Yeni Komünizm

Ortadoğu’daki Savaş, Gerçek Küresel Felaket Tehdidi ve DEVRİM’e ACİL Hazırlanma İhtiyacı

Üç nokta

Bir: İsrail ile Filistin Gazzesi arasındaki mevcut savaş, son tahlilde İsrail’in Filistin’i tamamen adaletsiz bir şekilde ele geçirmesi, halkının çoğunu sürgün etmesi ve İsrail’in orada kalan milyonlarca Filistinli üzerindeki baskıcı yönetimi tarafından “kışkırtmasının’’ sonucudur. İsrail-Gazze Çatışmasının Arkaplanı: “Ayrım gözetmeyen Şiddet ve Terörizm”—İSRAİL VE ONUN DESTEKÇİSİ ABD KAPİTALİZMİ-EMPERYALİZM TARAFINDAN UYGULANMAKTADIR ” başlıklı makalenin, ABD’nin bugün bu kadar yüksek sesle ve ikiyüzlü bir şekilde kınadığı “ayrım gözetmeyen şiddet” söz konusu olduğunda açıkça ortaya koyduğu gibi kimse ne Amerika’ya ne de onun sadık müttefiki İsrail’e mum tutamaz. Hamas, vahşi yöntemlerle gerici amaçlarını gerici araçlarla gerçekleştirmeye çalışan gerici bir İslamcı örgüttür; ancak gerçek şu ki, İsrail ve onun arkasındaki ABD, Filistin halkının anavatanlarından ve temel haklarından mahrum bırakılması ve milyonlarca insanın açık hava hapishanesine kapatılması (yani Gazze) da dahil olmak üzere çok daha büyük zararlar verdi ve her gün vermeye de devam ediyor. Bu ülkede insanların duruşu ABD’ye ve onun yandaşı İsrail’e karşı olmak olmalıdır.

İki: Bu sadece İsrail’in son birkaç on yılda Gazze’ye karşı yürüttüğü savaşların tekrarı DEĞİLDİR; potansiyel olarak çok daha patlayıcıdır. Bunun nereye varacağını bilmiyoruz ama şu ana kadar bu savaş geçmiştekilere göre daha iki taraflı; daha da önemlisi, bu savaş dünya çapında büyük bir karışıklığın yaşandığı bir ortamda gerçekleşiyor. Nükleer güçler Rusya ve ABD arasında Ukrayna konusunda bir vekalet savaşı var… ve her ikisi de kapitalist-emperyalist ülkeler olan ABD ile Çin arasında savaşa doğru artan bir ivme var. Ayrıca İsrail, İran ve ABD gibi mevcut çatışmanın “oyuncuları” olan ülkeler, derin ve benzeri görülmemiş iç krizler ve çatışmalarla sarsılıyor. Dolayısıyla bu savaşın öngörülemeyen sonuçlarla İsrail’in ötesine de yansıması tamamen mümkün. Tüm dünyanın durumu patlayıcı. Tekrar ediyoruz: Bunun nereye gideceğini bilmiyoruz, ancak İsrail ile Gazze arasındaki savaş, ilgili güçlerden herhangi birinin niyeti ne olursa olsun, kontrolden çıkabilir ve bu değişken karışımı ateşleyebilir, diğer güçleri de çatışmanın içine çekebilir ve öngörülemeyen şekillerde sarmal bir hal alabilir.

Peki şayet gerçekleşirse bu daha büyük küresel savaş ne için yapılacak? Hangi sömürücü grubun dünyayı kendi egemenliğine tabi tutacağına karar vermek için mi olacak? Gezegenden ve insanlarından geriye kalanlar üzerinde hangi baskıcı rejim egemen olacak? Bu canavarlar, egemenliklerini sürdürmek için insanlığın geleceğini riske atmaya hazır! Ve bu, insanlığın karşı karşıya olduğu çok boyutlu varoluşsal krizin sadece bir kısmı.

Üç: Bu delilik. Ve eğer gözlerinizi kaçırırsanız, omuzlarınızı silkerseniz ve “bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok” derseniz bu sizin açınızdan daha da kötü, akıl almaz bir seviyede deliliktir. Öncelikle, canavarın karnında olan bizlerin dünya halklarına karşı, “bizim” emperyalist yöneticilerimizin yaptıklarına karşı çıkma gibi bir sorumluluğumuz var.

Daha da önemlisi, işler bu kadar tehlikeli bir şekilde sarmallaşırken YAPILABİLECEK bir şey var. Bu katliamın ve çok daha kötüsünün tehdidinin ortasında devrim ihtiyacı yüksek sesle haykırıyor. Topyekün bir devrim; kapitalizm-emperyalizm sistemini devirmeyi ve tüm sömürü ilişkilerini, bir ülkenin veya bir halkın diğer ülkelere ve halklara egemen olduğu tüm ilişkileri ve aslında insanlığın bir kısmının egemen olduğu ve diğerine zulmettiği tüm ilişkileri kökünden sökmeyi amaçlayan bir devrim. Ve bu devrimi dünya devriminin bir parçası olarak yapmak, tüm insanlığı özgürleştirmek.

Böyle bir devrim size uzak bir ihtimal gibi görünebilir. Ama bunun nedeni yalnızca yüzeye bakmanızdır. Yüzeyin altına indiğinizde, insanlığın karşılaştığı krizlerin ciddiyetinin, ihtiyaç duyduğumuz gerçek devrimi normalde olduğundan daha mümkün kıldığını göreceksiniz. Ve emperyalist canavarın karnındaki gerçek bir devrimin dünya halkları için ne anlama gelebileceğini bir düşünün! Bu devrimin neden daha mümkün olduğunu, olumlu bir şey için bundan nasıl yararlanabileceğinizi ve tüm bunları gerçekleştirmek için ne bilmeniz ve yapmanız gerektiğini öğrenmek için daha derine inmeniz gerekiyor. Bu siteye girmeniz gerekiyor. Şu anda en önemlisi, bu çılgınlığı anlamak ve ondan kurtulmak için ihtiyacımız olan liderliği içeren Bob Avakian (BA) ile Röportajlara girmeniz gerekiyor.

BA’nın o röportajlarda söylediği gibi:

Artık bu emperyalistlerin dünyaya hükmetmeye devam etmelerine ve insanlığın kaderini belirlemelerine izin veremeyiz. Ve insanlığın bu şekilde yaşamak zorunda olmadığı bilimsel bir gerçektir; toplumu düzenlemenin tamamen farklı bir yolu, çok daha iyi bir dünya mümkündür.

Ayrıca bakınız:

İsrail-Gazze Çatışmasının Arkaplanı:

“Ayrım gözetmeyen Şiddet ve Terörizm”—İSRAİL VE ONUN DESTEKÇİSİ ABD KAPİTALİZMİ-EMPERYALİZM TARAFINDAN UYGULANMAKTADIR


Yazının kaynağı için tıklayınız.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.