermemek için kararlılar; bu doğrultuda bir grup akılsız beyaz genci kuduz ırkçılara dönüştürmek için yola çıkıyorlar (1930’larda oradaki NAZİ faşistlerinin yükselişi sırasında Almanya’daki Hitler Gençliğine benzer şekilde bunu yapıyorlar).

Faşistlerin bu ülke hakkındaki gerçekleri bastırma girişimlerinde önlerini kesmek faşizmi genel olarak yenmenin önemli bir parçasıdır.

Ve bu durum, temellerine ve gidişatına beyaz üstünlüğü işlenerek faşizmi besleyen, burada ve tüm dünyada kelimenin tam anlamıyla milyarlarca insanın korkunç zulmünün kaynağı olan, çevrenin giderek artan yıkımı ve -ABD, Rusya ve Çin dahil- nükleer silahlı kapitalist-emperyalist güçler arasındaki sürekli savaş tehlikesi yoluyla insanlığın varlığına yönelik bir tehdit oluşturan bütün bu kapitalizm-emperyalizm sisteminden kurtulmanın bir parçası olabilir ve olmalıdır da.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.