Yeni Komünizm

Trump’ın ağır suçlardan mahkumiyeti, gülünç bir “kurban” pozu ve tamamen çürümüş bu sistem.

Editör Notu: Okumakta olduğunuz bu yazı Bob Avakian’ın Devrim, Numara 50 sosyal medya mesajının çevrisidir.


Gelecek mesajlarımda, daha önce de belirttiğim gibi, bu sistem altında seçimlere yaklaşım da dahil olmak üzere, devrimci strateji ve taktiklere ilişkin önemli sorulara değineceğim.

Ancak öncelikle Donald Trump’ın son dönemdeki ağır suçlardan mahkumiyetiyle ilgili bazı önemli gerçekleri ortaya çıkarmak gerekiyor. revcom.us web sitesinde bu konu daha ayrıntılı olarak ele alınıyor. Burada şu önemli noktaya odaklanacağım: Hiç kimse- özellikle de bu sistem tarafından gerçekten kötü muameleye maruz kalan hiç kimse- Trump’ın bu durumun sözde sistemin “kurbanı” (ya da gülünç bir şekilde iddia ettiği gibi, “siyasi tutsağı”) gibi davranarak kendini enayi yerine koymasına izin vermemelidir!

34 ağır suçtan mahkûm edilmesiyle sonuçlanan son duruşmada Trump, sıradan bir insanın göremeyeceği her türlü özel ayrıcalıklı muameleye tabi tutuldu. Başka herhangi biri, Trump’ın birçok kez yaptığı gibi “mahkemeye saygısızlık” etmeye devam etseydi, duruşma sırasında hapse atılırdı.

Trump’ın birçok suçtan yargılanıp hüküm giymesi nedeniyle “bu sistemin kurbanı” olarak takındığı zavallı duruşa gelince: Bu sistemin kurallarını çiğneyen, yakalanıp mahkûm olan herkesin bir şekilde zulme karşı mücadeleci olmadığı aşikardır. Bu ülkedeki hapishaneler; Trump’ın devasa ölçekte hedeflediği şeyin küçük ölçekli versiyonları olan ve baskı ve terör cephaneliği olarak ABD hükümetinin tüm gücünü kullanan Naziler, diğer beyaz ırk üstünlüğü savunucuları ve faşist manyaklarla dolu.

Biden ve Demokratlar, 15 binden fazla Filistinli çocuğun katledilmesini de içeren, Filistin halkına karşı uyguladığı soykırımda İsrail’e tam destek verdi. Aynı zamanda Trump ve Cumhuriyetçiler, Filistinlilere yönelik bu soykırım kıyımının azgın destekçileridir. Trump da bu ülkede mazlumlara, zulme ve adaletsizliğe karşı ayaklanan insanlara karşı kitlesel şiddet uygulamaktan çekinmeyeceğini açıkça ortaya koydu.

Bütün bunlarla birlikte şu önemli soru ortaya çıkıyor: Neden daha iyi bilmesi gereken bazı insanlar, özellikle de bu sistem tarafından kötü bir şekilde altüst edilmiş insanlar, Trump’ın zulme karşı çıktığı yönündeki bu saçma rolüne kanıyor? Cevabın bir kısmı, buna kanan bazı kişilerin aslında Trump’ın “gangster pozunu” beğendiğidir. Ve şöyle söyleyelim: Bazı erkekler, hatta bu sistem tarafından fena halde mahvolmuş olanlar bile, Trump’ın övünerek büyük bir kadın düşmanı, ataerkil erkek üstünlüğü yanlısı, nefret dolu, zalim ve yağmacı olmasından hoşlanıyorlar.

Ve bir de bu kokuşmuş kapitalizm-emperyalizm sisteminin çürümüş “değerlerinin” bir ifadesi olan, bariz kadın düşmanlığının yanı sıra paraya tapınmayla birlikte Hip Hop’taki egemen kültür de dahil olmak üzere, hâkim bir kültür var.

Trump’ın “milyarder” olmakla övünmesi gerçeği, onu, ellerinden geldiğince “büyük para” kazanmaya çalışacak kadar yozlaşmış, bu zenginliği yaratmak için bedenleri kullanılan ve istismar edilen insanlara neler olduğunu umursamayan bazı insanlar için bir “kahraman” ve “rol model” yapıyor. (Kısa süre önce Trump’a övgüler yağdıran Snoop Dogg’un, şimdi eşi Shante’nin striptiz kulübü açmasını nasıl kutladığına dikkat edin! Kadınların bu sömürü ve aşağılanmaya “sahip olan” bir kadın tarafından cinsel olarak sömürülmesini ve aşağılanmasını kutlamak, bu Trump’ın gerçekten uyuşabileceği bir şey! Ama bu, baskı ve aşağılanmadan nefret eden herkes için mide bulandırıcı ve tiksindirici olması gereken bir şeydir.)

Açık olmak gerekirse, uluslararası seks ticaretinin ve her türlü cinsel istismarın tam anlamıyla kölesi olan milyonlarca kadını (ve kız çocuğunu) ya da çaresizlik tarafından yönlendirilen ve bu şekilde aşağılanmaktan başka çıkış yolu görmeyenleri suçlamıyorum. Ancak bu kesinlikle kutlanacak bir şey değildir; bu, bundan beslenen tüm sistem ve insanlara sanki kullanılacak ve istismar edilecek akılsız bedenlermiş gibi davranan sayısız başka yöntemle birlikte, ortadan kaldırılması gereken bir şeydir. Kız çocukları ve kadınlar için, genel olarak insanlar için, yaşamanın ve birbirimizle ilişki kurmanın tamamen farklı, çok daha iyi bir yolu var!

Tekrar açık olmak gerekirse Hip Hop’un parçası olan herkesi kesinlikle kınamıyorum ve çok az sayıda olmasına rağmen, Hip Hop aracılığıyla olumlu, hatta özgürleştirici mesajlar iletmeyi amaçlayanları ve İsrail’in ABD’nin tam desteğiyle- Filistin halkıyla ilgili daha önce de dikkat çektiğim gibi (revcom.us web sitesinde bulunan Olağanüstü Hal: Çaresizce Özgür Olmaya İhtiyacı Olan İnsanların Üzerindeki Zincirler adlı makalemde) -uyguladığı soykırıma karşı güçlü bir duruş da dahil olmak üzere alenen ve güçlü bir şekilde iyi tavırlar sergileyenleri görmezden gelmiyorum: Hip Hop “kurtuluş için güçlü bir ses olabilir ve olmalıdır.” Ancak öne çıkartılan şey bu değildir. Bunun yerine, bu yaratıcı sanat formu, bu iğrenç kapitalizm-emperyalizm sisteminin etkisiyle ve bu sistemin egemen güçlerinin her şeyi genel olarak kontrol etmesiyle saptırılmıştır.

Gelecekteki mesajlarımda, insanların içine düştüğü bozulma durumunu daha geniş ve daha derin bir şekilde dile getireceğim ve eğer bunu söylememden hoşlanmıyorsanız, o zaman kendi değerlerinizin nerede olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Ancak şu anda şu temel noktaya odaklanmak önemli: Bir yanda Trump ve Cumhuriyetçiler, diğer yanda Biden ve Demokratlar arasındaki çekişme, bu sistemin gücünü kimin kullanması gerektiği, bu gücün bu ülkedeki halk kitleleri üzerinde nasıl kullanılması gerektiği ve Amerikan imparatorluğunun acımasız sömürüsü ve insanları ve çevreyi kitlesel olarak yok etmesinin dünya çapında nasıl uygulanması gerektiği üzerine bir çekişmedir.

Bu ülkedeki ve dünya çapındaki halk kitlelerinin çıkarları, egemen sınıf içindeki çatışmanın her iki tarafıyla da doğrudan ve temel bir çelişki içindedir. Tüm bu sistemi devirip, halk kitlelerinin gerçek, temel çıkarlarını temsil eden çok daha iyi bir şeyi hayata geçiren bir devrim. Ve bu sistem tarafından kötüye kullanılan ve istismar edilen, adaletsizlik ve zulme son verilmesini isteyen herkesin özellikle şimdi aktif olarak çalışması gereken şey budur. (Bu mesajlarda değindiğim gibi, özellikle Sekiz’den Onbir’e kadar olan sayılarda, bu devrimin sadece acil olarak gerekli değil aynı zamanda mümkün olduğu “nadir bir zamandır”.)

Yakında: Devrimci strateji ve taktikler ve bunların bu sistem altındaki seçimlerle, özellikle de 2020 seçimleri ve bu yıl yapılacak seçimlerle ilişkisi üzerine mesajlar yayınlayacağım.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.