Yeni Komünizm

Kürtaj Hakkının Aciliyetine Dair 10 Gerçeği Biliyor musunuz?

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı riseup4abortionrights.org inisiyatifine aittir. 7 Şubat 2022 tarihinde ayrıca revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Kadınlara ve haklarına yönelik dünya çapında yoğunlaşan azgınca saldırıların ve bütün bu baskıya karşı tüm insanlığın kurtuluşu için yürütülecek bilimsel temelde bir mücadelenin önemi doğrultusunda aşağıdaki yazıyı okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: DID YOU KNOW? 10 FACTS ABOUT THE ABORTION RIGHTS EMERGENCY! | revcom.us


[1] Yüksek Mahkeme, kadınların ülke çapında temel kürtaj hakkını belirleyecek dönüm noktası niteliğindeki dava ile Roe v. Wade’i 2022 baharının sonuna kadar yok etme veya bozma yolunda ilerliyor. Yüksek Mahkeme, Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü adlı bir davada, Mississippi’de anayasaya aykırı 15 haftalık kürtaj yasağını onaylayıp onaylamamayı değerlendiriyor. 1 Aralık 2021’deki duruşmada, Yargıtay Yargıçlarının muhafazakar çoğunluğu bu kürtaj yasağını destekleme eğilimlerini belirttiler.

[2] Yüksek Mahkeme Roe v. Wade davasını bozarsa, 21 eyalet kürtajı derhal yasaklayacak veya ciddi şekilde kısıtlayacak! Bazı eyaletlerde Roe’dan önceki kürtajı suç sayan yasalar yürürlükte. Diğer eyaletlerde de kürtaj karşıtı fanatikler, şu an Roe tarafından uygulanması engellenen kürtaj yasaklarını onaylamış durumdalar. Eğer Roe düşerse, tüm bu yasalar derhal yürürlüğe girer. Örneğin Ohio, hamileliğin beş veya altı haftasında kürtajı yasaklayacak ve Alabama’da kürtaj yapan doktorlar ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

[3] Teksas’ta, üreme çağındaki yaklaşık yedi milyon kadın 1 Eylül 2021’den bu yana neredeyse tamamen kürtaj yasağı altında yaşıyor.

Texas Kürtaj Yasağı (SB8), hamileliğin yaklaşık altı haftasından sonra -yani çoğu kadın hamile olduğunu bile bilmeden çok önce- tüm kürtajları yasaklamaktadır. Yasa, tecavüz veya ensest için bir istisna gözetmiyor ve kürtaj karşıtı yasa dışı infazcılar tarafından uygulanıyor.

[4] 2011’in başı ile 30 Nisan 2021 arasında 566 kürtaj kısıtlaması yasalaştı. Bunlar arasında kadınları kürtajdan önce 24 saat veya daha uzun süre beklemeye zorlamak, çocukları ebeveynlerine söylemeye zorlamak, kadınları tıbbi açıdan gereksiz sonogramlara zorlamak, doktorları kadınlara sözde kürtaj riskleri hakkında dürüst olmayan senaryolar okumaya zorlamak dahildir. (Kürtaj, doğumdan yaklaşık 14 kat daha güvenlidir!)

[5] Altı eyalette sadece bir kürtaj kliniği var! (Kentucky, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Batı Virginia.)

[6] Kürtaj kısıtlamaları yoksul kadınları -özellikle de Siyahi ve diğer beyaz olmayan kadınları- sert bir şekilde etkiledi. Mississippi’de kürtaj yaptıran kadınların %80’i siyahi. Bu arada Siyah kadınların hamilelikle ilgili bir nedenden ölme olasılığı beyaz kadınlara göre tam üç kat daha fazla! Louisiana’da kürtaj yaptıranların %74’ünü beyaz olmayan kadınlar oluşturuyor.

[7] Hristiyan faşistler, kürtaj kliniklerine girerken kadınları ve klinik personelini her yerde taciz ediyor ve ayıplıyor. Kadınları acımasızca “katiller” olarak adlandırıyorlar, kadınlara ayıp ve yalan söylüyorlar ve istemedikleri çocukları olması için onlara baskı yapmaya çalışıyorlar.

[8] Kürtaj karşıtı faşistler tarafından 11 kürtaj doktoru ve diğer klinik personeli katledildi.

[9] Kürtaj hizmeti sunan kliniklere ve klinik personeline karşı binlerce şiddet eylemi gerçekleşti; buna klinik bombalamalar, insan kaçırmalar ve tehditler de dahildir. Yalnızca 2018’de 1.369 şiddet eylemi bildirildi. Ulusal Kürtaj Federasyonu, 2020’de ülke çapındaki kliniklerin “2019’dan itibaren vandalizm, saldırı, ölüm tehditleri/zarar verme tehditleri, takip ve sahte aletler/şüpheli paketlerde artış” yaşadığını bildirdi.

[10] Kürtaja yönelik saldırının arkasındaki teokratik hareketin özü aynı zamanda doğum kontrolünü, LGBTQ haklarını, boşanmayı ve çok daha fazlasını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Tüm bu gerçeklere dair kesitler RiseUp4AbortionRights.org adresinde mevcuttur.

Kadınlara yönelik bu saldırıyı yenmek için sokaklarda kitlesel, kararlı ve cesur siyasi mücadeleyi görmezden gelinemeyecek düzeyde seferber ederek mücadeleye katılın! Bu bilgi formunu çıktı alın ve çevrenize yayın. RiseUp4AbortionRights.org adresini ziyaret edin ve “Yüksek Mahkemenin Kadınların İnsanlığını İnkar Etmesine ve Haklarını Yok Etmesine İzin Vermiyoruz!” bildirisini okuyun, imzalayın ve yaym. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ülke çapında sokaklara çıkın!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER