Yeni Komünizm

ABD’nin Süleymani’yi Öldürmesi ve Tırmanan Savaş Tehlikesi: ABD Emperyalizmine Karşı Çıkın! Trump/Pence Hemen Şimdi Gitmeli!

Editörün Notu: Aşağıdaki açıklama 4 Ocak 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimiz için aktarıyoruz. Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/628/US-carries-out-assassination-of-iranian-leader-and-escalates-conflict-en.html


ABD Emperyalizmine Karşı Çıkın! Trump/Pence Hemen Şimdi Gitmeli!

Dünya, İranlı general Kasım Süleymani’nin Amerika tarafından öldürülmesiyle sarsıldı. Süleymani, İran hükümetine bağlı farklı ülkeler ve bölgelerde görev yapan Kudüs Gücün’nün milislerini yöneten kumandandı. Bir egemen devletin yüksek rütbeli bir yetkilisinin başka bir egemen devletin topraklarında öldürülmesi durumu, Amerika tarafından hayata geçirilmiş bariz bir savaş girişimidir. Bu cinayet bir kısasa kısas sarmalını tetikleyecek ve bölge halkları da dahil olmak üzere tüm dünya için çok ciddi tehlikeler yaratacaktır.

Açık olmak gerekirse: Süleymani, halka karşı işlediği gerçek suçlar da dahil olmak üzere, çok uzun bir süredir gerici İran rejiminin kasaplığını yapmaktaydı. Ancak Amerika tarafından Ortadoğu’da şimdiye değin yapılmış kasaplık Süleymani’ni gibilerin hayal edebileceğinin bin katı fazladır! Bu ülkede yaşayan insanların Amerika’nın savaşa sebep olabilecek bu hareketlerine karşı kitlesel olarak harekete geçmesi kritik önem taşımaktadır.

ABD Neden İlk Etapta Ortadoğu’da Suikast ve Kitlesel Katliam Gerçekleştiriyor?

Ortadoğu’da bulunan bütün ABD askerlerinin ve yine bunlara bağlı paralı askerlerin hepsinin amacı Dünya’nın stratejik olarak hayati öneme sahip, petrol ve enerji kaynakları olan bu bölgesine egemen olmaktır. Amerika’nın yegane amacı yalnızca bölgedeki kaynakları yağmalamak değil, aynı zamanda bu kaynaklara ihtiyacı bulunan Çin, Japonya ve Avrupa gibi diğer rakiplerine ve müttefiklerine karşı avantaj elde etmektir (benzer şekilde İran gibi bölge üzerinde etkisi olan yerel güçlerle de rekabet edebilmektir) Amerika bunu gerçekleştirebilmek için Irak ve Afganistan’ı doğrudan işgal etti, savaşları ve pek çok ülkede bulunan kuklaları ve uşakları sayesinde darbeleri destekledi ve tüm bölge boyunca drone saldırıları düzenledi. Geçtiğimiz otuz yıl içinde sırf bu çatışmalardan dolayı bölgede milyonlarca sıradan insan hayatını kaybetti ve bu cinayetlerin çok ama çok büyük bir bölümü ‘’MADE IN USA’’ damgasını taşımaktadır.

Trump daha şimdiden bu savaşın amacının ‘’Amerikalıların hayatını kurtarmak’’ olduğunu söylemeye başladı. Bu savaşın gerçek sebebini -bir kez daha tüm bölgeye yönelik ABD egemenliği çabasını- ve bölgedeki ‘’Amerikalı personelin’’ gerçekten orada ne yaptıklarını (ki bu da, bu “görevde” yer alarak cinayete ve vahşete hevesli birer araç olarak hareket etmek demektir) bir kenara bırakalım ve Bob Avakian’ın parmak bastığı, asli önemi olan şu noktayı hatırlayalım: ‘’Amerikalıların Hayatları Diğer İnsanların Hayatlarından Daha Değerli Değildir.’’ Bu savaşlar ve savaş suçları ABD’nin egemen olduğu kapitalizm-emperyalizm sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu sistem her gün dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın hayatını öğütmektedir. Bu sistem tarafından yürütülen ve kuşaktan kuşağa devam eden bu savaşlar, bu sistemin niçin devrim yoluyla yıkılması gerektiğinin de en büyük sebeplerinden biridir. Ve işin aslı insanlığın bu sisteme ihtiyacı bulunmuyor- tamamen farklı bir şekilde yaşanabilir! Bob Avakian tarafından yazılmış Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa var! Özgürleşmeye giden yolda, devrimci bir toplumun dünyanın geri kalanıyla nasıl ilişkileneceğini: Sömürü ve yağma ilişkilerinden nasıl kurtulunacağını, geçmişin yaralarının aktif bir şekilde nasıl sarılacağını ve günümüzün eşitsizliklerinin nasıl giderileceğini ortaya koyan bir projedir bu. Bütün bu suçların gereksiz olması, bunları daha da eziyet veren ve çekilmez bir hale getiriyor.

