Yeni Komünizm

Meksika: Göçmenleri Destekleyin ve Bu Katil Sistemi Bitirmek İçin Mücadele Edin!

Editörün Notu: Aşağıdaki açıklama yeni komünizm taraftarı Meksika Komünist Devrimci Örgütü’nün sesi olan Aurora Roja blog sitesinde yayınlanmıştır. Yazıya ayrıca 6 Aralık 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yer verilmiştir. Çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: Mexico: Support the Migrants and Fight to End This Murderous System! | revcom.us


23 Ekim’de Guatemala sınırına yakın Chiapas eyaletindeki Tapachula’dan iki ila üç bin göçmen, Mexico City’ye yürüyerek “Özgürlük istiyoruz!” diyerek haykırdı. Bu insanlar esas olarak Orta Amerika’dandır, fakat aynı zamanda içlerinde diğer birçok ülkeden de insan yer alıyor. Birçoğu Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmaya ve orada akrabalarıyla yeniden bir araya gelmeye çalışırken, Meksika’da yasal olarak yaşamalarına, çalışmalarına ve dolaşımlarına izin verilmesini ve barınma talep ediyorlar.

Birkaç kilometre ötede ise, Ulusal Muhafızlar ABD tarafından dayatılan ve Meksika hükümeti tarafından kabul edilen bir anlaşma doğrultusunda Tapachula bölgesindeki göçmenlere karşı ilk operasyonunu başlattı. Bu ilk deneme başarısız oldu. Genç göçmenler, hükümet güçlerinin kalkanları ve sopalarıyla karşı karşıya geldiler, ancak kimsenin götürülmesine izin vermediler. Bu militarize polisler, göçmenlerin çok sayıda toplu direnişi ve her türden basının güçlü varlığı nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldılar.

Hükümet güçleri onları önce yorup sonra bastırma stratejisini uygulamak için geçici olarak geri çekilirken, kervan kıyı boyunca ilerleyerek daha fazla göçmeni bir araya getirdi. Altı gün içinde Oaxaca eyaletine giden yolda halihazırda beş bin kişi vardı. Aynı hafta Chiapas’taki Tapachula ve Suchiate’de iki Haitili kadın ölü bulundu. Biri tecavüze uğradı, boğuldu ve çıplak bedeni kırsalda bir yola atıldı. Diğeri ise Guatemala sınırındaki Suchiate Nehri kıyısında ölü bulundu. Çeşitli kaynaklar ilk kadının cinayeti bildirildikten hemen sonra ortadan kaybolan Suchiate belediye polisi tarafından saatler önce gözaltına alındığını bildirdi.

Ulusal Muhafızlar Kübalı Bir Göçmeni Katlettiler

31 Ekim’de, Ulusal Muhafız (GN) üyeleri, Chiapas, Pijijiapan yakınlarındaki bir minibüste bulunan 13 göçmene ateş açtıklarında Cristóbal adlı bir Kübalı göçmeni soğukkanlılıkla öldürdüler ve iki veya üç kişiyi daha yaraladılar. Bu kişilerin hepsi kervandandı ve Küba, Gana ve Brezilya vatandaşlarıydı. Ulusal Muhafızlar (GN) kamyonun önce kendilerine saldırdığını söyleyerek yalan söylediler, ancak daha sonra durmayan ve “kaçan” silahsız insanları infaz etme “hakları” olduğunu ileri sürdüler. Meksika devlet başkanı López Obrador [AMLO], siyasi maliyetleri azaltma kaygısıyla, suçluların Cumhuriyet Savcısı önüne çıkarılmasını istedi. Ancak kurbanlar için herhangi bir adalet olmayacağı ya da başkanın “göçmenleri kontrol altına almak” için bizzat görevlendirdiği kişilere karşı ciddi bir misilleme olmayacağı açık olmalıdır. Bu suçlar, mevcut yönetimin söylemlerine ve ekonomide bazı politika değişikliklerine rağmen hükümetin aslında egemen kapitalist sistemin hizmetinde baskıcı bir aygıt olmaya devam ettiğini göstermektedir.

Havuç ve Sopa ile Saldırılar

Başkan AMLO ayrıca göçmenleri alıkoymanın daha iyi yolları olduğunu açıkladı ve Ulusal Göç Enstitüsü (INM), göçmen aileleri kervandan ayrılmaları karşılığında çocuklar ve hamile kadınlar için İnsani Nedenlerle Ziyaret Kartı (TVRH) “teklifini” kabul etmeye ikna etme çabalarını hızlandırdı. Bu “havuç” aslında bir iyilik değildir; Tapachula’da aylarca kasten reddedilen TVRH kartını onlara vermek kanunen bir zorunluluktur ve Tapachula’dan çıkmak için de geçerliliği yoktur. Bu kart yalnızca altı veya 12 aylık geçici bir izindir. INM, 2019’dan beri Meksika genelinde kartı yenilemeyi reddetmişti. Üstüne üstlük, INM buna saygı duymuyor, daha ziyade insanları bu kartla alıkoyuyor, bunları parçalıyor ve kendi ülkelerine veya Guatemala’ya sınır dışı ediyor. TVRH “teklifinin” kervanı bölmek ve dağıtmaya çalışmaktan başka bir amacı yoktur. Kervan liderlerini, göçmenlerin bu vizeyi kabul etmelerine izin vermemekle, onları kandırmakla ve insanların hayatlarına mal olabilecek tehlikelere maruz bırakmakla suçluyorlar. Oysa göçmenleri aldatan, baskı altına alan, sınır dışı eden ve öldürenler INM ve GN’dir.

4 Kasım’da Ulusal Muhafızlar (GN), kervanın arka ucundaki insanlara saldırırken yine “sopaya” başvurdular. Göz yaşartıcı gazla müdahale ettiler, gözaltına aldılar ve tekerlekli sandalyedeki bir kadın da dahil olmak üzere çocukları ve kadınları dövdüler. 100-150 göçmen, GN’nin elinde maruz kaldıkları tüm şiddet, hakaret ve adaletsizlikler nedeniyle GN’yi öfkeyle püskürterek imdada yetişti. İki ajanı yaraladılar ve göçmenlerin bizzat kendileri onları taşıdı ve tedavi edilmek üzere yakınlarına teslim etti. Kervanın liderlerinden Luis García Villagrán, Reuters‘e şunları söyledi: “Yaralı iki göçmen var, çok kötü dövüldüler. Ajanlar kalkanlarıyla onları tuzağa düşürmeye çalıştılar. Yürüyüşçülerin sonunda bulunan kervandan en az dört kamyon insan aldılar.” 80’e yakın göçmen gözaltına alındı. Ulusal Muhafızlar, yaptıkları açıklamada, beş üyesinin “ciddi” şekilde yaralandığını ve birinci sınıf ikiyüzlülükle ekleyerek, “Kurumun ajanlarının hiçbir zaman saldırganlığa yanıt vermediğini belirtmek gerekir. Ulusal Muhafızlar, herhangi bir kişisel veya grup hedefine ulaşmak için her türlü şiddeti reddediyor.” dediler. Bu açıklama, bir göçmeni vurarak öldürdükten, birkaçını daha ağır şekilde yaraladıktan ve tüm kervanı şiddetle taciz ettikten sonraydı!

Şiddeti GN ve INM başlattı. Uyguladıkları şiddet göçmenlerinkinden daha acımasız ve yaygındı. Her halükarda, haklı şiddet ile haksız şiddet arasında ayrım yapabilmek önemlidir. Hükümet güçleri, göçmenlerin hayatta kalmasına izin vermeyen ve insanların büyük çoğunluğu için gereksiz acılara neden olan bir sistemin hizmetinde kurbanlarını ezmek ve insanlıktan çıkarmak için şiddet kullanıyor. Bunun yerine, zulme uğrayan insanların kendilerini savunmak için bu şiddete karşı ayaklanması ve daha da fazlası bu sistemi devirecek ve çok daha iyi bir dünya yaratacak bir devrim yapması haklıdır ve gereklidir.

Hükümet siyasi ve psikolojik saldırılarını artırmaya devam ediyor. 5 Kasım’da İçişleri Bakanlığı, kervanın iki liderini aşağıdaki gibi ifadelerle şeytanmış gibi gösteren son derece hatalı bir açıklama yaptı: “Beta Grupları [göçmenlere tıbbi ve diğer yardımları sağlayan devlet kurumudur] onlara eşlik edip yardım ederken, INM’nin kervanı oluşturanları baskı altına aldığını iddia ederek yalan söylüyorlar.” Mülteci başvuru sahiplerine kartların teslimine uymadıklarını, kervan yolculuğunu takip eden ve INM’den Daimi İkametgah Kartı alan Nikaragualı gazeteci Carlos Fernando Padilla’yı kanıt göstererek yalan söylüyorlar. İşin aslı, bu gazeteci ikametgahı aldıktan sonra, INM’nin başkalarının da TVRH’yi kabul etmeleri ve kervandan ayrılmaları için onları ikna etmelerini istemelerini kınamıştı. Kendisi bunu yapmayı reddetti, ancak INM ve Grupo Beta bu amaçla diğer göçmenleri kandırıyorlar ve kaç göçmenin teslim olduğunu abartıyorlar.

Kervan şimdi Sonora’ya ulaşmak gibi yeni bir hedefle Veracruz’da yolda ve yol boyunca birleşme planıyla 18 Kasım’da Tapachula’dan başka bir karavanın ayrılacağını duyurdular. Göçmenlerin kapitalist-emperyalist sistemin polis ve askeri güçleriyle çatıştığı yerler yalnızca Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri değil. Belarus ve Polonya sınırında Kürt, Suriyeli ve Afgan göçmenleri öldürüyorlar; Afrikalı göçmenler Akdeniz’de boğuluyor ya da İspanya, Yunanistan, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinden zulüm görüyor ya da sınır dışı ediliyor.

Kapitalizm-emperyalizm ayrıca çevreyi ve onunla birlikte özellikle Asya, Afrika ve Latin Amerika’nın ezilen ülkelerindeki halkların geçim kaynaklarını mahvediyor. Kârlılığı sürdürmek, emperyalist ülkelerdeki ezilen göçmenlerin yanı sıra ezilen ülkelerdeki işçilerin aşırı sömürülmesine de bağlıdır. Kapitalizmin ezilen ülkelerdeki genişlemesi, giderek daha fazla yıkıma ve altüst olmaya, gerici savaşlara ve suç çetelerine neden oluyor, bunların hepsi insanları yerinden ediyor ve göçe zorluyor, “zengin” ülkeler ise onların girmesine izin vermiyor ve faşist muhaliflerin yabancı düşmanlığını kışkırtıyor.

Bu miadı dolmuş ve ölmekte olan sistem, hiç kimsenin “yasadışı” olmayacağı yeni sosyalist toplumlar yaratmak için farklı ülkelerdeki komünist devrimler tarafından devrilebilir. Hedefi tüm dünyadaki baskı ve sömürünün her türlüsünü ortadan kaldırmak olan bu devrime katkıda bulunmak isteyen her göçmen memnuniyetle karşılanacak ve kendine bir yer bulacaktır. Azami kârlar için kapitalist rekabetin artık ekonomiyi yönetmediği ve devletin küçük bir sömürücüler grubunun çıkarlarının elinde olmadığı bir toplumda herkes için yeterli iş ve yaşam aracı olacak, ekonomi halkın yani her türlü sömürü ve baskıya son vermek için şimdi sömürülen ve ezilenlerin temel çıkarları tarafından yönetilecektir.

Bu yüzden,

Göçmenleri destekliyoruz,
Devletin güçlerini kınıyoruz,
Bu canice sisteme son verecek gerçek bir devrim için şimdi örgütleniyoruz!

Aurora Roja
Meksika Devrimci Komünist Örgütü’nün Sesi

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER