Yeni Komünizm

ABD Emperyalizminin Ahlaksız Ve Çılgın Nükleer Savaş Hazırlığı: Devrime İhtiyaç DUYMAMIZIN BİR ACİL NEDENİ DAHA! 

ABD/NATO’nun yanı sıra Rusya’nın da motivasyonu, gangsterlerin motivasyonudur. Hükümetin başında ülkelerinin hükümdarları oldukları için “meşruiyet” iddiasında bulunan gangsterler. Fakat bu gangsterler yalnızca belirli bir yerdeki arazi için savaşmıyorlar, uğruna savaştıkları “arazi” bütün dünyadır. Bunlar nükleer silahlar da dahil olmak üzere, tüm insanlığı öldürme kapasitesine sahip güçlü kitle imha cephanelerini kontrol eden gangsterlerdir. 

-Bob Avakian, “YASAL GANGSTERLER”- NÜKLEER SİLAHLI GANGSTERLER”

ABD hükümeti, neredeyse tamamen kamuoyunda gizli bir şekilde nükleer cephaneliğini “yükseltme” çabasında. Yeni ölümcül savaş başlıkları yapmakta, yeni ve daha fazla ölümcül silahlar inşa etmekte. Bunlara sadece birkaç örnek olarak: 

 1) ABD, 1970’lerden beri okyanuslarda devriye gezen mevcut filosunun yerine yepyeni bir nükleer denizaltı filosu inşaat ediyor. Okyanusun derinliklerinde saklanabilen, tespit edilmesi ya da yerinin belirlenmesi çok zor olan, dünya nükleer değiş tokuşlarla yakılmış olsa bile düşmana nükleer füzeler fırlatabilen bu yeni tür denizaltılar, ABD filosunu güçlendiriyor. Tek bir denizaltı, 2.Dünya Savaşı’nda atılan tüm bombaların ateş gücüne sahiptir. (Dipnot 1) 

2) Yeni ve daha da tehlikeli nükleer silahlar tasarlayan üç ABD nükleer silah laboratuvarı, işlerini büyütüyor. Son senelerde, binlerce eleman işe alıp üniversite kampüslerinde iş alımı yapıyorlar. (Dipnot 2 ve 3) 

3) Nükleer silah “tetikleyicileri” plütonyum ve uranyum elementleri tekrardan yapılmaya başlandı. (“Tetikleyici” hidrojen kullanarak –“hidrojen bombası”- çok daha güçlü bir patlamaya sebep olan bir tür nükleer silahtır.) En son bu tetikçiler, 1980ler zamanında, ABD ve Sovyetler Birliği arasında nükleer savaş tehdidinin en yüksek olduğu zamanda fazla sayıda yapılmıştı. 

Bu sadece ABD’nin nükleer gücünde devam etmekte olan muazzam “yükseltme” ve genişlemeye değinmektedir. ABD’nin önümüzdeki yıllarda yeni nükleer silahlara yapacağı yatırımlara ilişkin tahminler 1 ila 2 trilyon dolar arasında değişmektedir. (Dipnot 4) 

“GECE YARISINA 90 SANİYE” 

Bu kocaman, istinadı tetik silahları nükleer Holokost’un kazara başlayacağı riskini de arttırıyor (Dipnot 5). Çılgınca ve tehlikeli mantık: Silolarda duran son derece hızlı füzelerin üzerinde güçlü nükleer silahlar var ve ABD’dekiler Rusya’dakileri, Rusya’dakiler de ABD’dekileri vurmak için yönelmiş durumda. ABD yıllar boyunca birçok kez Rus füzelerinin ya da uçaklarının saldırdığını iddia eden yanlış elektronik sinyaller almıştır -bazen bu sadece sistemde bir hatadan ötürü olmuştur- ve bu sinyal Rusya’ya büyük bir nükleer saldırı düzenleyip düzenlememeye ya da ABD füzelerinin tamamını muhtemelen “kaybetmeye” karar vermek için sadece birkaç dakika bırakmaktadır. Bu tür bir “kazara” fırlatma, gerilimin yükseldiği ve çok tehlikeli olduğu bu dünyada daha da olasıdır. Nükleer savaşa ne kadar yakın olduğumuz konusunda uyarıda bulunan Atomik Bilim İnsanlarının Bülteni’nin “Kıyamet Günü Saati” şu anda gece yarısına 90 saniye kala durumunda, yani şimdiye kadarki en yakın durumda.  

