Yeni Komünizm

Aslına Bakılırsa… HEMEN ŞİMDİ Sokağa Çıkmak ZORUNDAYIZ!

Editörün Notu: Aşağıdaki önemli açıklama revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır ve Trump/Pence faşist rejiminin 3 Kasım başkanlık seçimleri sonrasında seçimleri çalma girişimlerine karşı nelerin yapılması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Çevirisini sunuyoruz.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/672/actually-we-do-need-to-be-in-the-streets-now-en.html


Trump ve MAGA Haydutları geri adım atmıyorlar ve çekip gitmiyorlar.

Faşist güçlerin seçimi çalmak için bir planı var ve bu planı uyguluyorlar…

Trump pes etmiyor. Trump/Pence’in komutasındaki faşist güçler -devletteki ve sokaktaki- pes etmiyor. Seçim eğer bir şey gösterdiyse, gösterdiği şey bu güçlerin bu toplumun içine derinden yerleştikleri ve büyük bir mücadele olmaksızın hezimete uğratılamayacaklarıdır. Bu rejimi devirmek için sonuna kadar savaşmak bu mücadelenin büyük bir parçası olacaktır.

Bu seçimi zaten çalıyorlardı ve şu an da çalıyorlar, bu artık bir sır değil. Görüldüğü üzere, iki aşamalı bir planları var ve bunun üzerinde çalışıyorlar, tam da gözlerimizin önünde bunlar yaşanıyor.

Birinci Aşama: Seçimi bastırmak. Siyahi ve Latino nüfusun yoğun olduğu şehirlerde orantısızca olmak üzere yüzbinlerce insanın oylarının sayımını engellemek. Sonuçları kendi adamlarıyla doldurdukları Yüksek Mahkemelerde, dolap çevirdikleri eyalet meclislerinde bağlamak istiyorlar. Telaş, şüphe, kafa karışıklığı, kaos yaratmak ve yasadaki boşluklar ve tartışmalı noktaları kullanarak sonuçları altüst etmek istiyorlar. (Ve bu arada bunlar şu an başlayan şeyler de değildir. Aylardır yaşanmaktadır; tarih boyunca Siyahi ve Latino halkın oylarının nasıl bastırıldığını görmek için buraya tıklayın. Bknz. burası ve burası.)

İkinci Aşama: Sokakları ve şehir meydanlarını kendi faşist-MAGA haydutları ile domine etmek. Detroit, Philadelphia, Phoenix gibi eyaletlerde oy sayımı yapan insanları taciz etmeye başladılar bile. Ayrıca Phoenix’te sayım yapanları otomatik tüfeklerle korkuttular. Bunlar ilkbaharda otomatik silahlarını kuşanıp eyalet meclislerini basan ve sonra da bu silahları (ya da araçlarını) yazın polis katliamlarını ve ırkçılığı barışçıl şekilde protesto eden silahsız insanları öldürmek için kullanan, Cumhuriyetçilerin Ulusal Toplantısından [ABD’de başkan adayını seçmek için siyasi partilerin dört yılda bir düzenlediği toplantı-Ç.N.] sonra vahşilikleri giderek artan kişilerdir. Medyaya baktığımızda, Trump “Sayımı durdurun!” şeklinde Twitter paylaşımlarında bulunmakta. Amacı hem seçimi bastırmak hem de başkan adayları arasındaki münazarada “hazır durumda bulunmalarını” söylediği* haydutları mobilize etmek. Karşılık görmezlerse, polisin desteğini alan faşist MAGA kuvvetleri ana güç merkezlerine ve kurumlara Trump’ın seçim hırsızlığını destekleme ya da kabullenme kararı aldıracak kadar korkutucu bir şiddet ve kaos ortamı yaratmayı amaçlayacaktır.

Planları budur. Planları tamamen gayrimeşrudur; açıkça faşisttir ve eğer sokaklarda devasa ve barışçıl bir hareketle buna karşı çıkılmazsa başarılı olacaktır.

Faşist planın mümkün olmadığını mı düşünüyorsunuz? Biraz tarih okuyun ve George W. Bush’un 2000 yılında Trump’ın rutin olarak dile getirdiği tehditlerin ve kaosun çok daha azıyla bile nasıl başkan olduğuna bir bakın. Ya da daha yakın zamanda, polis terörü ve beyaz üstünlenmeciliğine meydan okuyan harika ayaklanma karşısında polislerin ve faşistlerin nasıl şiddete başvurduğuna, beyaz üstünlenmeciliğinin korkunç girişimlerinin “yasa ve düzen” adı altında yeniden nasıl tanımlandığına ve Trump’ın seçimi tamamen kazanmak için bunu nasıl kullandığına bir bakın.

Sokağa Çıkmamamız Gerektiği Fikri Tam Bir İntihardır!

Bazı politik güçler insanlara “Trump’ın kafa karışıklığı, kaos ve belirsizlik öyküsünü” desteklememek için sokaklardan uzak durulması gerektiğini söylüyor. Bu bakımdan bir önceki gecenin önceden çağrısı yapılmış eylemlerine katılmadılar, ya da bunları inşa etmediler. Daha önceden seçim gecesi ve sonrasında Trump’ın seçimleri çalmasını engellemek için bu protestoların yapılması çağrısında bulunmuşlardı.

Gerçeklik kontrolü: Biden henüz başkan olmadı. Perşembe sabahında Biden henüz seçimi bile kazanmadı. Bu sırada Trump/Pence teslim olmadı, ve şimdi köpeklerini sokağa ve avukatlarını mahkemelere saldılar, insiyatifi ele alıp koşulları dikte ettirmek istiyorlar.

HAYIR! Bu faşist rejimin sunduğu tehlikenin farkında olarak bir “bekleme oyunu” oynama lüksümüz yok. ŞİMDİ şehir meydanına çıkıp orada kalmamız gerekiyor, her gece ve gündüz sayımızı arttırmamız ve bu rejim gidene kadar barışçıl, sürekli, devasa eylemlerde bulunmalı ve geri adım atmayı reddetmeliyiz. İşte bu devasa, sürekli, barışçıl eylemler, tartışmanın koşullarını yeniden düzenleyebileceğimiz, yaptıkları hamlelerin gayrimeşru ve faşizan yanlarını açığa çıkarabileceğimiz, kamuoyunu bu rejimi sürmeyi amaçlayan haklı ve meşru hareket için kazanabileceğimiz temel yoldur. Yazın başındaki polis terörü ve kurumsallaşmış ırkçılığa karşı çıkan harika ayaklanmada bu yapılabilmiştir; bir başlangıçtı ancak bu yolun potansiyel gücünü gösterdi. Geleceği tehdit eden bu canavarca rejime karşı bunu yeniden yapmamız gerekiyor

BİZ davayı ortaya koymalıyız, seçmenler üzerindeki baskının, tehditlerin, bariz şiddetin, Trump/Pence ve diğerlerinin çoktan yaptıklarının ve şu an yapmaya devam ettiklerinin gayrimeşru olduğu, beyaz üstünlenmeciliklerinin, partiyarkal teokrasinin ve faşizmin gayrimeşru olduğu ve bu rejimin GİTMESİ gerektiği davasını ortaya koymalıyız.

Eğer gemiyi sallamamamız gerektiğini düşünüyorsanız ve bu sistemin norm ve kurumları üzerinden hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorsanız lütfen kendinize şunu bir sorun: Rusya incelenmesine umut bağladığınızda bu ne işe yaradı? Peki mavi dalgada? Azletmede? Hiçbir işe yaramadı ve şimdi gerçekten ders almama lüksümüz yok, özellikle de faşistler eyalet meclislerinin ve yargının anahtar bölgelerinin kontrolünü ele geçirmişken.

Trump/Pence’in Gitmesini ŞİMDİ Talep eden DEVASA, SÜREKLİ VE BARIŞÇIL BİR HAREKETE İhtiyacımız var! 

İşe yaramaz mı diyorsunuz? 60’ların insan hakları hareketi günümüzün haydutlarının öncüllerine karşı başarılı oldu. Onbinlerce insanın bunlara karşı çıkan politik ve etik gücü burada ve tüm dünyadaki halklara ilhan vermişti. Bu insanlar başlattıkları hareketle bu ülke içinde ve dışında ülkenin ve sisteminin meşruluğu hakkında güçlü sorular sormuşlardı ve bu sorularla toplumdaki tartışma koşullarını değiştirmişlerdi, toplumun kurumlarını ve güç merkezlerini -Meclisten mahkemelere kadar- isteklerini kabul edecek şekilde “farklı” davranmaya zorlamışlardı. Hemen şimdi buna benzer bir şey gerekli ve kitlesel politik direnişlerle bu rejimin gitmesi talebinde bulunarak bu mümkündür.

Sonuç: HEMEN ŞİMDİ yapabilecekken bu rejimden kurtulamazsak, eğer daha güçlü bir şekilde geri gelip başkanlık sürecini zorla alırlarsa bu durumda hepimize yazıklar olsun. Bazı ilerici insanlar şimdiden “seçimden sonra yapabileceklerimiz” hakkında konuşuyorlar. Bu soykırımcı ırkçının gücü elinde tutmaya devam etmesi karşısında bunlar içi tamamen boş sözlerdir! İlk ve en önemli adım -şimdi yapmamız gereken- sürekli kitlesel ve barışçıl protestolarla bu rejimi devirme işini sonuçlandırmaktır.

Trump gibi birini yaratabilecek -seçim kazanmış ve bir tanesini daha kazanmaya ya da çalmaya kahredici bir şekilde yakın olan tehlikeli ve insanlık dışı bir faşisti yaratabilecek- kadar çürümüş bir toplumun tepeden tırnağa dönüştürülmesi işinde en acil ve kesinlikle gerekli olan görev budur.

BU işi bitirmek zorundayız: bu faşist rejimi devirmemiz gerekiyor. İnsanlık bize güveniyor.


*İlk başkanlar arası münazarada, Proud Boys isimli beyaz üstünlenmeci grubu -ülkenin her tarafında protestolara karşı yapılan şiddetli saldırıların arkasında bulunmuş olan bir gruptur- kınayıp kınamayacağı sorulduğunda Trump onlara bizzat kürsüden “bekleyin…ve hazır olun” diye seslenmişti.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER