Yeni Komünizm

Pence Trump’ın Irkçılığını Savunuyor

Editörün Notu: Bob Avakian’ın aşağıdaki makalesi 16 Ekim 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için: https://revcom.us/a/669/bob-avakian-pence-defends-trumps-racism-en.html


Geçenlerde Kamala Harris ile yapılan tartışmada başkan yardımcısı ve Trump’ın sağ kolu Mike Pence, Trump’ın beyaz üstünlükçüleri açıkça desteklediği ve cesaretlendirdiği ortaya çıktığında bir kez daha gülünç bir yanıt verdi.

Charlottesville-Virginia’da 2017’de beyaz üstünlükçüler ırkçılık karşıtı protestoculara saldırdı ve onlardan birini, Heather Heyer’i katlettiler. Trump, bu beyaz üstünlükçülerden “çok iyi insanlar” olarak bahsetmişti. Mike Pence de dahil olmak üzere bazı Trumpçılar tarafından bu niçin savunuluyordu? Trump’ın NAZİ’ler ve KKK’dan bahsetmediği, yalnızca Charlottesville’deki Konfederasyon liderlerinin ve askerlerinin heykellerini savunanlardan bahsettiği söyleniyor. Bu heykeller tam olarak köleliğin ve beyaz üstünlüğün anıtlarıdır. Ve köleliğin ve beyaz üstünlüğünün anıtlarını savunan kişiler nedir? Açıkçası, onlar beyaz üstünlükçülerdir. Dolayısıyla, Pence’in tartıştığı şey basitçe şunu söylemek anlamına geliyor: “Trump, KKK ve NAZİ’ler gibi beyaz üstünlükçüleri savunmaz … O yalnızca Konfederasyonu seven beyaz üstünlükçüleri savunur!”

Trump açıkça beyaz üstünlükçüleri ve beyaz üstünlüğü yanlısı şiddeti destekliyor ve aktif olarak bunu teşvik ediyor. Ve bunu yapan kişi kimidir? Beyazların üstünlüğünü savunan biridir. Evet, Trump beyazların üstünlüğünü savunmaktadır ve aslında soykırımcı bir ırkçıdır.


*Trump’ın soykırımcı bir ırkçı olarak daha fazla teşhir eden makale için bkz:

https://yenikomunizm.com/wp-content/uploads/donaldtrump-soykirimci-irkcidir.pdf

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.