Tepedeki Çatışmalar ve İnsanlar İçin Yeni Olanaklar

ABD’nin ülke dışında başına gelebilecek farklı şekillerdeki ‘’geri tepmelere’’ ilaveten, ülkenin her tarafında tüm hafta sonu boyunca gösteriler düzenlendi, ve çok daha fazlasının düzenlenmesi gerekiyor. ABD egemen sınıfı içerisindeki Trump karşıtları (Demokratlar, CNN ve New York Times gibi liberal medya kuruluşları vb.) bu hamleyi sorguluyorlar. Bazıları bu hareketin fevri olduğunu, arkasında uygulanabilir bir stratejisi olmadığını, ABD’ye karşı ciddi tehditler oluşturabilecek şekilde geri tepebileceğini söylüyor. Kimileri ABD’nin dünya çapındaki müttefiklerinin ve rakiplerinin bu duruma karşı olduğuna işaret ediyor. Kimileri de Trump’ı neyin harekete geçirdiğini sorguluyor ve bunu her zamanki gibi kendine hizmet eden yalanlarından biri olduğunu belirtiyor. Bu muhalefet genellikle ABD’nin bölgedeki çıkarını (tabii ki emperyalist çıkarını) neyin daha ileriye götürebileceğini sorgulamaktan geliyor. Ve bu düşüncenin sözcüleri genellikle ABD’nin bölgedeki ‘’iyi adam’’ rolünü kuvvetlendiriyor. Bu düşünceler hatalı ve zarar vericidir, bunlara karşı mücadele edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte, bu anlaşmazlıklar insanların daha çok sorgulayıp, farklı şekillerde muhalefet etmesi için daha fazla alan yaratıyor. Bütün bunlar Trump’ın ‘’görevi kötüye kullanma’’ suçlaması ve Senato’daki yaklaşan davasının bağlamında gerçekleşiyor. Şüphesiz, buradan her ne anlaşmazlık çıkarsa çıksın, Trump İran’a yönelik bu saldırıyı kendi etrafında oluşturulacak ‘’ulusal birlik’’ talebi doğrultusunda kullanacaktır. Ancak bunu yapması o kadar da kolay olmayabilir, özellikle de insanların bu saldırıyı yalnızca görevde daha uzun süre kalabilmek için düzenlettiğine yönelik şüpheleri yayılırsa.

Açık olmak gerekirse: Demokratlar da bu cani sistemin savunucularıdır, ve bu sistem mutlak suretle yıkılmalıdır, Trump/Pence faşist rejimi insanlık için acil ve doğrudan bir tehdit -bu saldırı ile hem öne çıkan hem de şiddetlenen bir tehdit- oluşturmaktadır, ve bu rejim hemen şimdi defedilmelidir. Bu bağlamda, özellikle de toplumu yöneten güçler şu an kendi aralarında ikiye bölünmüşken, eğer insanlar; RefuseFascism.org ve #OUTNOW! Hareketinin talep ettiği gibi, kitlesel, sürdürebilir ve şiddet içermeyen protestolar ile tüm rejimin ekarte edilmesi için savaşırsa, bu durum tüm dengeleri çok daha iyisi doğrultusunda değiştirebilir.

Durumu kaçırmayalım.

ABD ORTADOĞUDAN DEFOL!

TRUMP/PENCE FAŞİST REJİMİ HEMEN ŞİMDİ DEFEDİLMELİ!

DEVRİM-DAHA AZI DEĞİL!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.