Yeni Komünizm

Meksika: Lopez Obrador Faşist Trump’a Sonuna Kadar Sadıktı

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı 18 Ocak günü Meksika Devrimci Komünist Örgütünün sesi Aurora Roja tarafından yazılmıştır. Aurora Roja Bob Avakian’ın mimarı olduğu ve önderliğini yaptığı yeni komünizm çizgisini benimseyen ve Meksika’da nihai hedefi komünizm olan gerçek bir devrim için mücadele yürüten bir kuruluştur. Yazı Meksika’daki mevcut hükümetin Trump/Pence faşizmi ile girdiği işbirliklerini teşhir etmekte ve bununla beraber faşizm, ifade özgürlüğü ve enternasyonalizm gibi kafa karışıklığı yaratan çeşitli kavramları irdelemektedir.


Trump tarafından kızıştırılan; faşist, ırkçı ve kadın düşmanı çeteler 6 Ocak’ta Kongre binasını bastılar. Bu durum Trump’ın aylardır yedi milyon oy farkla seçim sonuçlarını reddetmeye çalışmasının ve iktidarda kalabilmek için bir darbeyi yürürlüğe koymasının devamıydı.

Andres Manuel Lopez Obrador (AMLO), Meksika başkanı darbe girişimiyle ilgili yorum yapmayı reddetti ve gerekçe olarak sözde ABD’nin içişlerine ‘’müdahale’’ etmek istemediğini söyledi. Ancak kendisi, Facebook ve Twitter Trump’ın sözde ‘’ifade özgürlüğünü’’ elinden aldığında buna müdahale etmekte herhangi bir sakınca görmedi. Bilindiği üzere Trump bu mecraları faşist akınlarını sürdürerek, onları ‘’çok özel’’ olarak tanıtırken ‘’onları çok seviyoruz’’ demek için kullanıyordu.

Tamamen gerici ve suç unsuru olan eylemleri sonucu geniş bir kınama dalgasıyla yüzleşen Trump; bariz bir şekilde zorlama olan ve ikiyüzlü konuşması ile ‘’barışçıl geçişi’’ kabul ediyormuş gibi yaptı, bunu yaparken ise ‘’hileli seçim’’ zırvalarını sürdürdü. AMLO, Amerika’nın içişlerine karışmanın böylece bu hafta ikinci fırsatını yakalamış oldu ve Trump’ın bu açıklamalarının ‘’kurala uygun, barışçıl bir geçişi’’ garanti ettiğini söyledi. Bununla birlikte objektif olarak kendisi Amerika ve dünyadaki, Trump’ın daha fazla suç işlemeden derhal görevden alınması gerektiği konusunda ısrar eden pek çok kişiye karşıt bir konum aldı. Trump’ın ikiyüzlü konuşmasını öven AMLO, Trump ve destekçilerinin seçimi reddeden ve faşist bir darbe girişimi yapan fesat yalanlar kampanyasını ve gerici şiddetini de masanın altına itmiş oldu.

Neden AMLO Amerika’daki Duruma Sadece Faşist Trump’ı Korumak için Müdahale Ediyor?

Trump’ın bu şekilde desteklenmesi yeni bir şey değildir, aksine AMLO hükümeti boyunca Amerikan faşizmi ile olan işbirliği ve uzlaşmanın utanç dolu tarihinin bir parçasıdır. Seçim kampanyasını yürütürken AMLO çok doğru bir şekilde Trump’ı Hitler ve Naziler ile karşılaştırmıştır. Ancak ne zaman kapitalist Meksika devletinin başına geçmiştir işte o andan itibaren Meksikalıları devamlı olarak pek çok küçük düşürücü ırkçı, yabancı ve kadın düşmanı aşağılamalar ve tecavüzcü, katil damgaları ile çağıran adamı bir anda ‘’arkadaşı’’ olarak övmeye başlamıştır. Amerikan Göçmenlik Dairesi, göçmen ebeveynlerin ellerinden çocuklarını zorla söküp aldığında, onları kafeslere hapsettiğinde (yüzlercesi hala ebeveynlerinden ayrıdır) Meksika hükümeti, Beyaz Saray’daki canavar ile iyi ilişkiler uğruna ağzını dahi açmamıştır.

Trump, Meksika’dan göçmenleri aynı gerici Yankee Göçmenlik Dairesinin metotları ile avlamasını ve baskı altına almasını istediğinde AMLO bu talebe itaat etmiş ve Meksika Ulusal Muhafızlarını bu iş için görevlendirmiştir. Trump, Amerika’ya sığınma talebinde bulunanların uluslararası hukuku tamamen delen ‘’Meksika’da Kal’’ kampanyasına uygun bir şekilde sınırın Meksika tarafına atılmalarını emrettiğinde, Morena (AMLO’nun siyasi partisi) bunu çekinmeden kabul etmiştir. Onlarca Meksikalı kadın ve diğer göçmenler rızaları dışında, gereksiz bir jineolojik prosedürlere maruz kaldıklarını, sağlıklarının ve olası çocuk doğurma durumlarının ters teptirildiğini açıkladıklarında Mekiska hükümeti olayı araştıracağını iddia etmiş ancak ardından bu korkunçluğu minimize ederek konuyu kapatmıştır. Bilindiği üzere AMLO, seçim kampanyaları sürecinde Amerika’yı ziyaret ederek Trump’ın, Meksikalı ve Latino seçmenler arasında popülerliğini arttırmış ve onu övmüştür. Kampanyası boyunca seçimi sadece kendisi kazanırsa tanıyacağını söyleyen Trump herhangi bir kanıta dayanmadan seçimleri yedi milyon oy farkla kaybedince ‘’hileli’’ olarak nitelendirmiştir. Trump’ın kör yalanlarını, Meksika’daki gerçekten olan hileli seçimlerle kıyaslayan AMLO seçilmiş başkan Biden’ı da bir aydan daha uzun bir süre boyunca tanımayı reddetmiştir.

AMLO ve hükümeti ile ilgili ne düşünürseniz düşünün, Amerika’da gerçekleşen faşist darbe girişimiyle açıkça yüzleşmemek, Meksika hükümetinin faşist Trump/Pence rejimi ile olan işbirliğini eleştirmemek faşizm ile uzlaşma sağlamaktır ve tamamen gericidir, bu durum kabul edilemez.

İfade özgürlüğünü savunmak çok önemlidir ve sosyal ağlar kitlelerin çıkarları doğrultusunda toplum tarafından yönetilmelidir, Facebook ve Twitter’ın başındaki milyarderler tarafından değil. Ancak ifade özgürlüğü kalabalık bir odada yangın yokken ‘’yangın var!’’ diye bağırmayı kapsamamaktadır ve kapsamamalıdır. Ne de bir darbe girişimini yönlendirme ‘’hakkını’’ kapsamamalıdır, nitekim eğer bu darbe başarıya ulaşsaydı baştaki faşistler ve destekçileri dışında kalan herkesin bütün haklarına açıkça bir saldırı başlayacaktı. Herhangi biri gerçekten Hitler’in kötü ünlü Münih ‘’Putsch’’ girişimi ile faşizmi dayatmaya çalışmasından sonra kendisinin ‘’ifade özgürlüğünü’’ benimsemenin haklı olduğunu gerçekten tartışmak istiyor mu?

Peki AMLO’nun ifade özgürlüğü hakkıyla ilgili kaygısı neden ırkçı polis şiddetine karşı ayaklananların ve gazlar, batonlar, ses bombaları ile bastırılan, kimliği belirsiz Amerikan ajanları tarafından kaçırılan ve saatlerce ya da günlerce Trump’ın emriyle alıkonulan eylemcileri neden kapsamıyor? Veya kaygıları neden Beyaz Saraydaki bok kafalının onayıyla faşist çeteler tarafından öldürülen ilerici eylemcileri kapsamıyor? Peki kaygısı neden kendi hükümeti boyunca öldürülen 16 gazeteci ve buna bağlı olarak Sınır Tanımayan Haberciler örgütünün Meksika’yı gazeteciler için savaş olmayan en tehlikeli ülke olarak tanımasını kapsamıyor? Veya bu ifade özgürlüğü hakkı neden mevcut hükümet döneminden öldürülen onlarca aktivisti kapsamıyor? Huexca’da ki termoelektrik santrale karşı çıktığı için öldürülen aktivistlerden birisi olan Samir Flores’i kapsamıyor? Kaldı ki seçilmeden önce AMLO bu santralin yapımını durduracağına söz vermiş ancak bir kez kapitalist devletin başına oturduğunda yapımını zor yoluyla sürdürmüştür…

AMLO’nun takipçilerine ve Meksika için Trump’ın, Biden’dan daha iyi olacağını öne sürenlere sadece iki şey söylemek istiyoruz. Birincisi bütün bu saçmalıklar doğru olsa dahi Meksika’daki baskıcı sosyal düzenin istikrarının sözde çıkarlarını insanlığın çıkarlarından öteye koymak tamamen gerici bir burjuva milliyetçiliğidir ve bunun çiğ “Önce Amerika Gelir” faşist şiarıyla ortak noktaları vardır.

İkincisi, Biden’ın kapitalist-emperyalist yönetici sınıfların bir temsilcisi olduğu ve hükümetinin kaçınılmaz olarak kötü olacağı doğrudur, bu hem Amerikan halkları hem de dünya halkları için geçerlidir. Bununla beraber, hem Amerikan halkları hem de dünya halkları için sınırsız bir şekilde kötü olacak olan faşizmin konsolide olmasıdır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman hükümetleri Amerikan hükümetleri gibi gerici, kapitalist ve emperyalist hükümetlerdir. Ancak gerçekten herhangi biri onların altı milyon Yahudi’yi, eşcinseli, komünisti, Çingeneyi ve diğer ‘’istenmeyenleri’’ katleden Hitler ve Nazi rejimiyle aynı şey olduklarını söyleyebilir? Eğer bütün bunların abartı olduğunu, Trump ve diğer faşistlerin beyaz üstünlenmeciliği, erkek üstünlenmeciliği ve Amerikan üstünlenmeciliği dolu programlarının böylesine korkunçluklara gebe olmadığını düşünüyorsanız demek ki yeterince dikkatinizi vermiyorsunuz.

Ve son olarak Meksika burjuva sağının (PAN, PRI, PRD vb. gibi siyasi partiler) şeyleri kendi lehine çevirmek adına Amerika’daki faşist darbe girişimini kınamaları alçakça bir ikiyüzlülüktür. Bu partilerin hepsi saflarında El Yunque’den (faşist dini bir organizasyon) kayda değer sayıda faşist bulundurmaktadır ve elleri kendi hükümetleri boyunca insanlarına karşı işledikleri suçların kanlarıyla kirlidir. Ancak burjuva sağın bu alçakça ikiyüzlülüğü herhangi bir şekilde ilerici insanların faşizme karşı olan sessizliğini ve onunla işbirliğine gitmesini meşrulaştırmaz.

Amerika’daki ilk faşist darbe başarısız oldu. Ancak hakim sınıfların  Amerika’da, Meksika’da ve genel olarak dünyada sistemin akut krizi için radikal bir ‘’çözümü’’ olarak faşizm tehlikesi halen oldukça gerçektir. Elzem olan bütün dünyada gereksiz acılara ve suçlara neden olan mevcut kapitalist-emperyalist sistemi alaşağı etmektir. Faşizme karşı verilen mücadele onu yaratan kapitalist sistemi bitirmek adına verilen devrimci mücadeleye içkindir.

İnsanlık adına, faşizm ile uzlaşmaya ve işbirliğine HAYIR!

Problem Bu Sistem, Çözüm Devrimdir!

Aurora Roja – Meksika Devrimci Komünist Örgütü’nün Yayın Organı

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER