Yeni Komünizm

BAsics Üzerine: Devrimin El Kitabı, Örgütlenme İçin Büyük ve Gerekli Bir Araç

Editörün Notu: Çevirisini aktardığımız aşağıdaki açıklama ilk kez 13 Temmuz 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmış bir okur mektubudur. Bu mektup özellikle George Floyd protestoları döneminde sahada devrimci çalışmalarını aktif bir şekilde yürüten yeni komünizm taraftarlarının önemli bir araç olarak kullandıkları Bob Avakian’ın konuşma ve yazılarından oluşan BAsics çalışması üzerinedir. Devrimin el kitabı olan BAsics, kısa bir süre içinde Türkçe olarak basımını El Yayınları’ndan gerçekleştirecektir. Açıklamayı okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/656/on-basics-from-the-talks-and-writings-of-bob-avakian-en.html


“BAsics: Bob Avakian’ın Konuşma ve Yazılarından” Üzerine

Pek çok defa BAsics’in devrim için bir kılavuz olduğu söylenmiştir, ve bu doğrudur. Ancak bu gerçeği sürekli göz ardı etmekteyiz. Devrimci komünistler, BA’nın sözlerini sıklıkla ve çoğu zaman da ajitasyon ve tartışmalarda çok iyi bir şekilde kullanırlar, ve bu çok önemli bir şeydir. Bu genel olarak, insanların komünizm biliminin içine adım atmalarını, BA’nın önderliğini takdir edebilmelerini sağlayan bir kılavuz olmaktan farklıdır.

Zamanında sivil haklar hareketinin bir parçasıydım; o şekilde düşününce “aktivist” belki de radikaldim; ama devrimci değildim. Belirli bir noktada, sadece Siyahi halkın bu ülkede gördüğü muamelenin ötesinde, problemin genel olarak ne olduğunu daha derin bir şekilde anlamak istedim. Devrimci olmak istiyordum ama bunu nasıl yapmam gerektiği hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Okumak istiyordum ama ne okumalyıdım? Marx? Lenin? Bu çok göz korkutucuydu!

BAsics gibi bir kitabın o noktada benim durumumda olan biri için anlamının ne olabileceğini düşünüyorum. Burada, belirli adaletsizliklerle ilgili konuşan, keskin bir şekilde birçok şeyi teşhir eden, radikal şekilde farklı bir dünya tasavvur eden, kendisini okuyan tüm insanları ayaklanıp nefret ettikleri şeylerden kurtulmaları için çağrıda bulunan bir kitap var. Burada insanların soyut fikirleri nasıl kavrayabildiklerine ve bunlara hakim olup olmamalarına bakılmaksızın, BA’nın meselesinin ne olduğunun anlaşılmasını sağlayan sözler var, ayrıca daha teorik ve soyut ahlaki meselelere, felsefe, epistemoloji, önderliğin rolü, devrimci strateji üzerine de kompozisyonlar var. Kitap konuları hiçbir şekilde sulandırmadan, davetkar  bir şekilde sunuyor. Konularla etkileşime girebilmek için belirli bir derecede konulara dalabilmek gerekiyor. On yıl önce istediğim tam olarak oydu. Bilmem gereken şeyleri bilmediğimin farkındaydım, fakat öğrenmek için nereye gitmem gerektiğini bilmiyordum.

Şimdi elimizde BAsics var, onu yapılması gereken şeyleri yerine getirmek için kullanalım! Devrim – Daha Azı Değil! yazan tişörtlerimiz var, Dikkat Noktalarımız, insanları devamlı bir şekilde üye olarak  Devrim Kulüplerine katma prosedürü, RNL (Revolution Nothing Less) Showumuz ve BAsics var. Tabii ki daha birçok şey var ama tüm bunlar ile gerçekten bu Devrim Kulüplerini, daha yaygın bir şekilde halk kitlelerini organize etmek için yola çıkabiliriz.

Elimizde binlerce ve on binlerce insanın sokaklarda, meydan okurcasına ve kararlı bir şekilde cevaplar aradığı elverişli bir durum var. Kitlelerin dünyayı, ve en önemlisi de BA’nın önderliğini ve bunda yoğunlaşan herşeyi çok daha derin bir şekilde kavramaları için ihtiyaç duydukları şeyi bulabilmeleri doğrultusunda elimizden gelen her şeyi yapalım.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER