Yeni Komünizm

Siyasi Tutuklu Nahid Taghavi İzinli Olarak Serbest Bırakıldı!

Revcom.us editörlerinin notu: Aşağıdakileri İran’ın Siyasi Tutuklularını Şimdi Serbest Bırakmak için Uluslararası Acil Durum Kampanyası’ndan (IEC) aldık.


“Ne duvarlar ne de ayak bileği monitörleri özgürlüğü zincire vuracak kadar güçlü değildir”

 

Almanya-İran çifte vatandaşı olan siyasi mahkum ve kadın hakları aktivisti Nahid Taghavi’nin, kızı Mariam Claren tarafından yapılan geçici tahliye duyurusunu sevinçle paylaşıyoruz:

“Annem Nahid Taghavi’nin geçici izinli olarak serbest bırakıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.

“Ne yazık ki Nahid’in izin süresince elektronik bileklik takması gerekiyor. Nahid’in hareket özgürlüğü Tahran’daki evinin 1000 metre çevresiyle sınırlandırılmıştır. Bu da onun serbest bırakılmasını ev hapsine benzetiyor. Bununla birlikte, bu iznin Nahid’in koşulsuz olarak serbest bırakılmasına yönelik önemli bir ilk adım olmasını umuyoruz.

“Nahid ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması için yorulmadan çalışan herkese teşekkür ederiz.”

Nahid Taghavi, İran İslam Cumhuriyeti’nin (İİC) siyasi muhaliflere yönelik tutuklamaları sırasında Ekim 2020’de Tahran’daki evine yapılan bir baskınla gözaltına alındı. Yedi aydan fazla hücre hapsine ve 1.000 saatten fazla sorguya maruz kaldıktan sonra, Ağustos 2021’de avukatının çoklu davalarını gözden geçirme şansının neredeyse hiç olmadığı bir kurmaca mahkemesde, bir grup davasında suçlandı.

Eş sanıkları arasında İngiliz-İran çifte vatandaşı Mehran Raouf, Somayeh Kargar ve birkaç kişi daha vardı. Hem Nahid hem de Mehran 10 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Cezalarının üçte birini çektikten sonra ya da cezaevlerinin ”Kadın-Yaşam-Özgürlük” ayaklanmasının protestocularıyla dolup taşmasının ardından çıkarılan “af” kapsamında serbest bırakılmaları gerekirdi. Bu davanın çok sayıdaki sanıklarından sadece Mehran halen cezaevinde.

Somayeh Kargar haberi bu neşeli ve şiirsel paylaşımla karşıladı:

Nahid geldi! 70 yaşındaki bu komünist sedir* başı dik bir şekilde geldi. Nahid özgürleşmenin elçisidir. Ne duvarlar ne de ayak bileği monitörleri özgürlüğü zincire vuracak kadar güçlü değildir. Sevgili Nahid, hoş geldin! Savaşımız devam ediyor!

[*Çevirmen notu: Uzun, görkemli sedir ağacı çalkantılı zamanlarda güç ve dayanıklılığı simgeler].

Temmuz 2022’de Nahid’e ciddi ve tehlikeli omurga sorunlarıyla ilgilenmesi için tıbbi izin verildi. Ancak tedavisi tamamlanmadan izni aniden iptal edildi ve Kasım 2022’de Evin Cezaevine geri gönderilmesine karar verildi. O tarihten bu yana, cezaevi yetkililerinin doktorların gerekli gördüğü tedaviyi reddetmesi nedeniyle şiddetli ve kronik ağrılar çekmektedir. Bu izin, bu acil tedaviyi alabilmesi için tıbbi olarak gereklidir, ancak başlangıçta hiç tutuklanmaması veya suçlanmaması gerektiği için serbest bırakılması kalıcı ve koşulsuz olmalıdır.

Nahid’in ve İran’daki tüm siyasi mahkumların acilen serbest bırakılması gerekliliğinin önemli bir parçası da, halkın adalet ve özgürlük mücadelesinin nasıl ilerletileceği konusunda yön göstermeleri için toplumda ve sokaklarda onlara ihtiyaç duyulmasıdır. Örneğin, Nahid’in etrafındakiler üzerindeki moral verici etkisi, eski bir siyasi mahkum ve kadınlar koğuşu arkadaşı olan Hasti Amiri’nin 2022’de Nahid hakkında paylaştığı bu övgü yazısında göze çarpıyor:

Yıllarca mücadelenin içinde yer aldığın için benim için bir öğretmen gibiydin. Yıllarca diktatörlüğe karşı durmuştun. Hedeflerinize ulaşmak için mücadele etmiştin. Medyada esen bir rüzgârla inançları sarsılanlar gibi değildin. Eşitlik için, özgürleşmek için, zincirlerimizi kırmak için mücadele eden ve etmeye devam eden sendin. Her gün bir öncekinden daha kararlıydın. Hapishanedeki varlığınız günlerimizin kalitesini çok yükseltti. Bella Ciao şarkısını Farsça söylüyorduk. Şimdi gözlerimi kapatıp açık hava hapishanesi avlusunda İtalyanca Bella Ciao söylediğiniz zamanı anımsadığımda, kalbim size uçmak istiyor.

Kendi payımıza, IEC olarak bu siyasi mücadeleye şu anlayışla devam edeceğiz (freeiranspoliticalprisonersnow.org adresindeki Acil Durum Çağrımızdan).


Yazının kaynağı için tıklayınız.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.