Nükleer savaşın ölümcül tehlikesi tekrardan ve tekrardan yakın zamandaki krizlerle karşımıza çıkmakta: 

1) İsrail’in Gazze’ye karşı soykırım derecesinde vahşi saldırısı (ABD tarafından tepeden tırnağa silahlandırılmış ve kendi nükleer silah zulasına sahip) bölgesel ve hatta nükleer, uluslararası bir savaşa dönüşme riski taşıyor.  

2)  ABD ile Çin arasında yoğunlaşan ve ABD’nin Çin ile Tayvan adası arasındaki çatışmalara askeri olarak müdahale etme tehditleriyle iyice keskinleşen çatışma, nükleer savaşa dönüşme tehdidini de beraberinde getiriyor.   

3) Ve daha geçen hafta yenikomunizm.com sitesinde yayınlanan makale Ukrayna’da bu ciddi potansiyelin tekrardan keskinleştiğine işaret etti.  

Nükleer silahlarını arttıran tek ülke ABD değil. Rus nükleer silahları çok büyük bir ölçüde yenilenmekte ve daha da ölümcül bir güç haline getirilmektedir. Çin ise bu korkunç oyuna geç kalmış olarak yetişmek için yarışıyor ve kendi nükleer silahlarını geliştiriyor (Dipnot 6). Bu silahların varlığı ve kitlesel yok oluş tehlikesinin bütün dünya da asılı durması başlı başına insanlığa bir suçtur. Emperyalist güçlerin bu silahları şimdi kullanacakları tehdidi ise bir başka suçtur. 

ABD POLİTİKASI NÜKLEER SİLAHLARIN “İLK KULLANIMI” KENDİ BAŞINA BÜYÜK BİR SUÇTUR 

ABD’nin açık politikası, çıkarlarının tehdit altında olduğu bir kriz ya da çatışma durumunda, karşısındaki güç nükleer silahlara sahip olsa da olmasa da ya da nükleer silah kullanma tehdidinde bulunsa da bulunmasa da ilk olarak nükleer silahları kullanacağı yönündedir (Dipnot 7). ABD, nükleer silahlarının ilk kullanımını reddetme sözü vermesi yönündeki çağırıları defalarca reddetmiştir. Aklınızda tutun: ABD’nin şu anda sahip olduğu nükleer cephaneliği, 2.Dünya Savaşı sırasında Japonya’ya attıklarından 80 kat daha güçlüdür. On yıllardır ilan edilen ABD stratejisi -bu devasa cephanelik sadece diğer kötü güçleri “caydırmak” için olduğu- büyük bir yalandır. ABD’nin bir çatışmada ilk olarak nükleer silah kullanmaya istekli olduğuna dair halka açıklanan gerçek politika, ABD emperyalizminin mutlak ahlaksızlığının bir işaretidir (Rusya’da aynı politikaya sahiptir). Bu, insanlığın ne kadar büyük bir tehlike içinde olduğunun göstergesidir. Ve bu sadece bir politika değildir -Bu politika, ABD’nin nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğu uzun geçmişli bir tarihi destekler. 

Ve nükleer silahı bulunan bütün güçler arasında, bu gücü dünyaya getiren ve bu gücü kullanan TEK güç ABD’nin kendisidir. ABD DEFALARCA kriz zamanlarında bu nükleer silahları kullanmakla tehdit etti -kitlesel çatışmalarda büyük bir potansiyel kulüp.  

New York Times’da yakın tarihte yayınlanan büyük bir makale nükleer silahlar ve onların getirdiği korkunç tehlikeler hakkında bir alarm verdi. Fakat NY Times sanki dünyada iyilik için belirleyici güç ABD gibiymiş gibi bunu sundu. Ve ABD’nin nükleer silah tehlikesini düşürmesinde oynayacağı eşsiz bir rol varmış gibi: “Bugün nükleer güvenlik ağı pamuk ipliğine bağlı. İyi haber ise yeniden dikilebilir. Amerikan liderliği, Washington’un bu görev için uluslararası desteği bir araya getirmesini gerektiriyor -fakat aynı zamanda örnek bir liderlik görevi üstlenmesi gerekiyor” (Dipnot 8). Times’ın neyi savunduğu hakkında açık olmamız gerekiyor: Tehlikeli ve istikrarsız bir “güvenlik ağını” “yeniden dikme” hedefi, başlı başına korkunç ve iflas etmiş bir hedeftir. Bu “güvenlik ağı” hiçbir zaman nükleer güçler arasında bir terör “dengesinden” fazlası değildir. Ve

Amerikan “liderliği” nükleer felaket tehlikesine yol açmıştır, açmaktadır ve sadece de yol açabilir.  

Acil olarak ihtiyaç duyulan şey, bu silahları dünyaya getiren ve küresel egemenliği sağlamak için kullanan sistemin mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesi ve her şeyden önce, ABD emperyalizmin sona erdirilmesidir. İhtiyacımız olan şey bu sistemi yıkan ve yeni bir sisteme yol açacak olan -nükleer silahların her türlü kullanımını reddeden ve dünyada kullanımına son vermek için fiilen mücadele eden yeni bir devrimci sosyalist hükümet- gerçek bir devrimdir.  

TAMAMEN ÇILGINLIK OLAN BU SİSTEMİN KENDİSİDİR! 

ABD’nin mevcut nükleer silah gelişimi, Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanlıklar döneminde, egemen sınıf çevrelerinde çok az tartışmayla ilerlerdi (Dipnot 9) (Her ne kadar Trump, Obama’nın yeterince nükleer silahları yeteri kadar hızlı geliştirmediği konusunda tartışma yaratmış ve yeni nükleer silah gelişimini hızlandırmış olsa da Biden, Trump’ın hızından devam etti.) Şok edici ve korkunç gerçek şudur: Bu silahlar, ABD’nin mevcut küresel krizinden bir numaralı ezici ve gezegenin sömürücüsü olarak çıkma planının temel bir parçasıdır.  

İnsanlığı yok edebilecek nükleer silahları kullanmak ile tehdit ederek ve potansiyel olarak kullanarak dünya hakimiyeti mi?! Bu kulağa tamamen çılgınca geliyor. Nükleer silahları bu şekilde kullanmak insanlığın çıkarları açısından tamamen çılgınlıktır. Fakat sadece tek bir pozisyondan “akıllıcadır” -kapitalist-emperyalist imparatorlukların gangster mantığı. Onlar, dünyaya hakim olabilmek için gezegeni riske ATACAKLARDIR. Kapitalist-emperyalist güçler, kendi çıkarlarını HER ŞEYDEN öne koyarlar bu durum insanlık ırkının olası sonu olsa bile. Ve bu durum ŞU AN DA doruğa ulaşıyor. Nükleer silahlar bu durumun sadece bir parçasıdır: ABD’nin nükleer silahlar için ayırdığı bütçe, ABD’nin toplam askeri bütçesinin sadece %10’u kadardır. Bu bütçe, küresel bir yağma ve sömürü imparatorluğu kurmak için diğer 10 ülkenin askeri bütçelerinin toplamından daha büyüktür.  

Emperyalistlerin bu silahlara sahip olması başlı başına bir suçtur, hem de gerilimin hızla arttığı bir dönemde bu daha da kötüdür. Dünyanın karşı karşıya olduğu tehlikenin bir başka işareti de, nükleer silahlara bazı sınırlamalar getiren ve sayılarını geçici olsa bile düşüren nükleer silahların kontrolü anlaşmalarının başarısızlığa uğraması ve terk edilmesidir. Atomik Bilim İnsanları Bülteni kısa bir süre önce “dünyanın silah kontrol mimarisinin çökmesi ardından üç yönlü bir nükleer silahlanma yarışının ortaya çıkacağı” uyarısında bulunmuştur.  

Bob Avakian’ın bu sözü, problemin tam özüne iner: 

Bu emperyalistlerin dünyaya egemen olmalarına ve insanlığın kaderini belirlemelerine izin veremeyiz. Mümkün olduğu kadar çabuk devrilmeleri gerekiyor. Ve insanlığın böyle yaşamasına gerek olmadığı bilimsel bir gerçektir. 


Yazının İngilizce orijinali için: https://revcom.us/en/us-imperialisms-depraved-and-insane-buildup-nuclear-warone-more-urgent-reason-we-need-revolution 

Dipnotlar: 

1. İkinci Dünya Savaşı sırasında sadece ABD, 2 milyon ton TNT’ye eş değer bomba fırlattı. Bkz Daniel Ellsberg’den The Doomsday Machine, sayfa 52. 

2. Üç ABD nükleer silah laboratuvarları New Mexico’daki Los Alamos, California’daki Lawrence Livermore ve New Mexico’daki Sandia. 

3. LA Times, 23 Aralık 2020,  bkz: https://www.latimes.com/world-nation/story/2020-12-23/under-trump-americas-nuclear-weapons-industry-has-boomed 

4. Atomik Bilim İnsanlarının Bülteni’nin bu makalesi, ABD’nin nükleer silah cephaneliğinin “geliştirilmesine” ilişkin daha kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır: https://thebulletin.org/2024/02/why-the-biden-administrations-new-nuclear-gravity-bomb-is-tragic/?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=ThursdayNewsletter02152024&utm_content=NuclearRisk_GravityBomb_02132024  

5. Bilim insanlarının nükleer savaş hakkında anlamaya başladıkları şeylerden biri de, nükleer bir takas insanlığı hemen bitirmese bile, eğer yeterince büyük ise, gezegenin neredeyse tamamını kaplayacak kadar toz ve enkaz fırlatıp, güneş ışığını yıllarca engelleyecek, tarımı imkansız hale getriecek ve insanların çoğunu ve birçok hayvan ve bitkiyi öldürebilecek olma potansiyelidir. Buna “nükleer kış” denir. Mevcut anlayışa göre, büyük bir nükleer saldırı “başarılı” olup bir nükleer güç bir başka gücün karşılık verme kabiliyetini yok etse bile, o “başarılı” nükleer saldırı “nükleer kışı” getirip insanlığın sonunu getirecektir.  

6. Nükleer silahlara sahip olan ülkelerin tam listesi: ABD, Rusya, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan, Fransa, Birleşik Krallık ve Kuzey Kore. Fakat çoğu silah ABD, Rusya ve Çin’in elinde. Hem ABD hem de Rusya, nükleer silah anlaşmalarının bir parçası olmuştur ve her birinin sahip olduğu nükleer silah sayısı önemli ölçüde azaltılmıştır, fakat aynı zamanda insanlığı yok etmek için gereğinden çok daha fazlasını ellerinde tutmuşlardır. Rusya, en son çıkarılan büyük New START anlaşmasının artık bir taraftarı olmadığını, ancak nükleer silahlar için belirlenen sınırlar dahilinde kalacağını açıkladı.  

7. Arms Control Association dergisinin, Nisan 2022 tarihinde çıkardığı https://www.armscontrol.org/act/2022-04/news/biden-policy-allows-first-use-nuclear-weapons makalesinden: “Üst düzey ABD’li yetkililer, Biden’ın 2020’de nükleer silahların tek amacının ABD’ye ya da müttefiklerine yönelik bir potansiyel nükleer saldırıyı caydırmak olduğunu ilan etme sözünü yerine getirmemeye karar verdiğini söyledi. Bunun yerine, Obama yönetiminin nükleer silahları sadece nükleer bir saldırıya misilleme olarak değil, aynı zamanda nükleer olmayan tehditlere yanıt vermek için de kullanma seçeneğini açık bırakan bir politikasının bir versiyonunu onayladı.”  

8. https://www.nytimes.com/interactive/2024/03/07/opinion/nuclear-weapons-nytimes.html makalesinden, 7 Mart 2024: Bu yazı, New York times’ın nükleer savaş tehlikesi üzerine hazırladığı büyük bir diziyi duyuran başyazıdır. Times bu konuda hem alarm veriyor, hem de son derece bu tehlikeli durumu, ABD’yi bu konudaki sorumluluğundan kurtaracak ve bunun yerine tehlikenin aslında ABD’nin emperyalist düşmanlarından, özellikle Rusya’dan kaynaklandığını gösterecek şekilde sunuyor.  

9. Egemen sınıfları çerçevelerinde çok az tartışma yaşanmış ve bir bütün olarak bu silahlanmaya kitlenin ilgisi çok az olmuş olsa da, önerilen ve kesilen bazı silah sistemleri tartışma konusu olmuştur.  

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.